Autor:
Kategorie:
Štítky:

Machři závodili s manipulátory

Letošní Den Zemědělce se neobešel bez soutěžení se zemědělskou technikou a v jeho rámci jsme uspořádali soutěž Machr s manipulátorem. Tentokráte jsme pro ně zvolili jiný materiál vhodný k manipulaci než tomu bylo ve všech minulých ročnících a manipulátory přemís´tovaly zeminu a přitom musely pojíždět vytyčenou trasou a plnit předepsané úkoly.

Do závodu se přihlásilo osm strojů avšak na startovní čáru jich přijelo jen sedm. Manipulátor Dieci se soutěže nezúčastnil, protože jej přihlašující firma na poslední chvíli odvolala. Zbylo tak sedm statečných, kteří se popasovali s nástrahami tratě.
Ta v letošním roce nebyla nijak složitá a odpovídala tomu s čím se řidiči těchto strojů v praxi běžně setkávají. Vynechali jsme proto například jízdu krabím chodem, který většině z nich dělá problémy, či manipulaci s paletami pro něž teleskopický manipulátor není primárně určen.
Po firmách, které své stroje do soutěže přihlásily se požadoval manipulátor se zdvihem okolo 7 metrů, nosností asi 3 tuny a lopatou s objemem cca 1 m3. Ne že by o ten zdvih a nosnost nějak šlo, do žádné výšky nebylo třeba zvedat ani nešlo příliš o to kolik manipulátor unese či kolik toho nabere. Šlo o to, že zdvihová výška, nosnost manipulátoru, stejně jako objem lopaty ovlivňují jeho vnější rozměry a tím i průjezdnost po dráze. A ta by měla být u všech strojů podobná. Ve výsledku většina ze soutěžních manipulátorů tyto podmínky splnila, pouze dva měli vyšší zdvihový dosah a několik též větší lopatu, jejíž mohutnost pak některým z nich dělala problémy.

Podmínky soutěže

Před soutěží si startující nejprve vylosovali pořadí v němž pojedou. Šlo o to, že nikdo nechtěl jet první, protože je to zřejmé nevýhoda. Následně byla se všemi jezdci pojita trať a dohodli jsme se, že první soutěžící si ji pomalu cvičně projede aby bylo všem jasné kudy a jak je třeba projet a na co se zaměřit, respektive za co jsou udělovány trestné body.
A v čem soutěžní jízda spočívala? Krátce po startu následoval první úkol, kterým bylo vysunutí teleskopu a přitažení se na lžící tak, aby kola přední nápravy byla ve vzduchu. Tento úkon se běžně nedělá, jde spíše o simulaci vyproštění manipulátoru z krizové situace, ale pro diváky byl tento prvek jistě zajímavý. Nejjednodušším způsobem jak jej provést je vyřadit pojezd na neutrál a následně jen zkracovat teleskop. To však funguje jen u manipulátorů s hydrodynamickým měničem točivého momentu. U strojů s hydropojezdem (Claas, Merlo) je třeba navolit neutrál převodovky (to je možné například u manipulátoru Merlo) či dát pojezd pro jízdu vřed a rychlost jízdy manipulátoru přiměřeně sladit s rychlostí zasunování teleskopu. Je to tedy jen otázky varianty řešení jak na to.
Dalším úkolem bylo projetí slalomu, poté nabrání zeminy z hromady, zacouvání do garáže, kde bylo třeba dodržet minimální odstup od její zadní stěny a dále manipulátor opět projel slalom, tentokráte však v opačném směru a vysypal zpět hlínu na hromadu. Požadavkem bylo její vyspání na vršek hromady, takže bylo nutné na ni najet, nebo vysunout teleskop.

Sedm manipulátorů

Jako první se na start postavil stroj Hew Holland LM 5060. Jeho řidič všechny úkoly zvládnul bez přidělení trestných bodů, a díky klidné jízdě projel dráhu v čase 2:23 minuty. Druhým startujícím byl manipulátor Claas Scorpinon 7045, který měl handicap v podobě dvoukubíkové (či možná větší) lžíce. Díky ní si Ivoš Tomášek dvakrát ťuknul o kolíky v úzkém průjezdu a to znamenalo dvakrát pět trestných vteřin. K dosaženému času 2:08 tak bylo přičteno deset sekund a to znamenalo celkový čas 2:18 min. Velmi dravou jízdu předvedl řidič manipulátoru Manitou MLT 735 Oto Brus. Jízda byla čistá, tedy bez trestných bodů a s časem 1:53 (přesně 1:53:56 min) se posunul na první místo. Překonat je mohli ještě další čtyři soutěžící se svými stroji.
První z nich byl manipulátor Case TX 140-45, který byl ve stavebním provedení a tak mu trať příliš nevyhovovala. Přesto ji zvládnul čistě a dojel v čase 2:26 minuty. Velmi dobře se se záludnostmi tratě popasoval Pavel Černý, řídící manipulátor Caterpillar TH 420. Jeho jízda byla čistá a též dostatečně rychlá. Výsledný čas činil 2:02 minuty a to znamenalo průběžné druhé místo. Ještě rychlejší jízdu předvedl Tomáš Kubiska s manipulátorem Merlo Panoramic 38.10. Dosáhnul času 1:53:00 minuty, nicméně na první místo to nebylo. Nesplnil totiž podmínku vyklopení hlíny na vrchol hromady, za což obdržel penalizaci 15 sekund. Celkový čas proto činil. 2:08 min což znamenalo třetí místo. Poslední soutěžící s manipulátorem terex 730 předvedl dobrou jízdu avšak nikoliv dostatečně rychlou a s časem 2:15 min. obsadil čtvrté místo.
V Kámeně tak již podruhé triumfoval manipulátor Manitou a jeho řidič Ota Brus spolu s Vítem Uhlířem z firmy Moreau Agri, která tyto stroje do ČR dováží, se mohli těšit z poháru Machr s manipulátorem 2010.