26.04.2024 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když je třeba mechanicky zničit plevel

Rotační plečky Demus jsou bezpochyby zajímavým strojem a jejich význam právě v dnešní době strmě stoupá v souvislosti s tlakem na snižování používání herbicidů a další chemie v zemědělství. Výhodou je jejich univerzálnost, jednoduchá, ale robustní konstrukce, malá energetická náročnost i velmi jednoduchá údržba. Domovem strojů Demus je Ukrajina a do České republiky je dováží společnost AGRO-WIP s.r.o.  

Kde se vůbec vzaly na našich pozemcích rotační plečky? Vynález rotačního kypřiče se datuje do roku 1890 a díky široké škále možností využití je tento stroj již více než 130 let jedním z nejhospodárnějších strojů na zpracování půdy.

Přišlo k nám zpoza velké louže

V novodobé historii k nám tato technologie podobně jako další přišla ze Severní Ameriky a v posledních letech zažívá velký rozmach. Jde o kultivační pracovní metodu nezávislou na počtu řádků. Výhodou této metody je maximální plošná výkonnost a nízké opotřebení. Hlavním využitím je mechanická regulace plevele, nicméně stroje lze použít i k dalším pracovním operacím, jako je například rozbití půdního škraloupu nebo zapracování hnojiv. Posloužit mohou i k provzdušnění travních drnů nebo k mělkému zpracování půdy.

Rotační plečky

Rotační plečky Demus jsou neseným strojem a vyrábějí se v pracovní šířce od 1,5 do 12 m. Základem rotační plečky Demus je robustní dvojitý rám 120 x 80 a 200 x 120 mm. U větších pracovních záběrů, jakým je i u nás oblíbený šestimetrový model RH600F, je rám hydraulicky sklopný na přepravní šířku 2,2 m.  Na rámu jsou uloženy jednotlivé slupice vybavené vinutou pružinou, která vytváří přítlak až 8 kg. Pro moravskoslezský region je tento přítlak dostačující, ale tam, kde jsou velmi těžké nebo utužené půdy, je možné za příplatek získat zesílení přítlaku až na 16,3 kg na jednu slupici. Zesílení přítlaku je řešeno instalací dalších pružin na pružiny stávající. Na každé slupici je pak uložen pracovní orgán, což je rotační hvězdice osazená 16 opotřebitelnými hroty. Rotační hvězdice jsou postaveny offsetově s rozestupem 8 cm a šestimetrová verze tak má celkem 68 pracovních orgánů. Stroj je dále vybaven širokou ochrannou mříží, která slouží jako ochrana před kamením, má rovněž LED osvětlení, a pokud stroj nepracuje, může být odložen na speciální podpěrné nohy.

Rotační plečky RH600F si ideálně rozumí s traktorem o výkonu minimálně 80 koní. Pro optimální práci je potřeba pracovní rychlost alespoň 17 km/h, ale klidně i více, což znamená vysokou pracovní produktivitu. Výhodou rotační plečky je mimo jiné i malá náročnost na údržbu. V podstatě jediné, na co je třeba myslet, je mazání dvou čepů u hydraulického válce.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down