V letošním roce si rodina Františka Hevery ze Štítar na Moravě pořídila novou sklízecí mlátičku Case IH Axial Flow 8010. „Pro naší farmu je tento model nadměrně výkonný, z ekonomického hlediska bych pro jeho nákup nenašel argument,“ říká upřímně hlava rodiny. „Jde o stroj pro velké zemědělské podniky či podniky služeb, nicméně nám poskytuje ničím nenahraditelnou jistotu. Když přijde během žní deštivé počasí tak jako například vloni, jsme schopni bez sebemenších problémů sklidit naši úrodu během čtyř dnů. Přiznám se, že nová mlátička je i velkou srdeční záležitostí.“
František Hevera začal hospodařit v roce 1992 na vlastních 13 ha zemědělské půdy, dnes obhospodařuje rodina Heverových již 145 ha zemědělské půdy, z toho 132 ha je vlastních. Veškerá půda je orná.
Pouze rostlinná výroba
Ještě nedávno se farma zabývala chovem prasat, základní stádo tvořilo 85 prasnic, které produkovaly selata na výkrm. Vzhledem k dlouhodobě nízké nákupní ceně vepřového masa se jeho produkce stala pro farmu ekonomicky nezajímavou a od chovu prasat upustila. V současné době se zabývá pouze rostlinnou výrobou.
Hlavními plodinami ve čtyřletém osevním postupu jsou řepka ozimá, pšenice, sladovnický ječmen a hrách. Po zlepšujících plodinách řepce a hrachu následuje pšenice a ječmen. Veškerou slámu na farmě drtí, následně na ni aplikují DAM v dávce asi 85 l na hektar a následuje zaorávka. „Humus udržuje starou půdní sílu, zlepšuje přirozenou půdní úrodnost i rozvoj mikroflóry a podporuje lepší hospodaření půdy s vláhou,“ vysvětluje týdeníku Zemědělec František Hevera. „V letošním roce nebyla sklizeň příliš dobrá, postihlo nás, tak jako celý jihomoravský kraj, sucho. Nicméně u řepky jme dosáhli výnosu 3,1 tuny po hektaru, u pšenice 5,3 tuny a u ječmene 5,5 tuny z hektaru. V příznivém roce nejsou u nás výjimkou průměrné výnosy obilovin kolem 6,5 tuny z hektaru.“
Strojový park nemá chybu
V restitucích obdržela rodina Františka Hevery staré stroje, které se musely neustále opravovat. Uplynulo 15 let a dnes je farma vybavena novou progresivní technikou, která by snadno zvládla 300 až 400 hektarů. Podle F. Hevery se nemusí osm až deset let utratit za nové stroje ani koruna.
V současné době pracuje na farmě traktor Case IH Magnum 200 s výkonem 200 koní, který se využívá k podmítce, orbě a přípravě půdy před setím. Ostatní polní práce, setí a těžší dopravu má na starosti traktor o výkonu 165 koní. „K běžným pracím na farmě, lehčí dopravě či ochraně rostlin pak využíváme traktor o výkonu 110 koní,“ zapojuje se do hovoru Jiří Hevera. „Agrotechnické lhůty s těmito stroji zvládáme snadno, obzvlášť, když používáme i moderní výkonnou závěsnou techniku. Ať již jde o radličkový kypřič, diskový podmítač, sklápěcí šestimetrový secí stroj Accord, hloubkový kypřič či repasované vlečky a podobně. V restitucích jsme získali starou sklízecí mlátičku Forschritt 516, potom jsme zakoupili model 517. Jak postupně rostla výměra, byla třeba i výkonnější mlátička. Volba padla na Massey Ferguson model 7274. Byli jsme s ní spokojeni, nicméně jsme se všichni zhlédli v axiální sklízecí mlátičce Case IH Axial Flow 8010. Jde o pokrokovou technologii, která nemůže na naší farmě chybět, s novým strojem předpokládáme sklidit každý rok kolem pěti set hektarů.“
Pokroková technologie v praxi
Sklízecí mlátička Case IH Axial Flow 8010 je vybavena novými prvky, které významně zvyšují produktivitu a efektivitu sklizně. Jde především o mláticí a separační rotor AFX s pohonem Power Plus, čisticí systém s automatickým vyrovnáváním, systém rozmetání, případně ukládání slámy do řádku a luxusní ergonomickou kabinu.
