Zemědělství současnosti si lze jen obtížně představit bez příjmu a zpracování signálu GPS. Kromě již zmíněného automatického řízení je v praxi navigační systém využíván pro měření pozemků a sběr dat (dokumentaci či mapování výnosů). Široká disponibilita signálu GPS také dovoluje realizovat nové technologie pěstování, jako je Strip-Till anebo CTF (systém řízených pojezdů po pozemcích). Tyto systémy vyžadují signál o maximální přesnosti (tj. s odchylkou 2-3 cm).
Zajímavé možnosti usnadnění práce nabízejí moderní elektronické databáze při zpracovávání dat. A to zvláště u poskytovatelů služeb, protože umožňují opustit dosud zavedenou evidenci zákazníků a prací pro ně na papírových formulářích. Elektronická evidence je rychlejší, pružnější, přehlednější a k dispozici kdekoli, například při jednání s dodavateli či s obchodníky.
Na místě je možné podívat se na seznam událostí na konkrétním místě, co se na něm kdy stalo, jaké byly na poli pěstovány odrůdy, s jakým hnojením či s jakým výnosem. Díky tomu je usnadněno rozhodování a to v jakémkoliv ročním období. To platí i o situaci, kdy je třeba zvolit přítlak na secí botky a vhodnou hloubku setí, nejlépe odpovídající konkrétním podmínkám pozemku.
Moderní systémy umí také synchronizovat data z různých terminálů strojů, které na jednom poli pracovaly, na jediném účtu. Dovolují také provádět porovnávání výnosové úrovně jednotlivých pozemků.
V organizaci práce a využívání pracovní doby existují také rezervy. Jejich odstraněním je možné dále zvyšovat produktivitu práce. V současnosti jsou na trhu elektronické systémy, poskytující vedoucím pracovníkům přehled o využívání techniky a pohybu strojů.