Na Polním dnu v Dolních Bojanovicích se návštěvníci seznámili s bohatou přehlídkou zemědělské techniky pro zpracování půdy, sklizeň pícnin a manipulační práce. Kromě traktorů, závěsných zařízení a senážních vozů se představil také teleskopický manipulátor s variabilním pracovním nářadím.
Každá předváděcí akce, kterou pořádá společnost Some Jižní Morava, s. r. o., nabízí nějakou novinku v sortimentu. Vděčnou roli obdivovaného exponátu tentokrát převzal teleskopický manipulátor Terex 730 Agrilift.
Na čtyři traktory
jeden manipulátor
Americká společnost Terex patří mezi největší výrobce teleskopických manipulátorů na světě. Řada Agrilift zahrnuje čtyři provedení, které se liší výškou ramene a zvedací kapacitou. Nejmenší manipulátor s označením Terex Agrilift 625 zvedne náklad o maximální hmotnosti 2,5 tuny do výšky 575 centimetrů. Výkonnostní spektrum uzavírá mohutný Agrilift 1037. Ten dokáže přemístit materiál vážící až 3,7 tuny do výšky téměř deseti metrů.
V Dolních Bojanovicích se dobře uvedl Terex Agrilift 730. Číslovka v názvu napovídá, že tento stroj dokáže manipulovat s třítunovým nákladem. Maximální výška zdvihu v tomto případě činí 685 centimetrů. Radim Esterka, prodejce zemědělské techniky, uvedl, že tyto manipulátory se původně vyvíjely pro americkou armádu a slouží v mnoha zahraničních misích. „Také naši zákazníci v nich našli užitečné pomocníky. Za uplynulých šest měsíců jsme prodali už čtyři kusy,“ dodal k jejich rostoucímu uplatnění v zemědělství a v podnicích komunálních služeb. František Varmuža dodal, že podle dlouhodobých statistik uplatnění zemědělské techniky se v podnicích na čtyři kolové traktory plně uživí jeden manipulátor.
Úsporné rozměry a nízká spotřeba
Terex Agrilift 730 je osazen čtyřválcovým, kapalinou chlazeným turbodieselem o výkonu 60 kW, který vyhovuje emisním regulacím Tier II. Stroj dosahuje maximální rychlosti 35 kilometrů za hodinu s vynikající tažnou silou a stoupavostí až 70 procent při plném naložení.
Díky své výšce 205 centimetrů se Terex Agrilift 730 uplatní v prostorách se sníženými průjezdy. Sortiment pracovního nářadí zahrnuje univerzální lžíci na sypký materiál, paletizační vidle, plošinu s možností dálkového ovládání nebo vykusovač siláže.
Podle Františka Varmuži na tomto stroji zákazníci velice oceňují příznivou spotřebu, lehké ovládání joystickem a snadný přístup k bateriím. Drobnou nevýhodou zůstává omezený prostor v kabině, kde se velké osoby mohou cítit stísněně. Tento handicap však kompenzuje výborná viditelnost, protože vykládací pozice se nachází níže, než je operátorův výhled.
Traktory Same ve třech provedeních
Traktory Same se na polním dnu představily ve třech soupravách. První tvořil speciál do vinic Same Dorado S 75 agregovaný s postřikovačem Caffini Starter 2200. Úzký Dorado S 75 zabírá na šířku pouhých 127 centimetrů, což mu s šedesátistupňovým úhlem zatočení předních kol propůjčuje mimořádné manévrovací schopnosti. Připojený postřikovač disponuje kromě nádrže na postřikovou jíchu také proplachovací nádrží a zásobníkem čisté vody na oplachování rukou. Zvláštností je nezávislé ovládání obou ramen, které umožňuje kvalitní ošetření porostů v komplikovaném terénu.
Druhá sestava kombinovala traktor Same Silver 130 se čtyřradličným neseným pluhem Pöttinger Servo 35 Plus. Také do třetice mohli návštěvníci vidět traktor Same se závěsnou technikou rakouského výrobce. Byla to kombinace stroje Diamond 265 se šestimetrovým diskovým podmítačem.
Poslední zástupce segmentu kolových traktorů nenesl typickou červenou barvu, ale italští výrobci jej oděli do stříbrného hávu. Šlo o starší model Lamborghini 260 Victory z koncernu Same Deutz-Fahr Group agregovaný se čtyřmetrovými rotačními bránami Alpego.