Běžnou součástí všech zemědělských a často i nezemědělských strojů s rotujícími nebo jinak se pohybujícími orgány jsou kloubové teleskopické hřídele běžně nazývané kardany. Jedním z jejich předních výrobců je bezesporu společnost Walterscheid, kterou jsme měli možnost navštívit.
Závod na výrobu kloubových teleskopických hřídelí a součástí tříbodových závěsů Walterscheid leží v německém Lohmaru nedaleko Kolína nad Rýnem. Jeho návštěvu na konci února uspořádal oficiální dovozce, firma Kis plus, a. s., z Litoměřic.
Návštěva továrny
Předseda představenstva Ing. Michal Janků nám k návštěvě výrobního závodu sdělil, že jej uspřádali především pro obchodní zástupce, kteří výrobky prodávají, případně opravují konečným zákazníkům. Ti si tak mohli udělat obrázek o fungování výroby, sledování kvality výroby, testování vyráběných produktů a prohlédnout zázemí firmy. Především se měli možnost přesvědčit o vývoji a zkoušení, a to jak v oblasti pevnosti kovových částí tak v oblasti bezpečnosti práce, tzn. kvality ochranných krytů.
Mimo dovozu kloubových hřídelů a nosných částí tříbodového závěsu Walterscheid, se společnost Kis plus, a. s., zabývá prodejem náhradních dílů zemědělské techniky, dovozem a prodejem zahradní a komunální techniky. Hlavními značkami mimo zařízení nesoucí název Walterscheid jsou motory značky Briggs & Stratton a malotraktory Holder. Mimoto firma dodává mnoho strojů a zařízení především pro zahradní a komunální sféru. Na českém trhu působí již 14 roků.
Současnost a budoucnost
Návštěva továrny Walterscheid zahrnovala kromě vlastní exkurze výrobou také přednášku dvou zástupců výrobce, kteří přítomným osvětlili současnou situaci s důrazem na představení produktů a nezapomněli naznačit směr, kterým se výrobce kloubových hřídelů a prvků tříbodového závěsu bude ubírat.
Společnost Walterscheid byla založena roku 1934 v Siegbourgu nedaleko současného sídla firmy. 1953 byl rokem vzniku první kloubové hřídele pro zemědělství. Roku 1955 vznikla první výrobní hala v Lohmaru – místě, kde firma sídlí dodnes. Majoritním vlastníkem se v roce 1971 stal koncern GKN. Se sériovou výrobou součástí tříbodových závěsů firma začala v roce 1975. O rok později vznikla pobočka firmy v USA, v roce 1980 pak v Japonsku. V roce 2003 vzniklo nové logistické centrum v Lohmaru.
Současnou produkci firmy pod značkou Walterscheid činí součásti tříbodového závěsu jako boční stabilizátory, rychloupínací závěsy, kulové profily, třetí body v mechanickém i hydraulickém provedení, redukce vývodových hřídelí, kloubové hřídele jako součásti strojů a hřídele pro pohon stroje od traktoru.
Společnost Walterscheid je dnes součástí koncernu GKN, který se mimo jiné zabývá produkcí součástí pro automobilový a letecký průmysl. Obrat této společnosti se pohybuje kolem 6,28 miliard Euro. Walterscheid však patří do divize Off Highway Systems, tj. divize, která se na automobilové a letecké výrobě téměř nepodílí. Její obrat činí 444 milionů Euro.
Vlastní produkce pod značkou Walterscheid je uplatňována především v Evropě, avšak potenciál je také v Americe či v Asii. Právě na tyto oblasti se firma hodlá více zaměřit. Odbyt produkce lze sledovat i z pohledu odběratelů, asi 45 % výroby putuje přímo do výrobních závodů zemědělské techniky vesměs renomovaných značek. Zbytek produkce je dodáván do ostatních odvětví, část produkce putuje přímo zemědělcům či jiným uživatelům.
Co se týče vyráběného sortimentu, i ten dozná rozšíření. Dnes činí hlavní část produkce mechanické prvky spojení a pohonu, tj. kloubové hřídele, převodovky, prvky tříbodových závěsů, ale také ráfky a disky pro zemědělské a stavební stroje a pochopitelně náhradní díly. Do budoucna by to měly být také prvky hydraulických pohonů a soustav, neboť hydraulika podle slov zástupce výrobce doznává velkého rozmachu.
Aktuální změnou a pro přítomné obchodníky poměrně příznivou zprávou bylo rozšíření dodávaného sortimentu o produkty podniků, které nyní spadají do jednoho koncernu. Tento sortiment bude dodáván pod jménem Agmaster, avšak některé produkty známé v prodejních teritoriích pod původním názvem si ponechají své původní jméno. Zmínit lze např. značku Scharmüller, Manuli či Faster.
Testování a vývoj
Za velice důležité, a to nejen pro firmu, ale především pro zákazníky, označili zástupci výrobce vývojové a testovací pracoviště. Na jeho fungování, tj. na výzkum, vývoj a zkoušení je ročně určeno 5 % obratu firmy. Zde také přednášející narazili na problém, s kterým se potýkají. Tím je víceméně kopírování jejich produkce některými jinými výrobci kloubových hřídelů. Ti pak podle slov zástupců společnosti Walterscheid nedisponují žádným vývojovým ani testovacím pracovištěm, takže následně jsou jejich produkty sice levnější, avšak jejich kvalita není ověřená.
My jsme se při návštěvě mohli na vlastní oči přesvědčit, jakým testům se výrobky podrobují. Kloubové hřídele, zátěžové nebo volnoběžné spojky byly dlouhodobě vystaveny zatěžování, resp. přetěžování; stejně tak i části tříbodových závěsů – v některých případech až do jejich destrukce. Vždy ale musí splnit předepsané parametry. Obdobnému testování podstupovali také ochranné kryty kloubových hřídelů, kde byl kladen důraz především na bezpečnost práce. Stejně tak byly testovány nově vyvíjené prvky. Z naměřených hodnot a chování materiálu jsou pak stanoveny závěry a doporučení pro výrobu.
Výroba
V továrně v Lohmaru se vedle sebe produkují kloubové hřídele i komponenty tříbodových závěsů. Samozřejmě nejprve jsou opracovávány odlitky křížového kloubu. Vedle toho jsou na požadovanou délku kráceny potřebné profily vlastní teleskopické hřídele. V jiné hale vznikají z plastového polotovaru na speciálních strojích krycí trubky a ochranné kornouty. Exkurze mohla na vlastní oči vidět montáž a kompletaci kloubového hřídele a osazení bezpečnostním krytem. Veškeré prvky byly po smontování vyzkoušeny.
V jiné hale bylo k vidění opracování a kompletace dolních ramen hydrauliky a ostatních prvků tříbodového závěsu.
Součástí výrobního závodu je nové logistické centrum, tj. velkosklad výrobků s zázemím pro balení a expedici. Sklad se rozkládá na ploše 4000 m2, najdeme v něm 8000 položek (nové zboží i náhradní díly) v celkové hodnotě 3 miliony Euro.
Členové české výpravy se tak během exkurze mohli přesvědčit, jak vypadá německá preciznost v podání zaměstnanců společnosti Walterscheid.