Za slovy v titulku si stojí Václav Lonský, ředitel Zemědělské akciové společnosti Mezihájí Kněžice na Nymbursku, která v loňském roce zakoupila německou cisternu od firmy Kotte Garant VT 18.500. Všechny její funkce jsou elektrohydraulicky ovládané, takže řidič nemusí při práci vylézat z kabiny traktoru. TOP výbava cisterny společně s aplikátorem Vogelsang o záběru osmnáct metrů jsou zárukou vysoké produktivity práce, která se v porovnání s původní fekální nádrží o objemu 8 m3 zvýšila pětkrát.
Zemědělská akciová společnost Mezihájí Kněžice hospodaří od roku 1997, v současné době na necelých 1300 hektarech zemědělské půdy. Od samého začátku se zabývá komplexní zemědělskou výrobou. Z tržních plodin dominují obilniny a cukrovka, okrajově slunečnice, řepka a občas i hořčice, z krmných plodin pak kukuřice a vojtěška. Klasická je i živočišná výroba, v akciové společnosti nalezneme sto dojnic, skot ve výkrmu a prasata v uzavřeném obratu stáda. V loňském roce zde z ekonomických důvodů skončili s výkrmem kuřecích brojlerů „Pokud bychom postupovali čistě ekonomicky, tak bychom v živočišné výrobě museli zanechat úplně všeho,“ řekl týdeníku Zemědělec Václav Lonský. „Nákupní ceny živočišné produkce jsou vesměs pod úrovní nákladů. Do loňského roku nás nad vodou držela rostlinná produkce, ale i tady dochází k výraznému poklesu nákupních cen. Ke konci minulého roku jsme prodávali krmnou pšenici o deset až třicet korun pod úrovní nákladů. Ty se snažíme co nejvíce snižovat, a proto pořizujeme moderní výkonnou techniku s vysokou produktivitou, která nahrazuje lidskou práci. Jak se nám to daří, můžete posoudit sami: v současnosti u nás pracuje jen 27 lidí. Protože hospodaříme na extrémně těžkých půdách, jejichž zpracování vychází třikrát dráž než zpracování lehkých půd, vybavili jsme podnik ve spolupráce se společností Pekass Praha dvěma traktory o výkonu 270 a 350 koní. Běžně jsme při orbě spotřebovali až 120 litrů nafty na hektar, a tak jsme přešli na bezorebné technologie, kde se spotřeba pohybuje kolem 16 litrů.“
Za pět minut dvanáct
Před časem vyrostla za plotem zemědělské farmy bioplynová stanice patřící obci, takže dnes jsou Kněžice energeticky soběstačné. Napomáhá tomu i nová výtopna na spalování biologického materiálu, především štěpky a slámy. Na místní vytápění je připojeno přibližně 130 domů.
„Původně jsme měli starou fekální cisternu o objemu osm metrů kubických, s kterou jsme částečně bioplynovou stanici plnili a částečně jsme vyváželi digestát, což je její vedlejší produkt,“ vysvětluje V. Lonský. „Vzhledem k tomu, že digestát obsahuje základní živiny k výživě rostlin (NPK - pozn. redakce), aplikujeme toto organické hnojivo především po sklizni obilovin a na jaře k přihnojení ozimů. Z farmy Chroustov, kde chováme prasata, zase pravidelně navážíme kejdu do bioplynové stanice. Protože starší cisterna postupně dosluhovala, rozhodli jsme se pro novou výkonnou techniku, která nám zároveň sníží náklady v rostlinné výrobě při hnojení digestátem a také zefektivní přepravu kejdy do bioplynové stanice i na pozemky včetně její aplikace.“
„Výběrem cisterny jsme se zabývali již od podzimu roku 2007,“ pokračuje ředitel společnosti. „A nutno dodat, že nabídka je skutečně veliká. Nejdříve jsme se rozhodli pro cisternu, která se plní čerpadlem, nikoliv prostřednictvím podtlaku. Přestože jsme byli pro tento systém zprvu velice zapáleni, některá konstrukční řešení se nám pro práci v zimě nezdála a vrátili jsme ke klasickému vakuovému systému. Oslovili jsme dvě známé firmy a doslova za pět minut dvanáct vstoupila do řízení i firma Pekass Praha s cisternou Kotte. Nakonec jsme se rozhodli pro poslední nabídku. Důvodů je několik. Německá cisterna Garant je především jednoduchá, bez složité elektroniky, místo obvyklých velkých krabic s elektronickým zařízením je zde malá bedýnka, přitom cisterna má devět hydraulických okruhů. V porovnání s jinými nádržemi je i lehčí, takže nemusíme zbytečně tahat dvě tuny navíc. Třetím důvodem bylo to, že většinu techniky máme od společnosti Pekass a s tímto dodavatelem jsme velice spokojeni, i co se týče servisu a dodávek náhradních dílů. Musím přiznat, že seriozní byla také cenová nabídka, kterou ovlivnilo několik skutečností. Především šlo o první největší cisternu Garant prodanou v České republice, takže něco slevila i sama firma Kotte. Na konečnou cenu měl vliv i výstavní bonus, neboť nádrž byla vystavena na veletrhu Techagro. Asi měsíc jme domlouvali konfiguraci a nakonec jsme se rozhodli pro TOP výbavu. Cisternu nekupujeme na pět let, ale počítáme s tím, že nám bude sloužit třicet roků.“
