05.11.2009 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K úsporám postřiků i pohonných hmot

V areálu firmy v jihočeské Mříči uspořádala Den otevřených dveří společnost Agrio moderní zemědělské služby. Návštěvníci si mohli prohlédnout provoz firmy zaměřené na výrobu postřikovačů vlastní konstrukce a kromě bohatého pohoštění také vyslechnout několik zajímavých přednášek. Den otevřených dveří byl v odpoledních hodinách zakončen praktickými ukázkami postřikovací techniky na nedalekých pozemcích.

První přednáškový blok patřil společnosti N. U. Agrar CZ. Ta byla založena v roce 2001
z iniciativy deseti zemědělských podniků. Její hlavní činností je polní poradenství, které poskytuje šest poradců pro 150 zemědělských provozů. Zhruba tak ovlivňují hospodaření na 250 000 ha. V příspěvku byly zhodnoceny především klimatické vlivy na úspěšnost letošní sklizně.
Druhý přednáškový blok patřil společnosti EGT systém spol. s.r.o. Společnost seznámila návštěvníky dne otevřených dveří se svými zkušenostmi s aplikacemi svých přípravků ENERGEN do ozimů. Zvláště aktuální byly pro návštěvníky z některých, suchem postižených regionů ČR zkušenosti společnosti s ošetřováním opožděně vzešlých porostů řepek.
Jak na správný postřik
Jednatel společnosti Agrio moderní zemědělské služby Ing. Ivan Olšan se ve svém vystoupení věnoval především aspektům kvalitního postřiku. „U našich postřikovačů se snažíme především o to, aby jejich ramena pracovala neustále ve stejné výšce, což je pro kvalitu postřiku zřejmě nejdůležitější. Pokud by měl být stroj ještě dokonalejší, je třeba jej vybavit automatickými dotykovými čidly a ještě na vyšší úrovni je počítačový systém s ultrazvukovými čidly a automatickou regulací výšky postřiku nad cílovou plochou. Druhým problémem postřikovačů bývá kmitání ramen vpřed a vzad se změnou pojezdové rychlosti. Pokud rameno kmitne dopředu, je na ploše aplikována nižší dávka postřiku, pokud kmitá vzad, dojde k aplikaci vyšší dávky,“ vysvětluje Ivan Olšan.
Jak uvedl, společnost Agrio proti kmitání bojuje již konstrukcí ramen, která jsou prostorová s trojúhelníkovým průřezem. Dalšími technickými prvky zamezujícími kmitání je systém stabilizátorů a tlumičů. Důležité je také správné ošetření trysek tak, aby byly schopny zabezpečit rovnoměrný průtok.
„Na našich postřikovačích se tento problém snažíme řešit centrální filtrací. Sací filtr chrání čerpadlo proti velkým předmětům, následuje malý manometr, který ukazuje tlak na čerpadle. Dále pracují centrální tlakové filtry a velký manometr ukazující přímo tlak na trysce. Z rozdílu hodnot naměřených manometry je zřetelný stupeň ucpání filtrů. Pro kvalitu postřiku je také pochopitelně důležité správné míchání přípravků s vodou. Proto se snažíme konstruovat naši techniku tak, aby míchací trubice s injektorovými tryskami byly umístěny po celé délce nádrže. Na základě získaných zkušeností jsme původní počet deseti trysek zvýšili na 40 až 60,“ objasňuje Ivan Olšan.
Velkou úlohu hraje také volba optimálního tlaku trysek přímo ovlivňující velikost kapek postřiku. Tento tlak je přímo závislý na pracovní rychlosti. Výhodou je osazení postřikovače dvěma typy trysek s různým průměrem a jejich zapínání a vypínání podle rychlosti pojezdu. Při nižší pracovní rychlosti stříká menší z trysek, při zvýšení rychlosti ta s větším průměrem, případně mohou pracovat obě trysky současně. Tím je zaručena vysoká kvalita biologické účinnosti postřiku. Přepínání jednotlivých velikostí trysek může provádět buď obsluha nebo počítač Comfort-Terminal, který je schopen řídit prakticky všechny důležité funkce postřikovače.
„Údajů, které by měla obsluha sledovat, je opravdu velké množství. Proto je výrazným pomocníkem výkonný paralelní systém s integrovaným varováním před překážkami Műller Elektronik TRACK-Guide, kterým je možné dovybavit postřikovač s klasickým počítačem. Novinkou roku 2009 je SECTION-Display zobrazující, které sekce mají být zapnuty a vypnuty, aby nedocházelo k přestřiku. Jde o snadno obsluhovatelný systém, na nějž si obsluha rychle zvykne a se kterým jsou v provozu velmi dobré zkušenosti. Snížení překrytí vede k úsporám přípravků, menší vynechávky redukují výpadky výnosu, včasné varování před překážkami zabraňuje riziku kolize a práce je možná i při snížené viditelnosti,“ stručně představil systém Ivan Olšan.
Air-Tec – systém úspory paliva
První montáž tohoto zařízení v České republice uskutečnila společnost Agrio moderní zemědělské služby letos v srpnu. Jde o systém, jehož metoda vychází z výzkumů amerického fyzika Felixe Blocha. Prostřednictvím elektrické cívky instalované na potrubí nasávaného vzduchu nebo hadici plnícího vzduchu jsou vyvolávány přesně definované elektromagnetické rezonanční kmity. Ty mění molekulární strukturu vzduchu tak, že následující reakce spalování probíhá mnohem intenzivněji. Důsledkem je úplné spálení zabraňující ukládání škodlivých usazenin a snižující emise částic sazí i nespálených uhlovodíků ve výfukových plynech. Výrazně se přitom zlepšuje energetická účinnost spalování, a tím je dosaženo nižší spotřeby paliva.
Během několikaletého testování byla uskutečněna měření spotřeby a bylo zjištěno její snížení o zhruba 9 %. Emise CO klesly o 50 %, nespálené uhlovodíky o 38 % a emise sazí o 26 %. V současnosti je úspěšně používáno na tři tisícovky těchto systémů, ať již v osobních nebo nákladních autech i zemědělských strojích. Při prvních testech v ČR, systém byl instalován na sklízecí mlátičce Claas Lexion 430, byla zjištěna úspora paliva ve výši 10,11 %.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down