04.03.2019 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mechanické nebo hydraulické jištění?

Nejjednodušší systém jištění orebních těles využívá střižných šroubů nebo kolíků, které se při nadměrném přetížení odstřihnou a dovolí tělesu vychýlit se vzad. Po nutném zastavení lze šroub vyměnit a radlici zajistit v normální pracovní poloze. Další možností je mechanické jištění, vybavené listovými či spirálovými pružinami nebo pryžovými nárazníky. Díky speciálnímu systému zalomených pák se dosahuje vysoké zahlubovací síly v pracovní poloze.

Při najetí na překážku a vyhlubování tělesa síla klesá. Tím je především odhrnovačka chráněna před poškozením. Vypínací síla se nechá pro každé těleso samostatně nastavovat. Tyto mechanické systémy jištění jsou provozně spolehlivé, cenově dostupné a bezproblémové s ohledem na údržbu a obsluhu.

Nejvíce pohodlí přináší hydraulický systém jištění. Potřebný tlak vytváří zpravidla hydraulika traktoru. To umožňuje přizpůsobit vypínací sílu příslušným půdním podmínkám při přejíždění na jiné pozemky pohodlně z kabiny změnou tlaku hydraulického oleje. Požadované tlakové vyrovnání zajišťuje centrální tlakový zásobník anebo vlastní zásobníky jednotlivých radlic. Při zvednutí více těles zároveň je přebytek oleje odveden zpátečkou do traktoru. Hydraulické jištění je dražší než mechanický systém a možné vypínací síly jsou vyšší.

Nárůst plošné výkonnosti se v současnosti týká i orby, i když ne tak razantně, jako je tomu u dalších operací. Přesto má význam zvláště u podniků střední velikosti, které se k orbě opět vracejí a požadují dosahovat alespoň přibližně stejných výkonů, jako dříve bez pluhu. Skutečnou výkonnost ovlivňují následující faktory: šířka záběru pluhu, pojezdová rychlost, velikost pozemku a jeho délka, šířka souvratě a s tím spojená možnost otáčení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down