Slogan firmy Krone v titulku článku vystihuje strategii koncepce samojízdných řezaček Big X. Nejmenší model disponuje výkonem motoru 510 k a největší dokonce úctyhodným počtem 1020 koní, který nemá konkurenci v žádném jiném zemědělském stroji na světě. K takovému jedinečného výkonu však už jednomotorové srdce nestačí, a proto jsou největší modely Big-X 800 a Big-X 1000 vybaveny dvojicemi agregátů značky Mercedes Benz. Toto unikátní technické řešení zajistilo firmě Krone první místo na výkonovém žebříčku samojízdných řezaček.
Model Big-X V8, který má pod kapotou osmiválcový motor Mercedes Benz s maximálním výkonem při jmenovitých otáčkách 455kW/605 koní, provozuje od loňského roku Ing. Milan Petrovič ve službách Agrotrip, s. r. o. Středisko s agrotechnikou má sídlo ve Gbelcích v novozámeckém okrese.
Slovenské zkušenosti
Podle jednatele společnosti Ing. Milana Petroviče se pro tento stroj rozhodli především pro jeho vysokou výkonnost, nízkou spotřebu paliva, robustní konstrukci, velkou spolehlivost a také vzhledem k dosavadním vynikajícím zkušenostem se stroji Krone. Společnost Agrotrip má totiž ještě dva lisy na hranaté balíky Big-Pack a shrnovač Swadro stejné značky. Nemalou roli při rozhodování sehrála i výbava řezačky a jedinečné konstrukční řešení adaptérů. To vše se výrazně promítá i do ekonomiky služeb.
V prvním roce nasazení zvládla řezačka více než 900 ha při sklizni senáží v první etapě, potom následovalo 1050 ha kukuřice a v závěru ještě sklizeň 350 ha senáží. Průměrný výkon při sklizni senáží se pohyboval kolem 6,5 ha/hodinu při spotřebě 9 l/ha. Jak ale říká obsluha stroje Dušan Pitka, je velice důležité zvládnout celý technologický postup. Když použijí pro nahrnování řádků vlastní shrnovač Krone Swadro 1010 a je zajištěn dostatečný odvoz (Tatru 815 Agro naplní řezačka Big-X V8 deseti tunami senáže při optimální sušině přibližně za čtyři minuty) není problém dostat se při senážování na výkonnost 8,5 až 10 ha/h. Velice důležitým faktorem pro výkon a spotřebu paliva je i záběr shrnovače. Tím, že řezačka zvládá zpracovat řádek nahrnutý z 20 metrů (dvě otočky pro Swadro 1010), spotřeba paliva výrazně klesá. A to nejen u řezačky, ale i u traktoru, který tahá shrnovač a také u přepravních prostředků, protože se podstatně sníží počet přejezdů po sklízené parcele. Vedlejším efektem vysoké výkonnosti je i to, že nasmlouvaný pozemek je dříve sklizený a obsluha má čas na svědomitou péči o stroj a přesun na další smluvní zakázku. To že se řezačka přesunuje po komunikacích rychlostí 40 km/hodinu, přispívá také k větší flexibilitě, kterou firma nabízející služby bezpodmínečně potřebuje, aby obstála v současné těžké konkurenci.
V jednoduchosti je síla
Pro senáže používá firma Krone patentovaný systém neřízeného sběracího ústrojí Easy Flow. „Na rozdíl od ostatních sběračů, které mají natočení prstů řízené křivkovou dráhou, jsou u Easy Flow prsty pevně připevněné k rotoru a jejich vysunutí z materiálu na vrcholu zdvihu zajišťuje křivka vkládacích plechů,“ vysvětluje Ing. Pavel Kouřil, zástupce firmy Krone pro Českou republiku a Slovensko. „Hlavní výhodou tohoto systému je vynikající spolehlivost, nízká míra opotřebení a nenáročná údržba. Dalším výsledkem této překvapivě jednoduché konstrukce je možnost zvýšit otáčky sběrače až o 30 %, což umožňuje zvýšit pojezdovou rychlost a s tím i celkovou výkonnost řezačky. Je skoro s podivem, že za celou historii sběrací techniky nikdo na toto řešení sběrače nepřišel. Až v roce 2005 ho představila firma Krone, nechala si ho patentovat a od té doby jej používá na všech sběračích od řezačky přes samosběrací vozy až po lisy.“
Sběrač je na řezačce uchycen přes výkyvný rám, který zajišťuje dokonalé kopírování pozemku i v náročných podmínkách. K vynikajícímu kopírování přispívá rovněž středové opěrné kolečko, které se využívá také při servisním zásahu. Zajímavé jsou i automatické funkce sběrače a rámu s přidržovacím válcem. Například při změně pohybu stroje vzad se adaptér automaticky zvedá. Při reverzaci vkládání a sběrače se automaticky zvedne rám přidržovacího válce, který se při opětovném rozjezdu sám spouští do pracovní polohy. Velice praktická jsou i hydraulicky sklopná opěrná kolečka.
