Řada zemědělců si už uvědomuje, že extenzita, kdy louky a pastviny sloužily především k čerpání dotací, musí skončit. Vždyť například nájem za hektar louky je stejný jako za hektar orné půdy. Proto mnozí přistupují k nezbytné regeneraci trvalých travních porostů, která má výrazný vliv na rostoucí produkci objemných krmiv. Pokud se travní porosty nezačnou intenzivně pěstovat, bude to mít na hospodářské výsledky v každém zemědělském podniku s chovem skotu či s bioplynovou stanicí negativní důsledky.
Pomocnou ruku nabízí zemědělcům i český výrobce zemědělské techniky SMS Rokycany. Jeho vály cambridge CVH s přísevem a luční vály LVxT s přísevem působí na trvalé travní porosty jako živá voda.
Velké luční vály LV 520T se smykovou lištou, prutovými bránami a s přísevem si v loňském roce vyzkoušelo i Zemědělské družstvo Plzeň-Červený Hrádek. „Louky si určitě zaslouží lepší péči, než v současnosti u nás mají,“ přiznává kriticky agronom družstva Ing. Josef Kodera. „Máme přes 150 hektarů luk a asi 50 hektarů pícnin na orné půdě. Zatím jsme na loukách hospodařili extenzivně, maximálně jsme je ošetřili lučním smykem a přihnojili kejdou. Regenerací luk sledujeme nejen vyšší výnosy, které by se měly zvýšit až na 20 tun, ale také lepší kvalitu objemné píce, a tím i vyšší užitkovost holštýnského skotu.“
„Letos jsme lučními vály ošetřili přes sto hektarů luk, některé směsky a jeteloviny na orné půdě,“ pokračuje agronom. „I když se zpočátku zdálo, že byl porost jetelovin smykem hodně narušen, po týdnu se jetel zvedl a dnes je na něj radost pohledět. Louky kolem řeky, které často devastuje černá zvěř, smyková lišta dokonale urovnala, pruty porost provzdušnily a načechraly. A pokud se zároveň s těmito operacemi porost přiseje travní směsí, výsledek se určitě projeví ještě v tom samém roce při druhé seči.“
Oba dva stroje ze SMS Rokycany si během loňského jara vyzkoušela i Zemědělská ekologická farma na Šumavě se sídlem v Keplech. I když s nimi farmáři ošetřili jen asi 35 hektarů, už na podzim byly v porostu znatelné kulturní trávy včetně jetelovin. Lepší kvalita píce a tím i užitkovost by se ale měla projevit až v následujících letech. Naopak vyšší výnos se potvrdil hned. Na uvedené ploše sklidili asi o dvě stě balíků senáže více než v letech minulých.*
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 23.