28.02.2011 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medaile ze SIMY

V předposledním únorovém týdnu se na pařížském výstavišti konal tradiční veletrh zemědělské techniky SIMA 2011. A to za velkého zájmu návštěvníků i vystavovatelů. Přes 200 000 oficiálním návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout expozice více jak 1300 firem dalo jasně tušit, že hospodářská krize je zažehnána a prodeje půjdou zase nahoru.

Také v letošním roce byly na výstavě uděleny medaile pro nezajímavější exponáty vyznačující se vysokou mírou inovace a přínosem pro praktické zemědělství. Byly uděleny tři zlaté a devět stříbrných medailí s nimž vás seznámíme v tomto článku. Jednotlivé oceněné stroje a zařízení jsou řazeny chronologicky, prvním třem tedy patří zlatá a dalším devíti stříbrná medalie.

V2V, nikdo neřídí
(Case IH)

Obchodní značka V2V je symbolem pro zkratku anglických slov Vehicle to Vehicle. Dvojka uprostřed je jen oblíbenou slovní hříčkou a v praxi tento systém znamená navádění odvozního prostředku s využitím sklízecí mlátičky. Systém funguje tak, že je snímána poloha sklízecí mlátičky, která jede nejlépe podle satelitní navigace a zároveň je snímána poloha odvozního prostředku. Prostřednictvím bezdrátové sítě komunikuje řídící jednotka navigace sklízecí mlátičky s jednotkou pro řízení směru jízdy v traktoru. Výsledkem je udržování stanoveného odstupu odvozního prostředku od sklízecí mlátičky. Řidič traktoru tedy může jen měnit pojezdovou rychlost a tím regulovat plnění návěsu či překládacího vozu, přičemž vysýpání začne automaticky jakmile se návěs dostane do správné pozice. Ale systém firmy Case IH umí jít ještě dále. Protože traktory této značky mají automatickou regulaci otáček motoru kombinovanou se změnou převodového poměru, dokáže automatika i samočinně regulovat pojezdovou rychlost traktoru tak, aby byla shodná s rychlostí sklízecí mlátičky. V praxi to nabízí velmi zajímavý pohled kdy po poli jede sklízecí mlátička a odvozní prostředek, přičemž řidiči obou strojů nemají ruce na volantu.

Elektromotor pro větší efektivitu závlahy
(Irrifrance)

Závlahy jsou jedním ze způsobů jak zvýšit produkci rostlinné výroby a v našich podmínkách se jedná zejména o produkci zeleniny. Nicméně zavlažovat lze i jiné plodiny, vždy záleží na tom jaký efekt přinesou zvýšené náklady spojené se závlahou. Ty by měl snižovat systém firmy Irrifrance, který používá rotační rozstřikovače poháněné malými elektromotory. Tento systém má výhodu v tom, že pracuje s nižšími tlaky vody (pro rotaci rozstřikovače se nepoužívá tlak vody, ale uvedený elektromotor, který navíc uděluje vodě dodatečnou rychlost) a to znamená úsporu energie. Postřik je preciznější, což dovoluje například rovnoměrnou aplikaci nejen vody ale i přidaných kapalných hnojiv.

Lis řídí traktor
(John Deere)

Současná zemědělská praxe směřuje stále více k využití elektroniky a ke komunikaci strojů mezi sebou. Obvyklé je to, že traktory řídí připojené nářadí. Může tomu být ale i naopak, jako v případě systému firmy John Deere. Automatika lisu je založena na tom, že lis může přes ISO Bus konektor částečně řídit traktor. Díky tomu může spouštět různé opakující se funkce a při vázání a vyklápění balíku stavit celý traktor. Výsledkem je vyšší produktivita práce a výkonnost soupravy.
Uvedený systém firmy John Deere umí mimoto spolupracovat i se sklízečem cukrovky a brambor od firmy Grimme, kdy je podle mechanických snímačů umístěných na sklízeči naváděn traktor do předvoleného směru a obdobně je traktor naváděn při agregaci se senážními vozy Pottinger, kdy se vyhodnocuje signál z optického snímače tvaru sbíraného řádku.

Precizní aplikace hnoje
(Agrotronix)

Přesné dávkování organických hnojiv má vliv na rovnoměrné zásobení půd živinami a životní prostředí. Současné systémy rozmetadel organických hnojiv jsou povětšinou manuálně ovládané, kdy si dávkování nastavuje řidič změnou rychlosti posuvu podlahových dopravníků. V korelaci s pojezdovou rychlostí a pracovním záběrem je pak dosahováno požadované dávky hnojiva na hektar.
U systému Expandix firmy Agrotronix je řízení aplikované dávky automatizováno. Tedy rozmetadlo obsahuje jednak váhu pro zjištění aktuálního množství hnojiva a dále má rychlost posuvu dopravníků ovládanou pomocí řídící jednotky. Ta snímá pojezdovou rychlost a podle ní a hmotnosti hnojiva pak reguluje rychlost posuvu dopravníků tak, aby se udržela konstantní hektarová dávka hnojiva.

