21.09.2006 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompaktní univerzální secí stroj

V druhé polovině srpna uspořádala společnost Unicom Agro hned v několika lokalitách České i Slovenské republiky předvádění secí techniky Amazone. Na pozemcích firmy ZEA Světice nedaleko Říčan pracovala vylepšená verze univerzálního secího stroje Amazone Cirrus Super 6001.

Secí stroj se představil v agregaci s traktorem Fendt Vario 936 a zájemci mohli zhodnotit jeho práci na zpodmítaném pozemku, strništi i na poli po klasické orbě.
Pneumatický secí stroj Amazone Cirrus je určen pro setí všech plodin do řádků s roztečí 12,5 cm a vhodná pracovní rychlost pojezdu se pohybuje mezi 12 až 16 km/h. Podvozek stroje je vybaven vzduchovými brzdami. Po sklopení stroje na přepravní šířku tři metry může být přepravován rychlostí 40 km/h. Při otáčení na krajích pole je stroj velice dobře manévrovatelný, otočná oj umožňuje otáčení traktoru až o 90 stupňů bez nebezpečí kontaktu s rámem či zásobníkem.
Díky svojí stabilitě, která je dána konstrukcí pěchů a botek, nemá problémy se setím v těžších půdách ani při vyšší vlhkosti vzhledem k vysoké účinnosti škrabek válců a stěrek botek. Úhel nastavení botek je volen tak, aby stroj dobře pracoval i při větším množství posklizňových zbytků.
Zásobník o objemu 3000 litrů je umístěn v přední části stroje, tak není jeho naplněním ovlivněn tlak na disky a pěchy. Manipulace s osivem je velice pohodlná, do zásobníku je dobrý přístup, bezproblémové je také odměření dávky stejně jako výměna výsevních válečků. Výsevní válečky jsou dodávány ve třech velikostech. První typ válečků je vhodný pro setí máku nebo řepky do výsevku 170 kg/ha, střední velikost válečků vyhovuje setí obilovin a velké se osvědčily při setí luštěnin či sóji. Pohodlný přístup je také ke dvěma dávkovacím jednotkám, z nichž je osivo dopravováno ventilátorem s hydropohonem přes dva rozdělovače.
K přípravě půdy před setím slouží dvě řady talířů umístěných v přední části stroje, jejichž pracovní hloubka je plynule nastavitelná počítačem. Zahloubení talířů je plynule nastavitelné při jízdě, jednotlivé talíře jsou samostatně odpružené, a tím chráněné proti poškození při najetí na překážku. Pokud je pozemek kvalitně připraven, lze talířovou sekci přizvednutím vyřadit z provozu.
Klínové pneumatikové pěchovací válce plněné vzduchem mají šířku 50 cm. Jeden válec je určen pro čtyři botky, vyrovnávání přítlaku válců je hydraulické. Čtyři kola válce zároveň slouží jako přepravní. S botkami jsou válce spojeny paralelogramově. Jednodiskové botky PacTeC s plastovou stěrkou pracují s přítlakem 100 kg. Mají průměr 40 cm a jsou vyrobeny z velice kvalitního tvrdého kovu. Jištění botek je řešeno pružinou, znamenáky jsou jištěny hydraulicky. Přesné zesílené zavlačovače jsou ovládány elektrohydraulicky počítačem.
Ovládací terminál Amatron+ umožňuje ovládání funkcí veškerých funkcí (zkouška výsevku, výsevní hloubka, intenzita přípravy půdy) přímo z kabiny traktoru. Počítač zároveň řídí zakládání kolejových řádků. Jeho velkou výhodou je, že jej lze využít i při práci dalších strojů Amazone (postřikovače, rozmetadla), kdy po připojení automaticky naskočí software daného stroje.
Pro secí stroj s pracovním záběrem šest metrů je vhodný jako tažný prostředek traktor o výkonu 250 až 260 koní.
Výkonnější a odolnější
U nové generace pneumatických secích strojů Cirrus, které se vyrábějí v pracovních záběrech 3, 4, 6, 8 a 9 metrů, najdeme hned několik vylepšení. Pěchovací válce, které u tohoto typu stroje zároveň nahrazují i pojezdová kola jsou nyní vyráběny z pevnějšího materiálu a jsou proto odolnější zvláště při přepravě stroje po komunikacích. Vyztužené jsou i držáky paralelogramového vedení botek. Kromě dosud užívaných botek je možné stroj osadit i botkami RoTeC+ s přítlakem 50 kg.
Stroj je vyráběn i ve vylehčené verzi Special. Tento model je menší a technicky jednodušší. Chybí u něj hydraulické vyrovnávání válců, které jsou umístěny na jedné hřídeli. Zatím bylo vyrobeno třicet kusů této varianty secího stroje, který bude vhodný především pro práci na dobře připravených pozemcích. Výhodou Specialu je nižší potřeba výkonu tažného prostředku.
Technicky dokonalejší je i používaný software. V nadstandardu může být stroj poháněn elektricky. Otáčky jsou snímány senzorem a hradítka jsou ovládána elektromotory. Odpadají tak možné problémy s mechanikou. V případě potřeby lze z kabiny traktoru polovinu stroje vypnout, a to bez nutnosti zavírání hradítka.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down