28.08.2020 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lokálně variabilní aplikace se senzorem

Jako top-produkt v nabídce nesených rozmetadel Amazone umí stroje řady ZA-TS rovněž i lokálně variabilní aplikaci hnojiv. V současnosti již variabilní hnojení na pozemcích AGD Kačice probíhá. Základem pro stanovení dávky hnojiva jsou mapy výnosového potenciálu. Další hodnoty pak přináší senzor pro variabilní hnojení dusíkem Crop Xplorer od značky AgXtend.

Optické měřicí senzory, umístěné v přední části traktoru New Holland T7 HD anebo i Case IH Quadtrac 620, zjišťují zásobenost půdy dusíkem. Ze zjištěných hodnot dokáže elektronika vypočítat optimální dávku dusíku pro rostliny a tyto informace pak předat na ovládací terminál rozmetadla. Tím je v AGD Kačice Amatron 3; terminál má v paměti ještě nahranou mapu výnosového potenciálu a hodnoty od senzoru Crop Xplorer jsou korigovány s pomocí této mapy. Mapové překrytí umožňuje zahrnout do výpočtu dávky rozdílné či místně specifické podmínky pozemku.  Výsledkem je nastavení určité dávky hnojiva pro konkrétní místo na poli. Tyto operace probíhají bleskurychle a ani vysoká pracovní rychlost traktoru Case IH Quadtrac 620 nemá na systém variabilního hnojení negativní vliv.

Hlavní efekt tohoto systému vyjádřil Ing. Štěpán Čížek takto: „Spočívá především v tom, že místa s předpokladem vyššího výnosu hnojíme odpovídající – vyšší dávkou a naopak místa, kde je předpoklad neúrodné půdy, hnojíme méně.“ Data, získaná ze senzoru Crop Xplorer z mapování výživového stavu porostů, je možné následně využívat k dalším účelům, např. zpracováním na software v osobním počítači.*

Více informací čtenáři naleznou v měsíčníku Mechanizaci zemědělství č. 9/2020.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down