Zemědělství je oborem lidské činnosti, který se nejlépe vykonává s určitým vztahem k práci. Ten může mít své kořeny již v mládí. Stejně tak tomu bylo i u Romana Koutka, který již od svých osmnácti let pomáhal svému otci na rodinné farmě v obci Topolany na předměstí Olomouce. Postupně tak získával cenné zkušenosti s vedením hospodářství v oblasti rostlinné i živočišné výroby. V roce 2013 od otce hospodaření převzal a od té doby jej jako soukromě hospodařící rolník vede.
Provozuje rostlinnou výrobu na celkové výměře šedesáti hektarů, doplněnou chovem 10 kusů masného skotu. Spolupracuje s dvěma dalšími zemědělci v obci a spolu s jejich pozemky zaujímá zemědělská půda výměru 240 hektarů.
Rostlinná výroba je kromě pěstování vojtěšky na produkci píce zaměřena na tržní plodiny. A to v poměrně značně variabilním osevním postupu. Kromě tradičních plodin, jako je ozimá pšenice či řepka, zahrnuje také množení sóji pro produkci osiva. Pro celkovou efektivitu výroby je důležitá úspěšná sklizeň zrna, provedená ve správném termínu.
Při hledání náhrady za dosluhující staré sklízecí mlátičky vyzkoušel Roman Koutek objednávání služeb. Ovšem podnik služeb často nemohl přijet ve chvíli, kdy počasí a zralost zrna vyžadovaly sklízet. A pozdní sklizeň měla negativní dopad na kvalitu produkce a tím i na obchodovatelnost produktu.
Proto se poté rozhodl o pronájmu sklízecí mlátičky Claas řady Avero. Na základě dohody s regionálním prodejcem techniky Claas, společností 1. Slezská strojní, a. s., si pronajal model Avero 160 nejprve na jednu sezónu, a poté i na další. Spokojenost s prací mlátičky po dvou letech nasazení vyústila v rozhodnutí o jejím pořízení. K tomu došlo v následujícím roce 2015, kdy si Roman Koutek již sklízel své porosty vlastní mlátičkou.*
Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství 2/2016.