Naše lesy jsou tvořeny převážně smrkovými monokulturami, které v posledních desetiletích významně devastuje lýkožrout smrkový. Těžba dřeva se tak mnohdy odvíjí nikoliv od plánů vycházejících ze stáří strojů a plánované obměny, ale určuje ji kůrovec. Těžba je v současné době prováděna několika způsoby, z nichž každý má svoje pro a proti a stejně tak je možné se různým způsobem vypořádat s klestem.
Dříve bývalo běžné pálení klestu, které mělo jednu výhodu, a to likvidaci chorob a škůdců, kteří v potěžebních zbytcích zůstali. Od pálení se však s ohledem na emise a riziko požáru ustoupilo a nastoupily moderní technologie.
Jako dobré řešení se jeví svoz klestu z lesa a jeho následné zpracování. Faktem je, že to není jednoduchá záležitost. Klest je objemný materiál a špatně se s ním manipuluje. Jeho převážení na klasických vyvážečkách není snadnou záležitostí, protože se převáží jen malé hmotnostní objemy. Zajímavým řešením je použití lisů, které zmenší objemovou hmotnost klestu, materiál zavážou a vytvoří otepi, které pak v lese mohou doschnout, než jsou seštěpkovány, aby mohly projít procesem spalování v elektrárnách či spalovnách.
Další možností je štěpkování přímo na místě po těžbě nebo v jeho blízkosti s využitím štěpkovačů s manuálním či mechanizovaným nakládáním. Vytvořená štěpka se poté musí nechat proschnout a po dosažení vlhkosti pod 20 % může být použita pro průmyslové zpracování, jako topivo či pro parkové úpravy atd.
Jinou možností je využití frézy pro likvidaci klestu, která jej rozdrtí a částečně zapraví do půdy. Toto řešení přináší do půdy část organické hmoty, z pohledu šíření chorob a škůdců však není ideální a také z klestu není využita žádná energie, přičemž fréza na traktoru jí hodně odebere. Na druhé straně je to organizačně jednoduchý způsob, klest se nikam nepřeváží, nejsou třeba žádné technologické linky pro jeho zpracování. Takže v praxi je toto řešení často využíváno.
Kdysi jsem viděl takový kreslený vtip, kdy na jednom obrázku situovaném do minulosti žene z lesa hajný babku s otepí roští na zádech a na druhém, současném jí předává poděkování za pomoc při údržbě lesa. Ruční likvidace klestu totiž není špatné řešení. Je s ním ale moc práce.*