30.08.2007 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexní služby pro zemědělce

Prostřednictvím divize zemědělské techniky se akciová společnost Agrotec Hustopeče nezabývá jen dovozem strojů značek New Holland, Kuhn a Berthoud, dodávkami náhradních dílů, záručním i pozáručním servisem či školením, ale výrazný podíl aktivit zaujímá i poskytování přímých služeb zemědělské prvovýrobě. Jde především o sklizeň obilnin, řepky, kukuřice, slunečnice a vinných hroznů i produkci speciálního příslušenství k zemědělské a stavební technice, často na základě individuálních požadavků zákazníků.

V letošním roce by měla společnost Agrotec prodat na českém trhu kolem 300 traktorů New Holland, přes padesát sklízecích mlátiček stejné značky a více než 500 závěsných strojů Kuhn, celkem za téměř 800 milionů korun. „To vyžaduje obrovské servisní a týlové zabezpečení,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel zemědělské divize Ing. Jaroslav Musil. „V současné době reagujeme na zvýšený zájem o naši techniku úplnou restrukturalizací a modernizací skladového hospodářství, neboť kouzlo úspěchu v prodeji spočívá jednoznačně v rychlém a kvalitním zajištění dodávek náhradních dílů, servisu či náhradních strojů v případě mimořádné události v hlavní sezóně. V maximální míře se koncentrujeme na komfortní servis pro naše zákazníky.“

Plechová kavalérie
Vraťme se však ke službám. Agrotec provozuje deset vlastních sklízecích mlátiček New Holland. Aby však zvládl plánovaný objem sklizně kolem 20 tisíc hektarů, zprostředkovává a organizuje práci pro kavalérii 60 až 70 mlátiček. „Jsme zaměřeni vyloženě na naše zákazníky, kteří mají techniku New Holland, ať už firmy zabývající se službami či zemědělské podniky. Jedná se o další formu pomoci s financováním techniky z naší strany a jasnou a těžko napodobitelnou konkurenční výhodu firmy Agrotec, a. s., “ vysvětluje ředitel Musil. „Se sklizní začínáme na Slovensku, kde děláme řádově pět až šest tisíc hektarů, po sklizni se s námi vrací na Moravu i slovenské stroje a na výpomoc přijíždějí také mlátičky z Čech. Potom se celá kavalérie postupně přesunuje na západ do Čech, kde jsou žně později. Organizujeme nejen práci a přesuny, ale zajišťujeme také servis a veškeré finanční toky, což poskytuje jistotu majitelům strojů. Šedesát až sedmdesát lidí se během žní nemusí starat o práci ani o peníze. Majitel sklízecí mlátičky nám fakturuje za provedenou práci a my si již sami zajistíme úhradu od zemědělského podniku, ať již penězi, službami či díky Agrofertu i prostřednictvím komodit.“
Během sezóny sklidí mlátičky společnosti Agrotec ještě přibližně pět tisíc hektarů kukuřice a slunečnice na zrno, takže jejich celkový výkon dosáhne hranice kolem 1500 ha za rok, což je základem velmi zajímavé ekonomiky. Aby byli s poskytovanými službami spokojeni i zemědělci, zejména s kvalitou produkce a nízkými ztrátami, jsou sklízecí mlátičky vybavené nejmodernějšími kukuřičnými nebo slunečnicovými adaptéry a kvalitními drtiči. Následné operace na pozemku jsou tak velice jednoduché.

Zájem o služby určitě nepoleví
Zemědělci mají v poslední době přece jen víc peněz a řada z nich proto investuje do sklizňové techniky nemalé finanční prostředky. Má tedy sklizeň prostřednictvím služeb vůbec nějakou budoucnost?
„Tato otázka není jednoduchá,“ zamýšlí se J. Musil. „Letos byly asi historicky nejrychlejší žně, poslední hektary u Karlových Varů jsme sklidili ani ne v polovině srpna. Počasí se na našem kontinentu pravděpodobně mění a žně probíhají v posledních letech prakticky téměř zároveň v celé republice. Dříve jsme měli spoustu podniků, které si nechaly sklízet celou výměru prostřednictvím služeb. Dnes je tomu jinak. Pokud chce zemědělský podnik využít při sklizni pěkného počasí, snaží se vlastní sklizňovou kapacitou - jednou či dvěma moderními sklízecími mlátičkami - pokrýt sklizeň jedné třetiny plochy a zbytek si nechá sklízet službami. Stejně tak postupuje v případě, že dojde u dodavatele služeb ke zdržení. Důležitou roli hraje i ekonomika provozu mlátičky. Zemědělec je schopen sklidit vlastním strojem během deseti dnů kolem pěti set hektarů, což je často z celkové výměry obilnin málo, na druhé straně, aby se mu stroj vyplatil, musí někde sklidit minimálně dalších pět set hektarů. Z mého pohledu tedy bude o včasnou a kvalitní sklizeň zájem vždycky. Služby jsou i jedním z významných podpůrných argumentů při prodeji sklízecích mlátiček, neboť zemědělci mohou přímo u sebe vidět a porovnat kvalitu sklizně.“

