Linka sklizně pícnin začíná žacími stroji, které píci posečou. Pokračuje obraceči, shrnovači a lisy na válcové nebo hranolové balíky, a nakonec dopravou na místo uskladnění. Jenže jak uskladnit balíky, tak, aby zachovaly potřebnou kvalitu sklizené píce po celou dobu skladování až do jejího zkrmení? Jednou z možností je tvorba senáže a důležitým krokem v této technologii je dobře balík zabalit. S tím mohou pomoci baličky Anderson, které v České republice zastupuje společnost MANATECH CZ.
Balička je důležitou součástí
Při tvorbě senáže je kvalitní zabalení balíku do fólie klíčové, neboť je třeba zajistit, aby se až do zkrmení nedostal do balíku vzduch a mohlo v něm probíhat správné mléčné kvašení. Možností je využít klasické baličky, buď stacionární nebo mobilní, která každý balík zabalí zvlášť. A na trhu jsou i kombinované stroje lisů s baličkami.
Zajímavé stroje nabízí kanadský výrobce Anderson. Jde o tzv. kontinuální baličky, tedy stroje, které zabalí současně celou skupinu balíků. Není přitom podstatné, jestli jde o válcové balíky nebo o balíky ve tvaru hranolů. Ke změně režimu balení válcových balíků na režim balení hranolových balíků je potřeba jen jedna minuta. Společnost Anderson je na trhu již dvacet pět let a nabízí široký sortiment balicích strojů, a to jak těch individuálních, tak kontinuálních. Jako jediný pak nabízí kontinuální balicí stroje, které mohou být kompletně ovládány jen jednou osobou.
Oproti individuálním baličkám, má kontinuální balicí stroj výhodu v úspoře času i materiálu. Anderson udává, že na zabalení jednoho balíku stačí 20 vteřin a ušetřit lze oproti konvenčním individuálním baličkám až 40% balicí fólie.*