24.07.2006 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K novým mlátičkám přibudou další

Poprvé se sklízecí mlátička Claas Lexion 600 představila v České republice letos na jaře na veletrhu Techagro v Brně. A první stroje tohoto typu se co nevidět zapojí do začínajících žní. Vůbec prvním majitelem hned tří sklízecích mlátiček Claas Lexion 600 se stala společnost Ze - Po z Dešné v okrese Jindřichův Hradec.

Tato firma je jednou z dceřinných společností firmy Zemspol Dešná. Ta společně s dalšími přidruženými podniky hospodaří na 8500 hektarech půdy, na kterých pěstuje převážně obilniny, olejniny a v menší míře luskoviny a kukuřici na zrno. Zároveň je třeba zabezpečit dostatečnou krmivovou základnu pro 400 dojnic, 670 prasnic a výkrm 150 000 kuřat. Společnost Ze – Po zajišťuje sklizňové práce, ať již momentálně osmi sklízecími mlátičkami nebo řezačkou.
Naplno doma i ve službách
„Co se týče sklizňové techniky, jsme poměrně hodně orientováni právě na značku Claas, setí zajišťujeme secími stroji Väderstad, jako tažné prostředky používáme traktory Fendt a přepravu sklizně řešíme technikou Annaburger. Takto postavené technologické linky nepoužíváme pouze na našich pozemcích, ale snažíme se o to i ve službách, které poskytujeme. Žně pro nás již každoročně začínají na Slovensku a celkově formou služeb sklidíme 4000 až 4500 hektarů. Naše sklízecí mlátičky zvládnou v průměru sklidit 1200 hektarů za sezónu, ale u nových Lexionů předpokládám ještě vyšší výkony. Všechny jsou vybaveny sklízecími lištami o pracovním záběru devět metrů a na žádné nechybí zařízení Laser Pilot, proto mohou jezdit opravdu naplno a obsluha i tento široký pracovní záběr v pohodě uhlídá. A pokud sklízíme pozemek s menší výměrou nebo v nerovném terénu, nasadíme některý z našich menších strojů. Ve službách pracuje totiž všech osm našich sklízecích mlátiček a mnohdy to ani nestačí. Proto ke třem novým Lexionům 600 přibudou ještě další dva.
Výhodu mlátiček Claas nespatřuji pouze v jejich vysokém výkonu, ale i v kvalitním drcení a rozhozu nadrcené slámy po pozemku. Kromě toho, že část slámy využíváme slisovanou k topení a další ve stlaném provozu kravína, většinu po sklizni zapravujeme zpět do půdy a kvalitní drcení je tak velkým kladem,“ říká jednatel společnosti Ing. Pavel Ohera.
S novými technickými prvky
Axiální sklízecí mlátička Claas Lexion 600 je momentálně mezi mlátičkami Claas nejvýkonnějším strojem. Ve standardu je vybavena žacím ústrojím Vario, které lze dovybavit brzdou, s pracovním záběrem devět metrů. Novinkou je systém řízení pracovního výkonu Cruise Pilot, který přizpůsobuje rychlost jízdy podle množství právě vkládaného materiálu a zatížení motoru. Stroj tak reguluje pojezdovou rychlost dříve, než dojde k přetěžování agregátů.
Mlácení zajišťuje osvědčený tříbubnový mlátící systém APS s průměrem mlátícího bubnu 600 mm, šířkou 1700 mm a úhlem opásání 142° a plochou hlavního mlátícího koše 1,26 m². Zbytkové oddělení zrn ze slámy je řešeno dvěma protiběžnými separačními rotory o průměru 445 mm a délce 4200 mm, jejichž otáčky regulují agresivitu odlučování. Nastavují se z kabiny obsluhy v rozsahu 360 až 1050 n/min a jsou zcela nezávislé na otáčkách mlátícího ústrojí.
Nová je i dvoustupňová vysoce výkonná sítová skříň Jet Stream se zvětšeným prvním stupněm na 150 mm, osminásobným turbinovým ventilátorem se dvěma samostatnými vzduchovými kanály a plochou zvětšenou na 6,2 m². Zásobník sklízecí mnlátičky má kapacitu 12 000 litrů.
Přesné informace o okamžitém výnosu a vlhkosti sklízené plodiny dává systém Quantimeter, informace o podílu zrna v omlatu poskytuje systém Grainmeter. Všechny hodnoty na obrazovce zobrazuje palubní systém Cebis. Pohonnou jednotkou mlátičky je motor DaimlerChrysler o maximálním výkonu 586 koní. Dvoustupňová převodovka Overdrive umožňuje pojezdovou rychlost až do 30 km/hod.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down