Odpružené pásy
(Claas)

Použití polopásových podvozků na předních nápravách sklízecích mlátiček souvisí se zvyšováním hmotnosti těchto strojů a tím i tlaků na půdu. Firma Claas představila nyní třetí generaci podvozku TerraTrac, který je odpružený a dovoluje zvýšení stability sklízecí mlátičky při jízdě v členitém trénu i zvýšení transportní rychlosti a to až na 40 km/h.
Odpružení funguje tak, že mezi vodícími koly pásu je čep, který dovoluje jejich výkyv. Na tento čep je napojen hydraulický válec a druhý hydraulický válec je napojen k dvěma vodícím kladkám. Princip funkce je obdobný jako u hydropneumatického odpružení návěsů. Jakmile je jeden z válců zatížen více dojde k přepuštění oleje do druhého válce, který je odlehčen. Pás je tak ve stálém kontaktu s podložkou a to znamená jednoznačný přínos pro bezpečnost jízdy i zlepšení jeho záběrových vlastností.

Plynulý vývodový hřídel
(Case IH)

Současné traktory mají pevnou vazbu mezi otáčkami motoru a vývodového hřídele a lze volit maximálně ze čtyř rozsahů. Novinkou firmy Case IH, která by měla být v blízké budoucnosti montována například do traktorů Puma, je nezávisle se otáčející vývodový hřídel. Nezávislost otáček mu umožňuje známá plynulá převodovka CVT a přínosy tohoto řešení jsou zřejmé. Pokud je motor traktoru méně zatížen, může pracovat v nižších otáčkách tedy s nižší spotřebou paliva a otáčky vývodového hřídele lze přitom udržet na konstantní úrovni. O vše se postará automatika. Další výhodou bude ochrana motoru, protože s takto koncipovaným pohonem vývodového hřídele nebude možné přes PTO zadusit motor, bude to znamenat plynulý rozběh poháněných strojů bez opotřebení spojkového obložení atd.

Elektronická kontrola nářadí
(Franquet)

Zejména u takových strojů jakými jsou kombinátory, určené pro precizní přípravu půdy, je důležité aby pracovaly stále ve stejné hloubce v přední i zadní části. Systém firmy Franquet používá úhlové senzory, které porovnávají polohu pracovních orgánů v přední a zadní části stroje a pokud se odchyluje, upraví ji pomocí hydraulicky ovládaného třetího bodu. Tím se zvyšuje preciznost práce stroje i v heterogenních půdních podmínkách.

Univerzální řídící jednotka
(Isagri)

Výrovek firmy Isagri reprezentuje řídíci jednotku s dotykovým monitorem. Ta je určena pro různé činnosti jakými je přenos a archivace dat, ale i satelitní snímání polohy a následná navigace. Díky ISO-Bus výstupu může též řídit stroje, které jsou takto kompatibilní.
Data lze do řídící jednotky nahrávat a získávat přes klasické vstupy výstupy v podobě USB či pamě´tové karty.

Monitor s dvojitou obrazovkou
(Kverneland Group)

Současná náročnost strojů na elektronické řízení znamená mnohdy velké množství přídavných monitorů umístěných kabině traktoru. Pohodlnějším řešením je větší monitor s dělenou obrazovkou jako například výrobek firmy Kverneland Group. Monitor Tellus Iso Match umožňuje rozdělit obrazovku na dvě části na nichž běží oddělené informační a ovládací prvky. Lze tedy ovládat současně dva ISO-Bus kompatibilní stroje, nebo jednu část využít pro satelitní navigaci či přenášený obraz z kamery umístěné na stroji.

Identifikace balíků
(New Holland)

Firma New Holland vyvinula systém označování hranolových balíků. Radiofrekvenčním vysílačem jsou na informační štítek, upevněný na jednom z vázacích motouzů nahrány důležité informace, jako například hmotnost balíku, datum lisování, použitý konzervant, délka, nebo umístění balíku. Tyto údaje lez následně přečíst pomocí infračerveného scaneru.

Automatické rozmetadlo
(Sulky)

Systém Econov firmy Sulky dovoluje řadu automatických funkcí. Změnou otáček rozmetacích lopatek dokáže rozmetadlo automaticky měnit záběr rozhozu s ohledem na typ hnojiva, s využitím satelitní navigace dovoluje variabilní hnojení a též regulaci dávky hnojiva při dojíždění na souvrať, kdy se mění poloha hradítka, otáčky rozmetacích kotoučů a dochází i k vypnutí jednoho z nich. Systém zvyšuje preciznost aplikace a snižuje spotřebu hnojiv.

Cílená aplikace herbicidů
(Tecnoma)

Systémy pro lokální aplikaci herbicidů narážejí na to, že kulturní rostliny jsou podobné těm plevelným. Možností jak plevele od kulturních plodin odlišit, je použití kamery, která snímá tvar rostlin. Pokud je zaznamenám výskyt plevelů je následně upravena dávka herbicidu. Přínosem je nižší spotřeba chemických látek, která má vliv na ekonomiku pěstování rostlin i životní prostředí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down