„Pro sběr kukuřice je stroj vybaven unikátním sklízecím adaptérem Easy Collect, který zakoupila společnost Agrotrip o záběru 7,5 metru,“ doplňuje Pavla Kouřila Ing. Petr Fajmon manager poprodejních služeb Farmsystems, s. r. o. „Pracuje nezávisle na rozteči řádků a jeho přínos k ekonomice sběru a kvalitě práce byl v první sezóně nesporný. Easy Collect přiváděl materiál k vkládacím válců naprosto rovnoměrně, čímž byla zaručena vysoká kvalita řezanky a plynulý chod celé řezačky. Protože firma Agrotrip chce svoje služby rozšířit, pořizuje v letošním roce ještě adaptér na přímé sečení X Disc. Ten zajišťuje vysokou kvalitu sečení díky ověřené diskové liště EasyCut o záběru 6,20 metru. Plynulé podávání materiálu ke vkládacím válcům zabezpečuje průběžný šnek o průměru devadesát centimetrů.“
Šest je více než čtyři
Řezačka Big-X používá šest vkládacích válců s hydraulickým pohonem. Proč šest? „Protože čtyři jsou málo,“ pokračuje Pavel Kouřil. „Než se dostane hmota do řezacího bubnu, musí být rovnoměrně stlačena. V opačném případě dochází u řezacího bubnu nejprve ke stlačení hmoty a až potom k vlastnímu řezu, čímž se ale zvyšuje příkon řezání a snižuje se kapacita stroje. Výsledkem lepšího stlačení materiálu vkládacími válci je i přesnější a homogennější řezanka. Díky velkým průměrům vkládacích válců jsou také zbytečné obavy z namotávání materiálu při reverzaci.“
Plynulou změnou otáček vkládacích válců se reguluje délka řezanky od 4 do 22 milimetrů (při použití standardního řezacího bubnu s 28 noži). Délku řezanky nastavuje obsluha z kabiny - může dokonce využít dvě možnosti uložení přednastavené délky podle různých hodnot sušiny. Ve spodním předním válci je umístěný detektor kovů, který svou bleskovou reakcí naprosto vylučuje poškození nožů cizím kovovým tělesem. Šířka vkládacího kanálu 800 mm pak dává tušit, kde se bere taková obrovská výkonnost řezaček Big-X.
Největší na světě
Specialitou firmy Krone je rovněž řezací buben, s průměrem 650 mm a šířkou 800 mm je jednoznačně největším řezacím bubnem na světě. K dispozici jsou tři varianty s různými počty nožů. Při standardním počtu 28 nožů se dosahuje délky řezanky 4 až 22 mm. Řezačka může být vybavena i bubnem s 20 noži, kde se délka řezanky pohybuje od 5 do 31 mm. Další buben, který se těší velkému zájmu, nese označení Bio-Gas. Má čtyřicet nožů a využívá se při sklizni píce k výrobě bioplynu, kde je velice důležitá jemná a homogenní řezanka. Její délka se může pohybovat v rozsahu 2,5 až 16 mm. I při větší délce řezanky (okolo 5mm) umožňuje tato varianta (díky většímu počtu řezů za minutu) vyšší pojezdovou rychlost a tím i větší výkonnost stroje než standardní buben. Ve výbavě řezacího aparátu je možné zvolit mezi dvěma druhy nožů a protiostří.
Při sklizni kukuřice se místo travního kanálu za řezacím bubnem umístí mačkací zařízení Corn Conditioner. „Díky průměru mačkacích válců 250 mm dosahuje firma Krone největší styčné plochy na trhu,“ tvrdí Petr Fajmon. „Velký průměr válců zajišťuje rozdrcení každého zrna, což má výrazný vliv na jeho stravitelnost a i při maximálním výkonu je nižší opotřebení válců.“ V nabídce jsou tři typy podle délky řezanky. Pro řezanku s délkou nad 22mm se používají válce se 123 zuby, pro standardní použití jsou vhodné válce se 144 zuby a k výrobě obilní siláže nabízí Krone válce se 166 zuby. K narušení zrna přispívají také rozdílné otáčky obou válců. Běžný je rozdíl 20 %, na přání je možný rozdíl otáček až 40 %. Vzdálenost mačkacích válců a tím i agresivita mačkání se nastavuje plynule z kabiny v rozsahu 0,5 až 15 mm. Lopatky metače jsou uspořádány ve třech řadách se sklonem do V, takže usměrňují materiál do středu a dávají mu obrovskou kinetickou energii, díky které není problém plnit i vzdálenější vůz při silném bočním větru. Výmetný komín se může natáčet v rozsahu 210° a umožňuje přesné a efektivní plnění přepravních prostředků. Výška výmetného komínu je 6 metrů, takže není problém s plněním stále běžnějších velkoobjemových přívěsů.
Čtyři sta řezaček za sezónu
V sezóně 2007/2008 plánuje firma Krone vyrobit již 400 řezaček Big X, v jejichž standardní výbavě je systém pohonu všech čtyř kol, odpružená zadní náprava a klimatizace. V kabině Command Vision jsou všechny ovládací prvky ergonomicky rozmístěny a na displeji Easy touch obsluha sleduje a nastavuje velice přehledně veškeré funkce stroje. U modelů dodávaných pro letošní sezónu už je k dispozici nový barevný displej. Velice praktická je i kamera v zadní časti stroje, díky níž a velkému přídavnému monitoru není problém kamkoliv stroj přesně zaparkovat, navíc pomáhá i při běžném pohybu po parcele. V zadní části pod motorem je velice dobře integrovaná přídavná nádrž o objemu 330 litrů, která může být použita buď na konzervační přípravek anebo k doplnění stávající palivové nádrž o objemu 980 l pro extrémně dlouhé a výkonné pracovní dny a noci.
Pro letošní sezónu jsou řezačky sériově vybavovány senzorem AutoScan, který zajišťuje snímání zralosti kukuřice. Na základě těchto údajů plynule mění předvolenou délku řezanky (u zelené hmoty delší, u zralé kratší). Pro ještě větší bezpečnost provozu je možné řezačky Big X vybavit zařízením ke snímání vniknutí cizího nekovového předmětu (Crop Protect). Ke snímání množství sklizené hmoty lze využít zařízení CropControl, na přání je možné také řezačku vybavit snímáním vlhkosti sklízeného materiálu. Systém Constant Power umožňuje automatické řízení řezačky při konstantním odběru výkonu motoru.