28.01.2011 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednodušší a výkonnější

(JiT) Hrozba dramatického zvýšení cen elektřiny vinou nepřiměřené dotační podpory fotovolatických elektráren byla na poslední chvíli zažehnána. Nicméně rozvoj perspektivního oboru tím byl u nás poznamenán. Nyní jde o to nepodlehnout skepsi a hledat další cesty. Například instalace střešních systémů.

Podpora střešních instalací byla novelou zákona rovněž částečně omezena, ale pro vlastníky areálů s velkými střechami to i tak může být zajímavá investice. Důležité je co nejvíce snížit náklady na pořízení a montáž panelů a naopak zvýšit jejich výkon.

Dobrým tipem je nabídka firmy Solyndra, Inc., se sídlem ve Fremontu v USA, výrobce fotovoltaických systémů pro komerční střechy. Nedávno představila v ČR nový systém s názvem Série 200 s trubicovými moduly. Podle výrobce má, oproti panelům s plochými moduly, jednodušší montáž, nižší zatížení střechy a vyšší výkon.  

 

Jednoduchá montáž

Série 200 umožňuje instalaci fotovoltaické elektrárny prakticky bez potřeby speciálního nářadí: celé pole se sestaví jednoduchým zacvaknutím panelů ke kotvící konzole. Vítr může skrz trubicové moduly volně profukovat, takže panely již nepotřebují další zpevňující montážní prvky, a to do rychlosti větru až 200 km/hod.

Systémy jsou dodávány s veškerým montážním příslušenstvím, nicméně je zde použito až o 80 % méně součástek. Zatížení střechy je přitom jen necelých 14 kg/m2, což uvítají zejména majitelé starších staveb. Instalace totiž obvykle nevyžaduje dodatečné zpevnění střešní konstrukce. Ale i na dobře únosné střeše je montáž výrazně rychlejší. To vše minimalizuje materiálové i prcovní náklady na stavbu elektrárny.

 

Lepší parametry

Celkovou účinnost střešní instalace a tím i ekonomiku projektu zlepšují i technické parametry Serie 200. O co jde?

Trubicovitý tvar fotovoltaických modulů dovoluje vodorovné umístění panelů, a to má několik výhod. Především lze panely umístit blíže k sobě a tedy ve větším počtu. Dále je možno jej nasměrovat téměř kterýmkoliv směrem, což nabízí flexibilitu pro různé střešní aplikace. Systém dobře funguje i ve větru, při sněhu nebo znečištění.

Optimalizace sběru světla umožňuje zachytit přímé, rozptýlené a odražené sluneční světlo po celém povrchu modulu. Širší rozpětí panelů na ploše má za následek rovnoměrnější sběr energie během dne, než je tomu u plochých modulů. A výkon panelů je možno dále zvýšit spojením s reflexivní, tzv. chladnou střechou (cool roof).

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down