07.06.2010 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní Bečváry zaskočil podzim

V polovině května, kdy severní Moravu postihly povodně a na Lysé hoře napadlo půl metru sněhu, se v Bečvárech na Kolínsku uskutečnil již 14. Den Kvernelandu. I když kolem silnic kvetly ovocné stromy, počasí připomínalo nevlídný podzim. K vlezlé zimě podporované větrem se postupně přidal drobný déšť, jenž sílil. Během praktické ukázky strojů na sklizeň pícnin začalo vytrvale pršet, ale diváci ještě vydrželi. Z pole je vyhnaly až proudy vody, takže praktickou ukázku techniky na zpracování půdy a setí sledovala jen hrstka odvážných vybavených deštníkem nebo pláštěnkou.

Přesto neodjíždělo asi 1600 návštěvníků domů s prázdnou. K desítkám souprav strojů dostali během celého dne řadu informací včetně prospektů, nejvíce při úvodním představování novinek a osvědčených technologií. Poprvé se této akce zúčastnil i prezident společnosti Kverneland Group Ingvald Løyning, který se podivoval nad tím, že je u nás v této době stejné počasí jako v Norsku.

Akční linka na sklizeň pícnin
Z techniky na sklizeň pícnin byla v Bečvárech představena z pohledu pořizovací ceny ekonomicky vstřícná sklizňová linka, která nachází uplatnění právě v dnešní době, kdy situace v českém zemědělství není růžová. Jak zdůraznil Vladimír Průcha, obchodní manažer společnosti Kverneland Group Czech, jde o ekonomicky zajímavou nabídkou pro zemědělce, kteří přitom nechtějí slevit z kvalitní výroby krmiv.
Základem linky byl konstrukčně jednoduchý, ale provozem v tuzemsku prověřený diskový žací stroj Kverneland Taarup 2632 bez kondicionéru s pracovním záběrem 3,2 m. Je to klasická „žiletka“ s bočním uložením žací lišty, která je vybavena kulatými žacími disky patentovanými firmou Kverneland. Jejich kulatý tvar je neustále chrání před vzpříčením nežádoucích předmětů a případným poškozením. Druhým strojem technologické linky na sklizeň pícnin byl šesti rotorový obraceč Fanex 603 od firmy Vicon s pracovním záběrem 6 m. Předešlé stroje pak doplňoval rotorový shrnovač Vicon Andex 713 Evo s pracovním záběrem 7 m. Dva rotory na samonosném rámu vytvářejí buď jeden dvojitý řádek nebo dva jednoduché řádky pro následný rozhoz. Tandemové nápravy u každého rotoru zajišťují ideální kopírování pozemku, přitom veškeré funkce jsou ovládány z kabiny traktoru. Uvedené stroje jsou pro letošní sezónu opatřeny „visačkou“ Akční cena a jsou připraveny na skladě pro případné zájemce ihned k odběru.
Ekonomickou variantu technologické linky vystřídal top model pro intenzivní výrobu. Šlo o devítimetrový žací stroj s kondicionérem, tzv. motýl, tvořený čelní žací lištou Kverneland Taarup 3532 FT a vzadu dvěma nesenými lištami Kverneland Taarup 5090. Kondicionér tvoří kovové V prsty uložené v silentblocích, jež zabraňují případnému poškození. Předvedený stroj byl navíc vybaven rychlovýměnným systémem nožů a hydraulickým posuvem, takže i ve složitém terénu nevznikají žádná neposečená místa. Mohutné pružiny pak zajišťují dokonalé kopírování pozemku i v případě velkých terénních nerovností.
Během praktické ukázky byly předvedeny i další stroje na sklizeň pícnin včetně lisu a sběracího vozu.

