Jiné myšlení, stroje i strategie

V roce 1984 měla firma Horsch jen čtyři zaměstnance a vyrobila deset strojů pro přímý výsev, které nalezly uplatnění v tehdejším západním Německu, ve Francii a některé i v Rakousku či v Anglii. V současnosti má přibližně 1600 zaměstnanců, její obrat činí více než 400 mil. eur a jeho největší podíl, téměř 34 %, připadá na secí stroje. Firma Horsch dnes působí na celém světě včetně Austrálie, USA, Kanady, Jižní Ameriky, Ruska a Skandinávie. Vyrábí zemědělskou techniku v širokém spektru pracovních záběrů a specifikací podle požadavků zemědělců.

Od samého začátku je u toho Kurt Glück. Začínal jako dělník, svařoval, řezal, vrtal, lakoval i montoval, a když měli zákazníci s technikou Horsch nějaký problém, vyjížděl za nimi a potíže řešil. Jak se firma neustále zvětšovala, začal se věnovat jenom servisu a později vytvořil celý servisní tým. Posledních 18 let pracuje u firmy Horsch v pozici vedoucího marketingu, kterou před ním zastával několik roků Michael Horsch.

Kurt Glück se zúčastnil dvou lednových seminářů společnosti PEKASS zaměřených na agrotechniku s precizními stroji Horsch. Na jejím středisku v Senomatech u Rakovníka si našel čas a týdeníku Zemědělec odpověděl na několik otázek.

Co otevřelo firmě Horsch cestu na výsluní?

Především to byly změny v evropském zemědělství. Zatímco v 80. či v 90. letech se v Evropě 99 procent půdy oralo a o přímé setí se téměř nikdo nezajímal, dnes se orá jen asi polovina výměry a na druhé části se uplatňují bezorebné technologie. Rodina Horschů se zabývá zemědělstvím již mnoho generací a bezorebný způsob hospodaření je její doménou. Zatímco v počátcích bylo obtížné najít pro naši techniku zákazníky, dnes produkujeme tisíce strojů pro minimální zpracováním půdy a přímé setí ročně. Neznám žádného jiného výrobce zemědělských strojů, který by se téměř 40 let zabýval technikou k bezorebnému zpracování půdy a setí. Především zásluhou firmy Horsch dnes představují tyto technologie zcela normální agrotechnické postupy, které využívají zemědělci na celém světě.*

Celý rozhovor naleznete v Zemědělci č. 9

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down