04.02.2002 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mění se stroje i firmy

V průběhu posledních dvanácti let se v důsledku transformace a užší specializace českých zemědělských podniků měnily potřeby a požadavky na zemědělskou techniku. Spolu s tím se měnily i firmy, které zemědělské stroje dodávají. Jednou z nich je společnost Garant „A“ spol. s.r.o., která koncem loňského roku vybudovala v jihočeské obci Neplachov nové prodejní a servisní středisko.

Podle jednatele a obchodního ředitele společnosti Ing. Josefa Nováka vznikl Garant „A“ spol. s r.o. , dnes prodejní a servisní firma, v roce 1992 původně jako zemědělská farma s 90 hektary. Postupně se výměra obhospodařované půdy zvyšovala a dnes hospodaří na přibližně na 350 hektarech. „Zemědělská výroba je pro nás zajímavá nejen z hlediska samotné produkce, ale také proto, že na polích můžeme využít stávající techniku a přímo v praxi zákazníkům a obchodním partnerům dokázat, co všechno technika dovede“, říká Novák.
Společnost prodává stroje a náhradní díly značek Tecnoma, New Holland, Kuhn a Agrostroj Pelhřimov a zajišťuje jejich záruční a pozáruční servis. Její roční obrat se pohybuje kolem 200 milionů korun, přičemž v začátcích v roce 1992 to byly asi tři miliony korun. Firma zaměstnává zhruba 20 osob a sedm dalších osob spolupracuje smluvně, z toho je devět servisních pracovníků zajišťující opravy strojů, další se starají o prodej a administrativu.
„Při prodeji značek New Holland, Kuhn a Agrostroje Pelhřimov se omezujeme na území jižních Čech. Postřikovače firmy Tecnoma ale distribuujeme prostřednictvím spolupracujících firem po celé republice. V původním sídle firmy, pro stávající systém prodeje a servisu, původní zemědělské budovy nevyhovovaly, takže jsme se rozhodli postavit zcela nový objekt. Ten nyní stojí přímo u státní silnice Č. Budějovice - Praha, a hlavně je zhruba ve středu jihočeského kraje,“ vysvětluje Novák. Stavba začala v roce 1999, přičemž vykupováním pozemků, které bylo třeba nejdříve převést ze zařazení zemědělské půdy do kategorie stavebních parcel, což bylo velice nákladné se dělalo v roce 1998. Celý areál má téměř hektar, přesně 9035 metrů čtverečních a z toho zastavěná plocha je 1347 metrů čtverečních. Takže po vybudování nových prostor má firma moderní zařízení pro prodej i servis zemědělské techniky a nadstandardní nabídku náhradních dílů na dodávané zemědělské stroje a pro motory Iveco Aifo. Na samochodné postřikovače Tecnoma získala zastoupení pro střední a východní Evropu pro generální opravy.
O tom, jak se mění v průběhu doby potřeby a zájem zemědělců o jednotlivé stroje svědčí podle Nováka skutečnost, že v letech 1992 až 1993 nakupovali především rozmetadla, postřikovače a secí kombinace. Zhruba v téže době dobíhaly v řadě firem staré řady traktorů, takže v několika následujících letech začali obnovovat svůj park, takže se prodávalo více traktorů. Pak se postupně obrátil zájem zákazníků ke sklízecím mlátičkám a samochodným řezačkám. V současné době prožívá boom prodej samochodných postřikovačů a opět se pomalu vrací prodej sklízecí techniky. „Je to mimo jiné také důsledek špatného počasí loňského roku, kdy se ukázalo, že mnohdy nestačí mít ke sklizni zajištěnou službu, protože, když slíbená technika nepřijede, obilí zůstane na poli. A to se, bohužel, loni v mnoha případech stalo. Potom si každý snadno spočítá, o kolik přišel, když byl odkázán pouze na služby,“ dodává.
Rychlý rozvoj prodeje samochodných postřikovačů souvisí podle něj se změnou technologie postřiků a přihnojování. To se totiž dělá formou předzásobení živin průmyslovými hnojivy, ale i postřiky a přihnojování, které ovlivňují zásadně kvalitu sklízených produktů, a dodávají se až těsně před zráním porostů. Je tedy potřeba vjet do porostů vzrostlých a míra jejich poškození je pak dána průchodností stroje. Moderní postřikovače s velkým záběrem postřikových ramen, u kterých je průchodnost kolem metru až metru dvaceti s možností obměny pneumatik, tak šetří peníze, protože sníží počet pojezdů po pozemku, zvýší výkonnost a kvalitu práce, sníží poškození produkce, a tím pěstitel dosáhne vyšší efektivity. „Investice do zemědělství musejí běžet každým rokem a není možné si myslet, že budeme investovat až si na to vyděláme. Podniky, které se tím řídily, dnes těžko dohánějí rozjetý vlak v tržním hospodářství. To je věc, která se musí řešit za pochodu - když doba nazraje, investice se prostě musí udělat, nesmí se ale přehnat a pak neplnit dané závazky,“ uzavírá Novák.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down