Společnost Liva Předslavice spol s r.o.působí na českém trhu zemědělské techniky již od počátku devadesátých let. Firma se ovšem nezastavila u pouhého prodeje, ale jak nám řekl pan Libor Jungvirt, obchodní ředitel společnosti, svoji činnost dále rozvíjí. Prodej kvalitní zahraniční techniky není jedinou prioritou, v návaznosti následuje i zajištění servisu s garancí dostatku náhradních dílů. Součástí nabídky je i prodej repasované mechanizace, na kterou je poskytována roční záruka, diagnostická činnost a expertní asistence při likvidaci pojistných událostí.
Jde to i na leasing
Na počátku devadesátých let začala působit na českém trhu společnost S-Bohemia leasing a. s., která patří do finanční skupiny rakouské Sparkasse Mühlviertel West-Bank A. G. a se společností Liva úzce spolupracuje. Její bohaté zkušenosti dokázaly navázat oboustranně výhodné a stabilní obchodní vztahy mezi partnery.
Liva Předslavice je také členem Agrární komory ČR. Pořádá mnoho seminářů, v jejichž rámci seznamuje veřejnost s nejnovějšími trendy a technologiemi. Řešena je i otázka nejvhodnějšího pojištění zemědělské techniky. Liva Předslavice je pověřena zpracováním odborných expertíz a zároveň zajistí i opravu techniky.
Nejen dovážet, ale i vyrábět
Výroba aplikátorů tekutých konzervantů píce, které zaručují přesné a rovnoměrné dávkování a tím přináší výrazné úspory provozních nákladů, patří k dalším činnostem firmy. Jiným, již obecně známým výrobkem, je stojan LT 2 pro broušení nožů sběracího vozu.
Velice výhodnou službou se jeví i využití satelitního systému GPS. Tento navigační systém umožňuje přesně určit výměru a skladbu polností. Počítač poté získaná data vyhodnotí a zpracuje do mapového schématu. Na tomto základu se dá bez problémů plánovat například spotřeba osiva, hnojiv, atd. Dalším produktem firmy Liva Předslavice je Hydro N Sensor, který byl na letošní “Zemi živitelce” v Českých Budějovicích oceněn Zlatým klasem s kytičkou.
Hydro N Sensor – co je ekologické, je i ekonomické
Jako první v České republice komerčně tuto technologii použila firma Liva Předslavice na jaře roku 2000. Optické zařízení umístěné na střeše traktoru snímá aktuální hodnoty chlorofylu v porostu. Palubní počítač získané hodnoty vyhodnocuje a následně upravuje dávku dusíkatých hnojiv. Možnost reakce je v podstatě okamžitá.
Jak je vidět ze zveřejněné mapky, variabilita hnojení bývá značná, což pochopitelně může přinést v průměru 20 % hnojiv a nárůst výnosů je asi 4 %. Při tomto systému zásadně nedochází k přehnojování rostlin a tím následně k jejich poléhání, oproti předešlému systému aplikace hnojiv je porost daleko vyrovnanější. Ale i zde hraje prioritní roli lidský faktor a účinnost Hydro N Sensoru je přímo úměrná kvalitě obsluhy. Při příjezdu na pole je třeba přístroj zkalibrovat a provést zkušební měření. Pokud obsluha tuto činnost opomene, případně zvolí nevhodný vzorek měření, dochází ke značnému zkreslení.
Další výhodou tohoto systému je mořnost volby minima a maxima aplikační dávky hnojiva. To se projeví i v takovém případě, když místo na pozemku není pro úrodu optimální. Hydro N Senzor okamžitě sníží dávku hnojiva na minimum, protože aplikace hnojiva do půdy by byla nerentabilní. Problém může někdy nastat při propojení počítačových systémů u různých strojů,bez jehož zvládnutí stroj nepracuje.
Celý systém funguje na bázi denního světla. Sensor umístěný na střeše traktoru si “prohlédne” rostlinu ze čtyř stran, sejme barvu a hustotu porostu a následně vyhodnotí obsah chlorofylu a nutnou potřebu dusíku. Údaje se zpracovávají každou sekundu , za kterou se změří plocha zhruba 50m². Nejde ovšem o zařízení na principu laserových paprsků, pro které je třeba zvláštní povolení.
Pokud je N Sensor opatřen anténou satelitního navigačního systému GPS, může dále zpracovávat informace, například vytvářet aplikační mapy.
Výsledky získané při hnojení 3050 ha ozimů prokázaly následující:
- dávky dusíku se snížily o 10 – 30 %
- výnosy ozimých obilovin se zvýšily o 4 – 10 %
- došlo ke zvýšení kvality a vyrovnanosti porostů
- výnos v různých částech pozemku byl vyrovnanější
- snížilo se nebezpečí poléhání porostů
- možnost ověření vlivu předchozích agrotechnických zásahů na výživný stav porostů
- automatická evidence aplikovaného množství hnojiva na pozemek a následná možnost vytváření map aplikovaných dávek hnojiva
- snížení množství minerálního dusíku v půdě v průběhu vegetace a po sklizni, z toho následně vyplývá snížení nebezpečí vyplavování a výparů dusíku.
Technologie N Sensoru může být použita i pro aplikaci organických dusíkatých hnojiv za vegetace (zejména kejdy). Proto je vhodná i pro farmy hospodařící alternativním způsobem. V České republice se tento systém začal zabydlovat od roku 2000. Již v předešlých letech však získal řadu ocenění na odborných výstavách (Agritechnika, 1997, AgroMek, 1998, FIMA, 2001).