Nový šestiválcový elektronicky řízený motor o zdvihovém objemu 10,3 l je přeplňovaný, kapalinou chlazený agregát s mezichladičem stlačeného vzduchu. Elektronicky řízené vstřikování paliva spolu s 24 ventilovou technikou zajišťují efektivní využití výkonu při nízké spotřebě paliva. Jmenovitý výkon motoru je 298 kW (405 k), maximální pak 335 kW (455 k). Hydrostatický pojezd se čtyřstupňovou převodovkou disponuje uzávěrkou diferenciálu přední nápravy. Mlátička může mít rovněž pohon zadní nápravy.
Možnost výběru žací lišty o šířce záběru až 11 m a široký šikmý dopravník zabezpečuje plynulý a dostatečný přísun sklízené hmoty k axiálnímu mláticímu a separačnímu rotoru. K jeho pohonu se využívá plynulá převodovka. Sklízená plodina obíhá v prostoru mezi mláticím košem a rotorem, v jehož první části dochází k mlácení a v druhé části k separaci zrna ze slámy. Výmlat se uskutečňuje zrychlujícími třecími silami, vytíráním mlatkami bubnu a lištami koše. Separaci výrazně napomáhá i odstředivá síla, výsledkem je velice šetrný výmlat s minimálním poškozením zrna. Jeho čistotu zajišťuje osvědčený patentovaný čisticí systém Cross Flow - hydraulicky poháněný ventilátor vytváří rovnoměrný proud vzduchu pro dokonalé vysokokapacitní čištění. Místo dopravních šneků dodává obilí na čisticí síta aktivní spádová deska s nastavitelným předsítem. Plocha sít je 6,5 m2, dalších 2,7 m2 má aktivní spádová deska. Celý čisticí systém se automaticky vyrovnává až do sklonu 15 %, což rovněž zaručuje úspory zrna a jeho vynikající kvalitu. Slámu drtí vestavěný řezací rotor. Při změně režimu z drcení slámy na její ukládání do řádku je nutné změnit pouhým přestavením mechanické spojky otáčky drtiče ze 3100 na 800 n/min, z rotoru drtiče se tak stane odmítací buben. Zásobník pojme až 10 500 l vyčištěného zrna, rychlost vysýpání je 110 l/s.
Zkušenosti ze Štítar
„Mlátička Case IH Axial Flow 8010 nás přesvědčila o tom, že jde o velice progresivní, výkonný a spolehlivý stroj, jehož parametry skýtají záruku včasné, bezproblémové a kvalitní sklizně,“ tvrdí František Hevera. „Při jeho pořizování jsme nekoukali na cenu, rozhodující pro nás bylo to, co dokáže. Dnes mohu říci, že nás nezklamal.“
S mlátičkou jezdil jeho syn František, který se s námi podělil o praktické zkušenosti. „Letos byly porosty vlivem počasí prořídlé, takže jeho schopnost dosahovat velké výkony byla obtížně využitelná,“ vysvětluje František Hevera mladší. „S lištou o záběru 7,5 m jsem při rychlosti osm kilometrů za hodinu sklidil i čtyřicet hektarů za den, přitom ztráty byly minimální. Oceňuji i žací lištu Biso VX 750 Crop Ranger s bočními kosami a výsuvným válem, který mi umožňuje během několika minut přejít ze sklizně obilnin na řepku. K přednostem mlátičky Case IH patří i lepší údržba, téměř vše pohání hydraulika, takže nejsou problémy s řemeny. Velká prosklená kabina nabízí mimořádný komfort a výhled na celou šířku záběru žacího ústrojí. Je vybavena vzduchem odpruženou sedačkou, automatickou klimatizací a několika odkládacími schránkami. Díky možným nastavením ovládacích prvků a jejich logickému uspořádání se mohu v pohodlí plně koncentrovat na práci. Provozní monitor s dotykovou obrazovkou AFS PRO 600 nabízí několik dialogových oken a poskytuje informace o důležitých provozních a sklizňových parametrech. Současně lze sledovat 12 funkcí. Sklizeň s mlátičkou Case IH Axial Flow 8010 je pro mě skutečným požitkem.“