07.04.2004 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konstrukční řešení pro kvalitní senáže

Kvalitní objemná krmiva jsou základním předpokladem úspěšného chovu přežvýkavců. Proto je třeba věnovat jejich výrobě maximální pozornost. To platí jak pro konzervaci hmoty z travních porostů, tak i pro porosty jetelovin.

Konstrukční řešení pícninářské techniky ukazují, že je nutné porosty sklidit v optimální růstové fázi a v optimálním čase. To je zajištěno jak výkonností jednotlivých článků technologických linek, tak i konstrukčními řešeními jednotlivých typů strojů. Tyto trendy lze sledovat u všech významných světových výrobců.
Prvky žacích strojů
S rostoucími nároky na výkonnost a nízkou energetickou náročnost se prosazují diskové žací stroje. Pracovní disky jsou konstruovány tak, aby nedocházelo k jejich poškození cizími předměty, důraz je také kladen na kvalitu materiálu, neboť tyto stroje jsou často nuceny pracovat v tvrdých podmínkách. K běžným úkonům patří výměna opotřebovaných žacích nožů. Proto někteří výrobci nabízí rychlovýměnné systémy, kdy nejsou nože uchyceny šroubovými spoji, ale disky jsou opatřeny rychloupínáním. Výměna pak probíhá obdobně jako u bubnových žacích strojů.
Dalším důležitým konstrukčním prvkem žacích strojů jsou různé adaptéry pro úpravu pokosů. Jedná se o prstové kondicionéry a různé typy mačkacích válců. Zde je kladen požadavek na možnost změny pracovních otáček a intenzity narušení sklízené hmoty. Nastavování intenzity je důležité zejména u prstových kondicionérů, které i když jsou určeny zejména pro zpracování travní hmoty, umožňují také celkem úspěšně nasazení při sklizni jetelovin. Pracovní prsty mohou být k rotoru připevněny různými způsoby, vždy je nutné, aby byla vyřešena ochrana vůči cizím předmětům, zejména kamenům. Mačkací válce naleznou uplatnění při sklizni jetelovin.
Trendem poslední doby jsou různé systémy pro vytváření jednoho sběrného řádku. Jedná se o různé typy shrnovacích dopravníků, nebo shrnovacích šneků. Možností jsou také usměrňovací plechy, které umožňují formování jednoho řádku. Pásy a šneky využívají zejména stroje s většími pracovními záběry, plechy pak stroje menší. Na významu neztrácí ani rozprostírání na široko, kdy jsou využívány rozprostírací plechy. Ty jsou konstruovány jako nastavitelné, což ovlivňuje rozprostření hmoty až do celé šířky pracovního záběru.
Prvky obracečů a shrnovačů
V souvislosti s různými typy kondicionérů jsou zejména při senážování takové operace jako obracení na ústupu a jsou využívány při výrobě sena. I tak mohou být zařazeny do senážní linky. Zde je nutné klást důraz na rychlé a jednoduché nastavení sklonu obracecích prstů. Důležité jsou též různé pojistky pro jejich ztrátám. Také zde je patrný trend zvyšování pracovního záběru i přepravní rychlosti po pozemních komunikacích až ke 40 km/h. Důležitou roli hraje hydraulické skládání do přepravní polohy.
Pokud není žací stroj opatřen systémem shrnování hmoty, nebo pokud to podmínky neumožňují, přicházejí ke slovu různé typy shrnovačů. Dnes vedou shrnovače rotorové, u nichž je též patrný trend zvětšování pracovních záběrů a výkonnosti. Snad všichni významní výrobci nabízejí shrnovače se čtyřmi rotory, které mají plynule nastavitelný pracovní záběr.
Nároky na vysokou výkonnost jsou kladeny také na menší typy. Cílem je vždy „plný“ a pravidelná řádek. Platí, že při sběru je lepší nižší pojezdová rychlost a pravidelné plnění vkládacího ústrojí, než naopak. Zejména pro lisování svinovacími lisy hraje pravidelný řádek významnou úlohu. Také u shrnovačů platí, že se nevyplatí šetřit na pojistkách proti ztrátám prstů. Důležitým prvkem je kopírování povrchu pozemku, což výrobci řeší různými konstrukcemi pracovních podvozků i pojezdových kol.
