Společnost Pekass Praha navázala v září loňského roku úzkou spolupráci s firmou Horsch GmbH a ve svých šesti střediscích nabízí zemědělcům kromě energetických prostředků John Deere i závěsnou techniku svého partnera. Proto také na semináři v Lánech, který v únoru uspořádala společně s Českou zemědělskou univerzitou, byla velká část věnovaná půdoochranným technologiím a technickým novinkám Horsch.
„Orba, pokud je dobře zvládnuta, je velmi jistou formou hospodaření, kterou jsme se naučili a máme ji ověřenou,“ řekl přítomným Ing. Vratislav Malina, poradce a konzultant firmy Horsch. „Na jedné straně přináší mnoho pozitivního, především vyšší výnosy, na druhé straně má i některá negativa. Musíme si uvědomit, že jeden centimetr hloubky zpracované tímto způsobem znamená, že se na jednom hektaru dá do pohybu zhruba 150 tun ornice, spotřebuje se asi jeden litr nafty, a to nás stojí spoustu času, energie a nákladů, nemluvě o větší náchylnosti pozemku k erozi.“
Pravidlo padesáti dnů
„Pokud při klasickém zpracování půdy, včetně orby, chceme vést porost kulturní plodiny správným způsobem, máme jen padesát dnů na to ho nějakým způsobem ovlivnit. Po zbylou dobu rozhoduje o příští sklizni příroda,“ pokračoval Ing. Malina. „Během těchto padesáti dnů je třeba sklidit předplodinu, uskutečnit podmítku, orbu nebo pouze předseťové zpracování půdy, zasít a porost ošetřit chemickými přípravky. Je proto důležité volit takové technologie, aby se všechny pracovní operace stihly pokud možno v optimálním termínu. K tomu Horsch nabízí moderní technologie zrychlující pracovní operace a snižující náklady, a to nejen pro mělké, ale i hlubší a hluboké zpracování půdy. Máme nejen techniku pro každý zemědělský podnik, který chce změnit dosavadní náročnou technologii přípravy půdy, ale nabízíme i agronomickou poradenskou službu, která již deset let funguje na celém území České republiky.“
Sklizeň předplodiny musí být kvalitně provedena, neboť zanedbané požadavky se pak velmi těžko napravují. Následuje diferencované zpracování půdy, do něhož je zahrnuta podmítka, která by měla následovat okamžitě po sklizni a zpracování půdy před setím. Podle místních podmínek a následné plodiny je vždy důležité zvolit správnou hloubku. Horsch na svých pokusných pozemcích prokázal, že je možné dlouhodobě zpracovávat půdu do 10 až 12 cm, aniž by se nějakým způsobem výrazně snižovaly výnosy. Na větší hloubku je náročný pouze ozimý ječmen, řepka, řepa a kukuřice, přitom je jedno, jestli se využije orba nebo pouze kypření. Přímý výsev vychází dlouhodobě nejhůř, i když je z hlediska provozních nákladů nejlevnější. Správnou techniku je třeba volit nejen podle hloubky zpracování, ale také druhu půd.
Různá hloubka, odlišná technika
Mělké zpracování půdy
Pro mělké zpracování půdy je vhodný čtyřřadý těžký kypřič Terrano FG s odpojitelným gumovým pěchem Optipack AS, který účinně přitlačuje půdu i při vysokých pracovních rychlostech. Jinou možností je jedna z loňských novinek - všestranný kypřič Terrano FX. Zásadní rozdíl mezi oběma stroji spočívá v tom, že kypřič Terrano FX má pracovní orgány ve třech řadách a je v něm již integrován pěch. Oba stroje slouží ke zpracování půdy před setím. K vlastnímu setí v těchto podmínkách se nejvíce hodí radličkový secí stroj s přihnojením pod patu Concord, do mělkého zpracování lze využít i další novinku, a to secí stroj Sprinter. Základní rozdíl mezi oběma stroji je v tom, že Sprinter je kompaktní stroj s násypkou nad rámem stroje, vpředu je pěch, který povrch urovnává, drobí hroudy a pozemek utužuje.
Lze využít i další novinku loňského roku, a to diskový secí stroj Pronto DC s násypkou uloženou přímo nad secím strojem. Vhodný je i secí stroj Pronto AS, kdy je násypka umístěna na samostatném podvozku, za nímž je připojena vlastní pneumatická sečka.
Hlubší zpracování půdy
K hlubšímu zpracování půdy se podle Ing. Maliny přistupuje tehdy, když se nepovedla kvalitní sklizeň - je vysoké strniště, na pozemku je velké množství rostlinných zbytků či není dostatek času, nebo to vyžaduje plodina (řepka, ozimý ječmen). Především kvůli omezení výskytu houbových chorob a škůdců je vhodné před hlubším zpracováním uskutečnit mulčování.