Technika na ochranu a výživu plodin
V Bečvárech byl představeny čtyři stroje na ochranu a výživu rostlin. Tím prvním byl tažený postřikovač Kvernaland Rau Ikarus A38, nejprodávanější tažený model z nabídky společnosti Kverneland Group Czech. Tyto stroje se vyrábějí s nádržemi o objemu 2800 až 3800 l a s rameny o záběru 15 až 24 m. Modely Ikarus A by měly v nejbližší době nahradit vylepšené a doplněné robustnější postřikovače Ikarus S se záběrem ramen až 28 m a s řadou konstrukčních změn včetně většího čerpadla. Postřikovače Kverneland Rau Ikarus jsou podle Ing. Pavla Dvořáka ze společnosti Kverneland Group Czech nositelem vlastností nezbytných pro aplikaci pesticidů a kapalných hnojiv včetně automatického řízení oje a řady dalších funkcí. Vybídl zemědělce, aby strojům, kterými procházejí statisíce a miliony korun ročně za chemické přípravky, věnovali velkou pozornost.
Poté se pozornost návštěvníků soustředila na tři rozmetadla. Tím nejmenším byl hubicový model Vicon PS s násypkou 175 l v kombinaci se sadařským traktorem. Využívá se v sadech a vinicích, neboť hubice umožňuje hnojit do řádku. Tento typ rozmetadla může mít násypku o objemu až 1550 l. Druhým rozmetadlem byl model Vicon Rotaflow RO-EDW s maximální kapacitou násypky 3450 l a s rozhozem až 45 m. Rozmetadlo je vybaveno systémem chytrých vah, které během práce automaticky kalibrují dávku. Nechyběl ani menší bratříček předešlého stroje - model Vicon Rotaflow ROM-EW s podobnými váhami. Je určen farmářům s výměrou od 100 do 300 ha, kteří požadují vysokou kvalitu výživy rostlin. Oba modely jsou ISO-Bus kompatibilní. Všechna rozmetadla Vicon Rotaflow jsou založena na principu šetrného akceleračního rozmetání, kdy jsou granule vymetány odstředivou silou, což je základem vysoké přesnosti hnojení. Zájem o tato rozmetadla stále roste, neboť cena hnojiva neklesá, přitom přesné hnojení podle agronomických požadavků optimalizuje vynaložené náklady.

Když pluh, tak Kverneland
Novinkou mezi pluhy byl čtyřradličný oboustranný nesený pluh Kverneland 150 B s krokově měnitelným záběrem od 35 do 50 cm. Jde o zástupce nejlehčí řady pluhů určených k agregaci s traktory o výkonu do 150 koní. V Bečvárech byl agregován se čtyřválcovým traktorem Case Maxxum o výkonu 110 koní. Tento lehký, přitom ale robustní stroj nové konstrukce se vyznačuje vysokou pevností. Nové slupice z duté profilované ocele snižují jeho hmotnost při zachování dostatečné pevnosti, jejich tvar, délka a pružnost umožňují práci i v podmínkách s velkým množstvím posklizňových zbytků. Jednotlivé radlice jsou jištěny střižnými šrouby. Jednodílná závěsná hlava s otočným čepem o průměru 110 mm zaručuje jeho bezpečné otáčení za traktorem. Pluh Kverneland 150 B byl vybaven nejprodávanějšími odhrnovacími deskami č. 28 s malým odporem v tahu.
V předvadišti si mohli návštěvníci prohlédnout i nesený šestiradličný model Kverneland EG 85 s plným hydraulickým variem, s dvojitým kolem určeným k přepravě a s půdním pěchem Packomat. Jde o největší nesený pluh určený za velké robustní traktory. Firma Kverneland nabízí pěchy Packomat na všechny nesené pluhy a pluhy s nápravou. Na poli byly předvedeny i polonesené modely.

Dva rozdílné podmítače
V Bečvárech se představily i dva podmítače, které patřily mezi novinky veletrhu Techagro. Jednak nesený talířový podmítač Kverneland Qualidisc se dvěma řadami talířů vzdálenými 80 cm. Disky o průměru 565 mm s pevně nastaveným úhlem 40 stupňů mají rozteč 12,5 cm. Robustní rám je k dispozici v pevném, nebo v hydraulicky sklopném provedení. V první případě jsou k dispozici modely s pracovním záběrem 3, 3,5 a 4 m, v druhém případě je možné volit pracovní záběr 4, 5 a 6 metrů. Za tento stroj určený pro mělké zpracování půdy do hloubky 15 cm lze připojit jakýkoliv válec. V Bečvárech byl agregován s těžkým válcem Actipack o průměru 585 mm.
Druhým strojem byl radličkový podmítač a hloubkový kypřič Kverneland CLC Pro. Tento vývojový nástupce modelu CLC je vybaven třemi řadami radliček. V pevném provedení lze volit pracovní záběr 3, 3,5 a 4 m, ve sklopném provedení jsou k dispozici záběry 3,8 a 4,9 m. Rozteč slupic je 280 mm, výška rámu 870 mm, pracovní hloubku lze nastavit od 5 do 30 cm. Kverneland CLC Pro lze využít jak k podrývání, tak k podmítce či přípravě půdy před setím. Radličky jsou jištěné listovými pružinami Auto-Reset, které zabezpečují kvalitní ochranu stroje i v kamenitých podmínkách.
K dalším strojům se vrátíme v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

Klíčové informace
-V Bečvárech na Kolínsku se uskutečnil již 14. Den Kvernelandu.
-Předvedeny byly desítky souprav strojů s řadou novinek.
-Největší zastoupení měla technika na sklizeň pícnin a zpracování půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down