Specialista do vinohradů
Agrotec poskytuje služby i pěstitelům vinné révy. Před čtyřmi až pěti lety proběhl největší boom v obnově a výsadbě vinic, jejich celková výměra se zvýšila na 17 tisíc hektarů, přitom pět až šest tisíc hektarů mladých vinohradů začíná v tomto roce plodit. Nové vinohrady se vysazovaly již s ohledem na maximální snížení ruční a zvýšení podílu mechanizované práce. Ke sklizni hroznů používá společnost Agrotec nejnovější multifunkční stroj Braud VL 620 s motorem New Holland o výkonu 107 kW/145. Vzhledem k tomu, že má speciální přídavné zařízení pro odstopkování, jsou výsledným produktem pouze bobule. Vinaři oceňují i to, že sklízeč nepoškozuje porosty révy vinné ani sloupky, neboť je vybaven senzorem kmitů. Nosič nářadí Braud lze vybavit také rosičem Berthoud, který od května do července zabezpečuje služby v ochraně vinné révy v největších vinařských oblastech.
„Poptávka po sklizni hroznů převyšuje v současné době naše kapacity,“ říká Ing. Musil. „Využíváme dva stroje Braud a další, který je upraven pro sklizeň rybízu, si musíme najmout. Zájem o služby při sklizni vinných hroznů mají vinaři s pěti a více hektary vinic, neboť již pochopili, že mechanizovanou sklizní uspoří na jednom hektaru až 2000 korun a hlavně si ušetří spoustu práce a starostí se sháněním a organizováním lidí. Pokud dosáhneme změnou organizačních opatření - vícesměnný provoz včetně sobot a nedělí - výkonu kolem 130 až 150 hektarů za sezónu u jednoho sklízeče, jsou úspory z jednoho hektaru ještě vyšší. Přestože se u špičkových odrůd bude využívat ruční sběr i nadále, u běžných odrůd jakostních vín, které se pěstují na šedesáti, sedmdesát i více procentech výměry, je mechanizovaná sklizeň nezbytností. Stejně jako ve vinařsky vyspělých státech Francii, Německu, Maďarsku či Austrálii.“

Příslušenství pro mlátičky i nakladače
Individuální požadavky zemědělců na různé doplňkové nářadí a příslušenství řešil původně Agrotec dovozem ze zahraničí. Tak, jak se postupně rozbíhal prodej čelních, teleskopických i smykem řízených nakladačů, začaly přibývat problémy se zahraničním dodavatelem týkající se zejména včasností dodávek. „Proto jsme zahájili vlastní výrobu,“ zapojil se do hovoru Vladimír Zlámal, manažer výrobního střediska. „Výrobní prostory s určitým vybavením jsme našli v původním areálu strojní a traktorové stanice v Hustopečích, kde se kdysi vyráběly zavlažovače a cambridge válce a také se zde prováděly generální opravy tahačů Škoda. Abychom mohli produkovat potřebné výrobky, strojní zařízení jsme mírně doplnili. Produkce se postupem času konsolidovala a dnes vyrábíme v rámci koncernu Agrotec řadu příslušenství k dováženým strojům pro zemědělský i stavební sektor.“
K nevětším objemům výroby patří jednoduché podvozky pod žací vály sklízecích mlátiček, kapacita střediska se sedmnácti zaměstnanci a specifickým strojním vybavením umožňuje vyrábět podvozky pouze pro stroje značky New Holland a Case IH. Výrobce sklízecích mlátiček podvozky neřeší, v každé zemi je vyrábějí drobní producenti. Pro devítimetrové a speciální vario lišty dováží Agrotec již bržděné dvounápravové podvozky z Rakouska. „Neméně významnou oblastí je příslušenství pro čelní nakladače,“ pokračuje V. Zlámal. „Největší poptávka je po různých lopatách včetně velkoobjemových, vidlích a zejména kleštích na válcové balíky. Čeští zemědělci oceňují u našeho výrobku zejména to, že nejde o jednostranné kleště, u nichž je jedno rameno pevné a při manipulaci dochází k poškozování fólie. Stejný sortiment jako na čelní nakladače vyrábíme i pro smykem řízené stroje, z kapacitních důvodů opět jen na techniku New Holland a Case IH. V blízké budoucnosti však chceme tuto výroby rozšířit i pro jiné značky ostatních importérů. Zpočátku prodávaly smykem řízené nakladače do zemědělství stavební firmy, základem byla jen lopata a paletizační vidle. A právě tito uživatelé jsou dnes našimi největšími zákazníky. Snažíme se vyrábět i výrobky, které na našem trhu nejsou, nebo je zahraniční výrobce nabízejí v takové formě, jež českému zemědělci nevyhovuje. Letos jsme upravovali i dvoje příslušenství pro nakladače Hon.“
Třetí oblastí jsou zařízení pro teleskopické manipulátory, ať již objemové lopaty do velikosti až 3 m3, drapákové vidle, vidle na seno či slámu a kleště na válcové balíky, popř. bodce. Pro stavební sféru vyrábí Agrotec podkopové lžíce k traktorbagrům v záběru od 30 cm do 120 cm, v nabídce jsou i náhradní díly k původním výrobkům ze strojní a traktorové stanice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down