Nadprůměrně vybavený model
Dvounápravové cisterny Kotte Garant VT 18.500 s celkovou hmotností 22 tun jsou výhradně německé výroby. Nosný rám prochází pod celou nádrží o objemu 18 500 l a stejně jako ona je kompletně pozinkovaný. Nádrž je vybavena třemi vlnolamy, stavoznakem z plexiskla o průměru 100 mm s čistícími otvory, vsazeným manipulační otvorem a zadním rozstřikovacím zařízením. Součástí cisterny je vakuové čerpadlo Jurop PNE 12200 o výkonu 12 200 l/min s automatickým mazáním a injektorovým chlazením, sifonový pozinkovaný odlučovač, filtr vzduchu s olejovou náplní s tlumením hluku v pozinkovaném provedení, hydraulický zvonový ventil umístěný vzadu a exaktní rozdělovač s usměrňovacím plechem v záběru 12 metrů. K sání slouží pětimetrová sací hadice Super Heliflex o průměru 150 mm se spojovacím zařízením. Zemědělci ocení horní závěs s připojovací výškou 1000 mm, originální řízenou nápravu BPW, která i při vysoké pojezdové rychlosti vykazuje dobré jízdní vlastnosti a dvouokruhové vzduchové brzdy s ALB (zátěžovou regulací). Plynule výškově přestavitelná odstavná noha Jost s dovoleným zatížením 10 tun zajišťuje bezpečné odstavení.Ve standardu je posuvná náprava pro regulaci zatížení při připojení aplikátoru a kloubový hřídel s dvojitým homokinetickým kloubem Walterscheid se střižnou pojistkou.
„Uvedený základní model byl na přání zemědělců z Kněžic vybaven dalšími špičkovými systémy,“ zapojila se do hovoru Daniela Ringelová ze společnosti Pekass Praha. „Nádrž je zapuštěna mezi kola nápravy, čímž se výrazně snížila světlá výška a také těžiště. Původní čerpadlo bylo nahrazeno vývěvou Jurop PNE 142 o výkonu14 200 litrů za minutu. K dalšímu nadstandardnímu vybavení patří spodním zavěs na kouli Scharmüller K 80, hydraulicky odstavná noha s nosností tři tuny, plynohydraulicky odpružená oj, zadní řízená náprava a široké flotační pneumatiky. Na čtyřbodovém závěsu je umístěný hadicový aplikátor Vogelsang Swing se dvěma řezacími zařízeními OptiCut, zařízením DropStop a 30/30 hadicemi o průměru 40 milimetrů s roztečí 30 centimetrů. Aplikátor lze velice rychle a jednoduše sundat a nádrž použít pouze k dopravě. Kněževeští si vybrali i boční plnění s přídavným rychloplněním, hydraulicky ovládanou rukou, hydraulicky ovládaný plnicí otvor, širší sací hadici o průměru 200 mm a řadu dalších nadstandardních řešení, které výrazně zvyšují produktivitu práce.“
Roční zkušenosti
„Cisternu Garant máme od dubna 2008 a zatím jsme s ní nadmíru spokojeni,“ říká závěrem Václav Lonský. „Hodně jsme na ní spěchali, neboť jsme ji chtěli ještě využít ke hnojení pšenice. I když byla v době aplikace již částečně přerostlá, díky flotačním pneumatikám přežily porosty hnojení bez poškození. Pracovní šířku aplikátoru jsme zvolili s ohledem na záběr postřikovače 36 metrů a šestimetrový záběr secího stroje. Cisternu Garant využíváme i k hnojení na podzim, kdy jeden den mlátičky porosty sklidí a rozdrtí slámu a druhý den aplikujeme kejdu a pozemek podmítneme. Zapuštěním nádrže mezi kola nápravy jsme sice přišli o určitý objem, asi jeden metr kubický, ale práce na poli, zejména s plnou cisternou, je naprosto bezpečná. V agregaci s traktorem o výkonu 270 koní zvládne obsluha naplnit, přepravit a aplikovat dvanáct až šestnáct cisteren digestátu za směnu při dopravní vzdálenosti jeden až tři a půl kilometru. Průměrná spotřeba nafty za celou sezónu byla 6,89 litru na jednu cisternu a 0,5 litru na motohodinu. Když máme sklizeno, jedeme i na dvě směny. S výkonem, který je také záležitostí špičkové obsluhy, jsem velice spokojen, stejně jako s tím, že během prvního roku se u cisterny neobjevila ani jediná závada. Vybrali jsme si dobře.“
Klíčové informace
- Zemědělská akciová společnost Mezihájí Kněžice hospodaří na necelých 1300 hektarech zemědělské půdy.
-Nová cisterna Kotte Garant VT 18.500 s celkovou hmotností 22 tun slouží k zavážení kejdy do bioplynové stanice, k vyvážení digestátu a k aplikaci obou hnojiv.
-V porovnání s původní fekální nádrží o objemu 8 m3 je u nové cisterny pětkrát vyšší produktivita práce.
-V agregaci s traktorem o výkonu 270 koní zvládne obsluha naplnit, přepravit a aplikovat dvanáct až šestnáct cisteren digestátu za směnu při dopravní vzdálenosti jeden až tři a půl kilometru.