17.12.2024 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malý zvenku, ale prostorný v kabině

Na veletrhu Eurotier Weidemann představil novou modelovou řadu kloubových nakladačů. Má koncové označení 60 a je náhradou za provedení LP a LPT jehož výroba již skončila a od něhož se zcela zásadním způsobem odlišuje. Nová řada kloubových nakladačů Weidemann 60 získala ocenění German Design Award 2025 v kategorii Vynikající produktový design – užitková vozidla a je vyráběna v modelovém provedení 2060 (57 k), 3060 (67 k) a 4060 (75 k). K dispozici je varianta s klasickým výložníkem (výška zdvihu 3,24 až 3,7 m), nebo s teleskopem (od 4,30 do 5,04 m).

Když začneme popis nových nakladačů Weidemann 60 u kabiny, tak jejím hlavním rysem je to, že je zvýšená o necelých 20 cm, ovšem v kontextu s původním provedením velmi pohodlná. Sedačka je v ní posunuta směrem dozadu a tím zbývá mnohem více místa pro nohy. Lépe je vyřešen boční panel s ovladači, loketní opěrkou a multifunkčním ovládacím joystickem. A díky vyššímu umístění sedačky je z kabiny i lepší výhled. Ten je podpořen i čtyřsloupkovým provedením a zadním panoramatickým sklem.

Pro zvýšení komfortu práce má nová kabina i výkonnější ventilační systém, účinnější topení a na přání lze montovat klimatizaci. Pohodlnější je i nastupování a vystupování, protože jsou použity dveře s větší šířkou.

Motor napříč

Nová kabina není sklopná, a proto jsou důležité konstrukční celky nakladače (hlavně ty co potřebují servis) umístěny tak, aby k nim byl dobrý přístup a nebyly pod ní schovány. Jedinou výjimkou je hydromotor pojezdu, který pod kabinou zůstal a k němuž se dá dostat po oklopení otvorů v její podlaze. 

Tříválcový motor Kohler se zdvihovým objemem 1,86 l (model 2060), nebo čtyřválec se zdvihem 2,5 l (další dva modely), jsou uloženy vzadu a napříč a prvky pro běžnou údržbu (zejména filtry) jsou tak rychle servisovatelné. Rozvaděč pracovní hydrauliky je v rámu před nově řešeným kloubem řízení.

Pojezdové ústrojí je elektronicky řízené a krom regulační desky hydrogenerátoru se u něj naklápí i deska hydromotoru. To ovlivňuje zdvih pístků a tím i dodávku oleje. Zatímco regulace hydrogenerátoru probíhá vždy v celém rozsahu (až na jeden vybraný režim jízdy), u hydromotoru jde nastavit rozsah želva a zajíc. Tím se ovlivní úhel naklápění regulační desky a tedy i otáčky hydromotoru. Rozsah želva/zajíc lze proto přepínat kdykoliv za jízdy.

Různé režimy pojezdu

Pojezdové ústrojí je možné provozovat ve třech (čtyřech) režimech. Při požadavku na maximální výkonnost je vhodný režim Auto, kdy nejsou limitovány otáčky motoru, v režimu ECO jsou otáčky snížené, čímž se dosahuje nižší spotřeby paliva. Třetí režim (M-Drive) je určený pro regulaci rychlosti pojezdu plynovým pedálem při stabilních otáčkách motoru a vhodný pro nakládání v krátkých Y cyklech, kde zajišťuje úsporu paliva a rychlejší pracovní hydrauliku.

Pomocí dvou páček lze v režimu M-Drive nastavit otáčky motoru a omezit rozsah náklonu hydrogenerátoru. Sešlápnutím plynového pedálu se pak nakladač plynule rozjíždí až na omezenou či maximální rychlost, při konstantních otáčkách motoru.

V nabídce je i režim přídavného nářadí, který je vhodný pro práci s adaptérem, který má například hydrostatický pohon zametacího kartáče, nebo pro další situace, kdy je výhodné udržovat stabilní otáčky motoru.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 1/2025.*

Kloubové nakladače Weidemann 2060 a 2060T
Modelová řada 60 se vyrábí s výložníkem používajícím Z kinematiku, nebo s teleskopem

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down