13.12.2020 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Japonské nakladače i pro zemědělství

Otázka manipulace je v zemědělských podnicích často řešeným tématem. Faktem je, že zemědělci mají velkou výhodu v tom, že nabídka manipulační techniky je v současné době velmi široká. Od malých, smykem řízených anebo kloubových nakladačů přes klasiku v podobě teleskopických manipulátorů až po velké kolové nakladače.

Velké kolové nakladače bývaly častou součástí zemědělských provozů, avšak postupně je začaly vytlačovat teleskopické manipulátory. V posledních letech však jejich využití prochází určitou renezancí. A ta vychází především z faktu, že při konzervaci krmiv často chybí vhodná koncovka na silážní jámě. A protože jen kvalitní rozhrnutí a udusání řezanky zabezpečí optimální silážní či senážní procesy, začínají se v zemědělských podnicích zase objevovat velké kolové nakladače. A byť jejich využití je univerzálnější (zejména též při nakládání rostlinných komodit, nebo chlévského hnoje), práce na silážní jámě bývá tím hlavním důvodem pro jejich pořízení.

Japonec na Vysočině

Společnost Moreau Agri má již několik let v nabídce produkty japonské firmy Hitachi. Prodává je především přes svoji dceřinou společnost NET a zejména v podobě rypadel, jež známe pod lidovým označením bagry, a které mají ve světě velmi dobré renomé. Hitachi však vyrábí i kolové nakladače. Pro zemědělské využití s primárním účelem dusání a rozhrnování řezanky na silážní či senážní jámě jsou vhodné dva modely. A to ZW180-6 a ZW150-6. První má pohotovostní hmotnost 15 tun a je vybaven šestiválcovým motorem Cummins o výkonu 173 k, druhý disponuje hmotností 12,5 tuny a jeho čtyřválec poskytuje 141 k.

Na první pohled se zdá, že výkonnější model by měl být pro práce na silážní jámě vhodnější. Domnívali se tak i ve firmě Moreau Agri Vysočina. Když ho ale srovnali s menším modelem ZW150-6, ukázalo se, že menší nakladač je pro potřeby rozhrnování a dusání siláže, ale i další běžně prováděné zemědělské manipulace, vhodnější variantou. Důvodem je jeho převodové ústrojí. Zatímco v modelu ZW180-6 je použita pětistupňová PowerShiftová převodovka s hydrodynamickým měničem točivého momentu, u modelu ZW150-6 je kupodivu hydrostatický pojezd se čtyřmi samočinně řazenými rychlostními rozsahy. A ten se v provozu ukázal jako výhodnější. Propůjčuje totiž nakladači větší hbitost, tedy lepší akceleraci při rozjezdu, a to je v zemědělství velmi důležitá vlastnost. Dvanáct a půl tuny pohotovostní hmotnosti tak v praxi postačuje, a pokud se použije 5metrová rozhrnovací brána, tak se hmotnost nakladače ještě navýší. A pokud po jámě jezdí ještě traktor s dusačem, pak hmotnost není třeba řešit.

Své o tom vědí ve známém zemědělském podniku Agro 2000, kam byl první nakladač ZW150-6 dodán v letošním roce, poté co tam nejprve přijel na předvádění. První japonský nakladač Hitachi provozovaný v zemědělské prvovýrobě tak jezdí právě tam.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 1/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down