Prvky senážních vozů
V posledních letech se prosadily při sklizni senáže a odvozu do senážních žlabů různé typy senážních vozů. Při jejich výběru je nutné věnovat maximální pozornost šířce sběrače. Je nutné rozlišit celkovou šířku sběrače a šířku samotného sbírání. Zpravidla u vozů s vysokým výkonem činí šířka sbírání 1,7 až 1,8 m. Vkládání hmoty je zajištěno buď rotorem s řízenými hrabicemi (kasačem), nebo těžkým řezným rotorem s prsty uspořádanými do spirály. Vozy s menším objemem a výkonem jsou kombinovány zejména s kasačem, vozy s velkými objemy (nad 60 m3) jsou kombinovány s rotory. Důraz je třeba klást na uspořádání řezacích nožů, důležité je jejich individuální jištění, možnost rychlé výměny a jednoduché zařazování nožů do procesu řezání. Není snad nutné připomínat, že je nože třeba pravidelně brousit. Z tímto účelem jsou na trhu různé typy brusek.
Důležitou roli hrají při výběru také stěny ložného prostoru. Pokud jsou kolmé k podlaze vozu, pak je možné tyto vozy využít také jako odvozní prostředky od řezaček při sklizni kukuřice. S konstrukcí nástavby souvisí řešení vyprazdňování vozů. Zde jsou v nabídce vozy bez válců, nebo se dvěma či třemi dávkovacími válci. Obě řešení mají své zastánce a odpůrce. Dávkovací válce umožňují zejména rovnoměrné rozprostírání hmoty ve žlabu, daní za jejich použití je nižší výkonnost při vyprazdňování. Řada uživatelů vozů s válci pořizuje též dávkovací dopravník a využijí ta vůz pro zakládání krmení.
Pro šetrnost k půdě i pro lepší průjezdnost žlabem je důležitá řiditelná náprava a odpovídající pneumatiky. U vozů s objemem nad 50 m3 je vhodné využívat pneumatiky o šířce od 600 mm. Úsporu při nepořízení řiditelné nápravy poznáme na nákladech na pneumatiky.
Prvky lisovací techniky
Pro senážování jsou využívány jak svinovací lisy, tak modely vytvářející obří hranolovité balíky. Kromě dostatečně širokého sběrače (cca 2 m) je nutné brát ohled na plynulý posuv hmoty ke vkládacímu rotoru, či přímo do lisovací komory (některé menší lisy vkládací rotor nemají). Proto bývají sběrače opatřeny pomocnými vkládacími šneky posunujícími hmotu do středu. Obdobně jako u řezacích vozů je vhodné používat sběrače s kopírovacími koly. Lisy využívají také řezací ústrojí obdobné konstrukce jako senážní vozy. Různé provedení a konstrukce lisovacích komor jsou pak všeobecně známé. V poslední době se rozšiřují provedení kombinovaná s ovíječkami, což snižuje prodlevu mezi svinutím balíku a ovinutí fólií.
Pro pevný a pravidelný balík využívají někteří výrobci obřích lisů tzv. předlisovací komory. Zde dochází předlisování cca 5 – 6 porcí hmoty a teprve pak hmota putuje do hlavní lisovací komory. Důležité je věnovat pozornost počtu uzlovačů a systému jejich čištění během práce. Tyto lisy jsou pak vybavovány různými lyžinami pro skluz balíků. Mohou být agregovány s tzv. kumulačními vozíky. Důležitá je možnost nastavování délky balíku, což usnadňuje zejména následnou manipulaci.
Ostatní technika
Výše popsané stroje a jejich konstrukční prvky jsou nejvíce využívány při výrobě senáží. Záměrně jsme nezmínili různé typy sklízecích řezaček, neboť jejich využití je mnohem širší než jen nasazení při senážování a jejich charakteristika vydá na samostatný článek. Samozřejmě součástí senážních linek jsou různé další stroje a příslušenství. Ve spojení s lisy a vozy se uplatňují aplikátory konzervantů (pevných i kapalných). K tomu přistupují ještě různá zařízení pro rozhrnování hmoty, či plniče senážních vaků.
Závěrem je nutné podotknout, že moderní technika pro sklizeň senáží musí pracovat rychle, s vysokou výkonností a nízkými ztrátami, neboť vhodná doba pro sklizeň trav a jetelovin, zejména v prvních sečích trvá jen omezenou dobu. Vždy je nutné věnovat maximální pozornost pravidelné údržbě a odbornému servisu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down