02.09.2009 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Manipulátor se dostal na český trh

Na Dni otevřených dveří u firmy Agrotip Široký, s. r. o., byl k vidění nový manipulátor značky Ausa. Ačkoli různé stroje nesoucí tuto značku se proslavili nejen doma, ale i ve světě, teleskopický manipulátor vyjel ze vrat výrobního podniku teprve před rokem a na český trh se dostává právě nyní.

Den otevřených dveří pořádá společnost Agrotip Široký, s. r. o., již tradičně. Zákazníci i široká veřejnost si mohou stroje prohlédnout, osahat a dokonce vyzkoušet v praxi. Firma nabízí kromě zemědělské techniky také techniku komunální a lesní. Na prvním místě jsou v sortimentu řazeny zelenožluté stroje John Deere. Mezi další značky patří STROM Export, Seko, Frasto-Storti, Agrio Křemže, Pöttinger, Kuhn, Överum, Quicke, Kongskilde, McHale, Bogballe, Berti, Ropa, Antonio Carraro a další. Firma Agrotip Široký má rozhodně široký sortiment.

V hlavní roli komunální technika

Novinkou v sortimentu firmy Agrotip Široký je malý teleskopický manipulátor, který vyrábí původem španělská, respektive katalánská společnost, Ausa. Založena byla v roce 1956 a na počátku stála výroba automobilů značky PVT. Co se velikosti týká, podobaly se tyto automobily naší Felicii a velmi oblíbenou verzí byly kabriolety. Výroba trvala šest let a za tu dobu se vyrobilo více než 1600 automobilů, což je dnes úsměvné číslo. Po té vstoupil do španělské značky Seat koncern Fiat Group a bylo jasné, že malá automobilka nemá šanci na konkurenčním trhu přežít. Proto se Ausa zaměřila v té době na absolutně nový koncept – malé užitkové vozidlo, minidumper. Vedle těchto minidumperů začaly koncem šedesátých let vznikat první vysokozdvižné vozíky. Nejednalo se ale o průmyslové vysokozdvižné vozíky, protože těch bylo na trhu dost. Ausa se začala orientovat na terénní vozíky s pohonem na všechna čtyři kola. V obou těchto kategoriích se stala jedničkou na trhu.
V osmdesátých letech přibyla do sortimentu multifunkční vozidla určená zejména pro komunální sektor. Vznikla také mezinárodní spolupráce s českou firmou Kobit, která na podvozky vozidel Ausa dodává potřebné nástavby, jakými jsou například zametací kartáče.
Ve strojích značky Ausa najdete komponenty těch nejlepších jmen. Motory nesou značku Kubota, Deutz nebo Isuzu, hydraulické systémy, pak například značku Rexroth hydraulic nebo Sauer Danfoss. Nápravy pak používají značek Dana Spicer, ZF, Carraro.
Postupem času z Ausy vyrostla globální firma s pobočkami v Americe, Velké Británii, Francii, Německu a nově také v Pekingu. Centrála stále zůstává v Manrese u Barcelony.


Koncept malého teleskopického manipulátoru

Co se týká teleskopických manipulátorů, prodávala Ausa pod svou značkou stroje od jiných výrobců. Na základě zkušenosti a zpětné vazby od zákazníků teprve minulý rok byl ukončen vlastní vývoj těchto strojů a z výroby vyjel první teleskopický manipulátor Taurulift. Nebyl to však běžný stroj, který má kvůli stabilitě kabinu mezi nápravami a motor uložen vedle kabiny, ale konstrukce vychází z osvědčených a velice oblíbených kompaktních terénních vozíků. Za zmínku stojí oslava padesáti let firmy v roce 2006, na jejíž oslavu dorazil i španělský král, protože firma patří mezi nejvýznamnějši exportnáty podniky v zemi. V ten rok vyjel z vrat podniku už stotisící stroj značky Ausa.

Taurulift pod lupou
Manipulátory Ausa dostaly název Taurulift. Vyrábějí se zatím ve dvou verzích T204 H a o něco větší T 276 H, ale ve vývoji jsou další tři typy.
Oba stroje jsou vybaveny čtyřválcovým motorem Kubota o výkonu 37, respektive 63 kW. Palivová nádrž pojme 65 l paliva. Kola jsou poháněna přes hydrostatickou, dvoustupňovou převodovku se stálým náhonem na všechny čtyři kola a uzávěrkou diferenciálu na přední nápravě, což ocení obsluha zejména v těžkém terénu, kde stroj vyniká snadnou manévrovatelností.
T 204 H váží 4050 kg a dokáže uzvednout 2000 kg, a to do výšky přes čtyři metry. Tento velice kompaktní stroj (šířka je jen 1,6 m a výška stroje nepřesahuje 2 m) se dokáže otočit s poloměrem 2,9 m. To je ve stísněných prostorách, jakými jsou například stáje obrovskou výhodou. Navíc kromě obvyklých chodů zvládá manipulátor i krabí chod. Maximální rychlost je 24 km/hod.
V hydraulických systémech koluje olej o objemu 70, respektive 100 l, a pohybuje se pod tlakem 240 barů.
Větší ze strojů T276H má větší hmotnost sám o sobě (5015 kg) a maximální kapacita zdvihu může být 2700 kg a maximální výška zdvihu je 6,1 m. Na délku měří stroj přes pět metrů, ale důležitějším parametrem je šířka, která je jen málo přes dva metry. Samozřejmostí jsou rovněž všechny chody, včetně krabího chodu, a maximální rychlost je stejná jako u menšího bratra, tedy 24 km/h s pohonem všech kol. Tento větší manipulátor je také velice obratný, o čemž svědčí i poloměr otáčení jen 3,1 m.
Oba manipulátory mají velmi pěkný a navíc účelný design. Kabina je homologovaná FOPS – ROPS, sedadla jsou ergonomická a ovládací prvky jsou rozmístěny po kabině tak, aby na ně byl dobrý přístup, teleskopické rameno a všechny pracovní funkce se ovládají joystikem po pravé ruce.
Součástí standardní výbavy jsou pracovní světla a také pasivní bezpečnostní systém.
Manipulátory Ausa jsou použitelné nejen pro zemědělství, ale také pro stavebnictví. Díky své kompaktnosti, obratnosti a cenové dostupnosti jsou zajímavým novým artiklem na trhu se zemědělskou technikou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down