28.05.2004 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konstantní dávkování s mechanickým ovladačem

Německou transportní techniku značky Fliegl na českém trhu zastupuje společnost Agri Fair – Power Lift, s. r. o., Stod. O strojích určených do zemědělství jsme si na veletrhu Techagro povídali se zástupcem společnosti Ing. Zdeňkem Klemperou.

Na výstavní ploše jsme mohli vidět dva podstatné zástupce techniky Fliegl vhodné do zemědělství. Byl to kejdovač a vyhrnovací návěs.
Ke kejdovačům Fliegl je důležité podotknout, že jsou v drtivé většině vybaveny aplikátory, které jsou osazeny patentově chráněným šnekovým rozdělovačem kejdy. Ta je k němu přiváděna stejně jako u klasických rozdělovačů hadicí o velkém průměru. Dále si kejdu přebírá šnek na jehož dně, resp. na dně komory v níž je šnek umístěn jsou otvory pro ústí jednotlivých hadic. Šnek se dvě třetiny pracovního času pohybuje vpřed, třetinu času zpět. Díky tomu napomáhá dokonalému rozmělnění kejdy a jejímu bezproblémovému průtoku hadicí. Částice větších rozměrů, které se nepodaří díky šneku nasměrovat do hadic dopraví šnek postupně na svůj konec. Zde se nachází uzavřená schránka, v níž se nečistoty hromadí. Schránku je pak možné jednoduše otevřít a nečistoty vysypat. Odpadá tak problém zanášení a ucpávání hadic, které jsou díky šneku také podstatně kratší proti klasické konstrukci.
Nádrže cisteren jsou dodávány výhradně v kovovém provedení a to standardně galvanicky pozinkované, pro agresivní hmoty pak na přání v nerezu.
Druhým úspěšným výrobkem byl již zmíněný návěs s vyhrnovacím čelem. Díky této konstrukci lze během chvíle pouze výměnou zadního čela vůz změnit na rozmetadlo chlévské mrvy, překládací návěs na zrniny nebo klasický vůz se zadním čelem. O posun hmoty k adaptérům nebo o vyprazdňování se stará právě výtlačný štít, který zvládá všechny běžné zemědělské materiály. Štít je možné využít i k částečnému slisování senáže během plnění a tím vlastně zvýšit kapacitu vozu. Výhodou výtlačného štítu je i fakt, že se při vyprazdňování neposunuje těžiště stroje výše a tudíž nehrozí převrácení vozu. Druhé plus je i v tom, že je možné hmotu buďto rovnoměrně rozvrstvit po např. silážním žlabu nebo ji naopak vyhrnout na jednu hromadu bez nutnosti popojíždět. Sejně tak je možné celou nástavbu odstavit a nahradit ji např. cisternou.
Zajímavostí představenou na letošním Techagru byla automatická mechanická regulace posuvu materiálu k rozmetacím válcům hnoje, která zajišťuje konstantní aplikovanou dávku. Principem je snímání kroutícího momentu, který je třeba k pohonu válců a podle toho se upravuje rychlost posuvu hmoty (málo hmoty – rychlý posuv a opačně). Technicky je řešení velice jednoduché. Převodovka, která rozděluje kroutící moment pro levý a pravý vertikální válec je uložena kyvně a ve správné pozici ji udržuje pružina. Při zvyšujícím se zatížení dojde k jejím jemnému vychýlení, které je pomocí pákového mechanismu přeneseno na regulátor průtoku hydraulického okruhu napájecího posuv výtlačného štítu. Citlivost mechanismu lze nastavit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down