Akciová společnost Farmet z České Skalice na Náchodsku, významný výrobce zemědělských strojů a technologických zařízení na zpracování olejnatých semen, zaznamenala v roce 2007 celkový obrat více než 580 milionů korun. Oproti předloňským 326 milionům korun tržeb to představuje téměř osmdesátiprocentní meziroční navýšení.
Za tak prudkým růstem výkonů stojí loňský boom v technologických dodávkách zejména do zahraničí.
Obchodní úspěchy v zahraničí
„Pouze za zařízení lisoven jsme loni utržili 335 milionů korun, z toho přes 90 procent technologických celků představovaly dodávky do zahraničí,“ informoval o tom předseda představenstva a generální ředitel firmy Ing. Karel Žďárský. „Vysokokapacitní lisovny na zpracování řepky olejné nebo slunečnice jsme v minulém roce dodali například do Rakouska, Maďarska, Španělska a na Slovensko.“ Také letos počítá Farmet s dalším růstem v oblasti technologických zařízení, i když jeho výše bude asi menší než vloni. S výrazným meziročním nárůstem počítá ředitel firmy i v segmentu zemědělských strojů na zpracování půdy a setí.
Farmet vznikl v roce 1992 restrukturalizací původní akciové společnosti Ekostroj a dnes zaměstnává přes 200 lidí. Zatímco v prvních letech svého působení dosahoval obratu kolem 20 milionů korun a své výrobky vyvážel do tří zemí, dnes už zemědělské stroje a technologická zařízení lisoven z České Skalice používají odběratelé v 25 státech. Kromě Francie, Španělska, Německa nebo Rakouska směřují především do střední a východní Evropy. V tomto teritoriu se téměř z poloviny na vývozu zemědělských strojů z České Skalice podílí Ukrajina, k dalším významným a perspektivním trhům patří Rusko, Maďarsko, Polsko, Litva a Lotyšsko. Na vybraných trzích Farmet zákazníkům nabízí financování ve spolupráci s Českou exportní bankou a dalšími bankovními institucemi, jako ČSOB nebo EGAP. Obchodní úspěchy v zahraničí přinesly českoskalické firmě 4. místo v soutěži Exportér roku 2007.
Pomůže zasít i zpracovat
Farmet je ve střední Evropě největším a u nás jediným producentem velkokapacitních lisovacích celků. Podle Ing. Žďárského drží v České republice také primát ve výrobě zemědělských strojů na zpracování půdy a setí. Svým sortimentem plní požadavky nejenom drobných farmářů, ale i největších zemědělských podniků. Na vývoji a testování nových strojů úzce spolupracuje například s podniky Vinagro Vinoř, AGD Senice, ZD Březina či ZD Dolany. „Za patnáct let naší činnosti jsme v České republice zrealizovali 26 malých a středních lisoven, což je zhruba 70 procent všech funkčních tuzemských lisoven. Naši zákazníci patří mezi významné domácí zpracovatele řepky. Zemědělským podnikům i farmářům nabízíme profesionální a kompletní servis pro práce od jara do podzimu. Naše stroje a technologie s vysokou produktivitou práce i v těch nejnáročnějších podmínkách umožňují připravit půdu pro rostliny, zasít je, ale také po sklizni olejnatá semena zpracovat,“ konstatuje generální ředitel společnosti Farmet.
K dalším konkurenčním výhodám patří to, že firma disponuje nejen vlastním servisním střediskem, ale také vývojovým oddělením s výrazným inovačním potenciálem. Na vývoj a nové investice Farmet vynakládá ročně prostředky ve výši až 40 procent svého zisku. Nemalé částky investuje nejen do vývoje, ale i do školení a vzdělávání zaměstnanců. Díky tomu poskytuje vysoce odborné rady svým zákazníkům.
Větší výkon i životnost
Jeden z aktuálních příkladů zvyšování kvality a užitných vlastností výrobků českoskalické společnosti Farmet je nová řada strojů na zpracování půdy a setí uváděná na trh pod obchodním názvem eXtra Steel Line. „Jde o speciální technologii výroby umožňující použití vysoce odolných zušlechtěných materiálů nejen na pracovních orgánech stroje, ale i na extrémně zatěžovaných částech hlavních rámů a seřizovacích mechanizmů. Tato velmi exponovaná místa opatřujeme dílci z ocele, které mají několikanásobnou pevnost oproti běžným kvalitním konstrukčním materiálům. Díky této technologii klesá hmotnost strojů a výrazně roste jejich výkonnost i životnost v nejnáročnějším provozu. Navíc můžeme realizovat zcela nová technická řešení konstrukčních prvků a snižovat celkové náklady,“ vysvětluje generální ředitel Ing. Žďárský. „A nezdráhám se tvrdit, že dnešní Farmet je důstojným pokračovatelem úspěšné tradice výroby zemědělské techniky v tomto regionu. Tradici spoluvytvářel i můj otec, kterého na letošním desátém mezinárodním veletrhu Techagro v Brně ocenila Agrární komora České republiky za mimořádný osobní přínos pro odvětví,“ dodává.
Jeden ze zakladatelů společnosti Farmet Karel Žďárský senior je totiž autorem projektu a konstrukce dnes už legendárního tahače ŠT-180 z roku 1968. Jeho výroba sice v 80. letech minulého století skončila, dodnes však tento unikátní tahač spolehlivě slouží zemědělcům u nás i v řadě dalších zemí.