K přípravě půdy doporučují specialisté Horsch novinku, a to hloubkový kypřič Tiger AS, který by měl nahradit pluh. Tento stroj umí zpracovat ornici do velké hloubky, dobře ji rozdrobit a výborně zamíchat rostlinné zbytky. Další možností je všestranný kypřič Terrano FX, který má vyšší rám než klasický podmítač a hlubší zpracování půdy umožňuje i stavba stroje. Z devíti různých typů je však třeba zvolit správné radličky, nejvhodnější je model MulchMix, který zpracovává půdu hlouběji a dobře míchá. Lze využít i klasický podmítač Terrano FG, zařazení pěchu Optipack je v tomto případě již podmínkou. K setí je pak vhodný secí stroj Sprinter s pěchem, secí stroje Pronto AS, Pronto DC ale i klasický Concord s přihnojením kapalným či pevným hnojivem.
Hluboké zpracování půdy
Hluboké zpracování půdy má nahradit orbu. „Je jednak rychlejší, dostáváme se tak do optimálního agrotechnického termínu a šetříme pohonné hmoty až o 25 procent oproti orbě,“ tvrdí Vratislav Malina. „K hlubokému zpracování přistupujeme tehdy, když máme v osevním postupu více plodin, které vyžadují hluboké kypření - řepku, cukrovku, kukuřici, ozimý ječmen - nebo pokud se z nějakého důvodu nepovedla správná sklizeň. Na pozemku jsou hluboké koleje, velké množství posklizňových zbytků a podobně. K podmítce je vhodný kypřič Tiger AS, který umí zpracovat ornici až do hloubky 35 cm a velmi dobře prokypřuje půdu. K setí bych doporučil secí stroje Pronto DC, Pronto AS nebo Sprinter.“
Secí stroj Pronto DC
Novinkou loňského roku je diskový secí stroj Pronto DC, který precizně ukládá osivo do stále stejné hloubky i při rychlostech nad 15 km/h, čímž se dosahuje velké úspory času. Při jednom přejezdu proběhne příprava seťového lůžka, správné utužení půdy, výsev, přitlačení každého řádku osiva a jeho uzavření.
Čelní sekce stroje nese dvouřadé hvězdicové nebo talířové brány, které mají za úkol urovnat povrch a připravit výsevní lůžko v hloubce kolem 6 až 7 cm. Za nimi následuje pneumatikový pěch se šípovým dezénem pneumatik, každá z nich drobí hroudy a vytváří „dálnici“ pro dvě secí botky. Díky přesnému rozestupu kol se pracovní přítlak rovnoměrně rozkládá po celém záběru, který může být 3, 4 a 6 m. Za pěchem následují těžké, robustní, dvoukotoučové secí botky TurboDisc s přítlačnou kladkou. Celá sestava je zavěšena v bezúdržbových pryžových segmentech, které zabraňují kmitání (zaručena stále stejná rozteč řádků) a kolísání hloubky osiva.
Hloubka setí se nastavuje pomocí opěrného zatlačovacího kolečka na konci výsevní jednotky, které zároveň uzavírá drážku po setí. Poslední sekci tvoří zavlačovač. Nad vlastním secím strojem se nachází zásobník o objemu 2800 až 3500 litrů a pneumatické výsevní ústrojí firmy Horsch. Pronto DC má velmi nízký tahový příkon 30 až 35 koní na metr záběru, spotřeba nafty se pohybuje mezi 6 až 9 l na hektar a výkon dosahuje 3 až 6 ha za hodinu.
Hloubkový kypřič Tiger AS
Druhou loňskou novinkou, kterou v Lánech představil Ing. Malina, byl kypřič Tiger AS. Oproti pluhu má dvojnásobný až trojnásobný výkon, jeho pracovní rychlost neklesá pod 10 km/h a za den zpracuje kolem čtyřiceti hektarů.
Tiger AS je určen pro intenzivní přípravu půdy až do hloubky 35 cm. Dokáže výborně promísit půdu dokonce i s velkým množstvím slámy. Extrémně vysoká průchodnost - výška rámu je 85 cm, minimální vzdálenost radlic v řadě je 80 cm - umožňuje i v těžkých podmínkách nepřetržitou práci bez ucpávání. Plynule nastavitelné talíře urovnávají povrch půdy za poslední řadou radlic. Pneumatikový pěch o velkém průměru 80 cm zajišťuje zpětné rozdrobení hrud a utužení půdy. Povrch pozemku je tak optimálně připraven pro následnou plodinu.
Kypřič Tiger AS rovnoměrně mísí půdu s posklizňovými zbytky v celé hloubce zpracovávaného profilu a na rozdíl od pluhu je neukládá na dno brázdy. Tím se urychluje jejich rozklad a nenarušuje se půdní struktura.