03.04.2019 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kde se uplatňují kombinované stroje

Specifické půdní podmínky s těžkými či vysoce abrazivními půdami nebo nedostatek pracovních sil vedl mnoho podniků k přechodu na bezorebný systém hospodaření. K této technologii patří i širokozáběrové nebo speciální půdozpracující stroje a pásové traktory.

Motory s výkonem i nad hranicí 441 kW/600 k umožňují maximálně využívat předností kombinovaných strojů pro zpracování půdy. Tyto stroje zvládnou několik rozdílných operací při jediném přejezdu, avšak energetická náročnost je vyšší. Pod robustním rámem sdružují talířové i radličkové pracovní orgány, které jsou v ideálním případě vzájemně nezávisle nastavitelné.

Uspořádání jednotlivých sekcí, průměr a síla talířů i provedení radliček jsou rozdílné a každý výrobce má svůj vlastní koncept. Pokud jsou talíře v prvním sledu, provádí otevření půdy a mohou lépe řezat rostlinný materiál.  Ten je potom promísen s půdou sekcí radlic. Pokud je hmoty hodně, mohou být radlice nastaveny na větší pracovní hloubku. Stejně se nastavují i v případě, že se tento stroj využívá k prohlubování podorničí.

Pokud je sekce talířů uložena až za radličkami, je jejich řezný účinek na slámu omezený, ale naopak mohou účinněji drobit půdu, zanechanou radličkami. Poslední sekcí je opěrný válec, buď v provedení pneumatikovém a nebo jako speciální DD pěch. Ten zanechává zvrásněný půdní profil, který je odolný vůči erozi a jiným povětrnostním vlivům. Správná účinnost opěrného válce je důležitá i pro vytvoření rovnoměrně utuženého seťového lůžka.

Při prohlubování se spotřeba paliva může vyšplhat i přes 20 l/ha, nicméně jedná se o investici, která se vrátí v lepším vývoji rostlin a v jejich vyšší odolnosti při nepříznivých podmínkách.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down