13.06.2003 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minimalizace vede k úsporám

Na pozemcích firmy Agro Jaroměř se počátkem května konal Den Farmetu s přednáškou na téma orebné a bezorebné technologie v praxi a praktickými ukázkami techniky vyráběné v České Skalici.

Se značkou Farmet se zemědělci mohou potkávat od roku 1992. V roce 1997 se společnost změnila na akciovou a momentálně zaměstnává 150 pracovníků. Jedna z obchodních skupin se zabývá vývojem, výrobou a prodejem zemědělských strojů na zpracování půdy a setí, ta druhá potom kompletními technologiemi na zpracování olejnatých semen a rostlinných olejů.
Výrobky s označením Farmet byly oceněny na mnoha výstavách (posledním získaným oceněním je Zlatý klas na Zemi Živitelce 2001 pro radličkový kypřič Hurikán). Není proto divu, že o výrobky z České Skalice je zájem také v zahraničí a pro export je určeno zhruba 65 % vyrobených strojů, které nacházejí své nové majitele v sedmnácti zemích Evropy.
Především minimalizace nákladů
Pojem minimalizace nevidí ve Farmetu pouze jako specifickou technologii zpracování půdy, ale především jako systém vedoucí k úspoře nákladů. A taková úspora se hodí i při klasickém zpracování půdy. Proto i při vývoji strojů pro klasické zpracování je prioritou sdružování co nejvíce pracovních operací, které mohou proběhnout v rámci jednoho přejezdu po pozemku. Z hlediska úspory energie je při jejich konstrukci využíváno především pasivních pracovních nástrojů. Jaké stroje tedy nalezneme ve výrobním programu? Pro klasické zpracování půdy to jsou radličkové podmítače a kompaktory a cambridgeské válce, pro minimalizační technologie potom radličkové a hloubkové kypřiče a secí kombinace. Ty ovšem mohou být využity i na pozemcích připravených klasicky.
I při „klasice“ se dá ušetřit
Radličkové podmítače s pracovním záběrem 2,10 až 5,46 m a pracovní hloubkou 8 až 15 cm mají dvě řady radlic. Vzhledem ke své masivní konstrukci a hmotnosti se hodí i pro práci v těžkých podmínkách. Přitom jsou relativně energeticky nenáročné. Hákovité kovové slupice se dobře čistí a díky svému rozmístění zaručují vysokou prostupnost rostlinných zbytků. Jištěny jsou buď pružinově nebo střižným šroubem. Nastavení pracovní hloubky je velice jednoduché. Vzadu je stroj doplněn trubkovým válcem.
Stroje pro předseťovou přípravu půdy Kompaktomat jsou vyráběny v nesené a polonesené verzi. Polonesené kompaktory se vyrábějí s pracovním záběrem 3 až 9,3 m. Jako tažný prostředek toho největšího se doporučuje traktor s výkonem 230 koní. Takovýto stroj zvládne až 100 ha za den. V praktické ukázce se představil polonesený kompaktor K600 PS s pracovním záběrem 6 m. Pozemek neupravuje pouze na povrchu, ale i do hloubky a vzhledem k zařazení smyků před první válec vytváří dokonale rovnou plochu. Pracovní orgány jsou zaměnitelné a lze využít několik typů radlic. Jelikož využívá pasivních pracovních orgánů, je jeho energetická náročnost nízká, stejně tak jako míra opotřebení pracovních součástí. Přitom může pracovat při vysokých pracovních rychlostech. Představený Kompaktomat byl vybaven šípovými radličkami a vzadu croskillským válcem o průměru 400 mm. Díky tomu, že stroj je vybaven tříbodovým závěsem, může pracovat v agregaci s dalším nářadím (např. secím strojem).
Při předseťové přípravě i po setí nacházejí uplatnění cambridgeské válce. Představily se válce s pracovním záběrem 6 metrů. Jejich konstrukce je masivní s dlouhou životností. Přitom jejich předpracovní příprava na poli je velice jednoduchá.
Radličkové kypřiče se letos uplatnily
Po letošní zimě se uplatnily radličkové kypřiče Hurikán. Zpracovaly pozemky s vymrzlým ozimem a po následné úpravě ploch kompaktorem mohlo následovat setí. Radličkové kypřiče přitom zabezpečily hned tři úkony – kypření, rovnání (radlice jsou uloženy ve čtyřech řadách) i rozprostření rostlinných zbytků ((tři řady zavlačovačů). Jejich pracovní výkon dosahuje až 190 ha/den a dá se říci, že na jeden metr záběru, vyrábějí se v záběrech od 3 do 9 metrů (při praktické ukázce pracoval HX-450 PSVN a HX-600 PSVN), zpracují jeden hektar plochy za hodinu. Ve standardu stroje jsou prutové válce, které částečně utužují půdu. Stroj se pohybuje po pozemku po šesti kolech, a tak dokonale kopíruje terén. Jeho minimální pracovní rychlost je 10 km/h. Hodí se do všech půdních podmínek.
V sortimentu společnosti Farmet jsou také hloubkové kypřiče s pracovními záběry 2,1 (se třemi dláty) a 3,5 (5 dlát) m. Jejich využití se doporučuje jednou za čtyři roky. Pro jejich kvalitní práci, je nutný tažný prostředek 200 až 300 koní vzhledem k pracovní hloubce 50 až 60 cm a různým půdním podmínkám.
Vhodné nejen do podmítky
Pneumatický secí stroj BSK 600 HXG se představil v plné výbavě. Stroj je vybaven výsevním ústrojím Accord a je vhodný pro setí obilovin, drobných semen i kukuřice. Může pracovat s více typy radlic s vysokou životností, v zadní části stroje je umístěn gumový válec a otočná dvounáprava, jejíž použití zajišťuje rychlé otáčení stroje. Všechny pracovní orgány jsou automaticky jištěny. Pro přihnojování pod patu, které je při setí do podmítky nutností, jsou využívány přihnojovací radličky se speciálním břitem. Dvě nádrže na tekuté hnojivo (nejčastěji DAM) mají objem 800 litrů.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down