Druhou říjnovou sobotu se v Dolním Újezdě u Litomyšle uskutečnilo 42. mistrovství České republiky v orbě, jehož součástí bylo i 13. mistrovství v orbě koňmi, 5. mistrovství v orbě historickou technikou a 2. mistrovství v orbě se čtyř- a víceradličnými pluhy. Je symbolické, že letos, v Mezinárodním roce půdy, se oráčské klání uskutečnilo v kraji hlubokých zemědělských tradic, v kraji, odkud pocházejí bratranci Veverkové a jejich ruchadlo a v kraji, který má ve znaku koně spojeného po staletí s pluhem. Všech soutěží se zúčastnil rekordní počet oráčů, kteří byli zařazeni na startovní listinu v symbolice šťastné sedmičky.
V kategorii klasických dvouradličných jednostranných pluhů soutěžilo 21 oráčů, sedm oráčů oralo s dvouradličnými otočnými oboustrannými pluhy, sedmička oráčů se snažila vytvořit rovné brázdy s historickou technikou a sedm soutěžích si to rozdalo i v kategorii čtyř- a víceradličných pluhů, z nichž dva měly dokonce sedm radlic. Celkem se mistrovské orby zúčastnilo 47 oráčů.
Mistrovství republiky v orbě zahájil ministr zemědělství Marian Jurečka, který koňským potahem vyoral tradiční první brázdu. „Půda nás provází celý život, aniž si to uvědomujeme,“ řekl přítomným ministr. „Jen namátkou, spousta lidí má vztah k rodné zemi či k rodné hroudě. Zpíváme si oral jsem oral, ale málo, což vystihuje dnešní stav v mnoha zemědělských podnicích. Ne snad že bychom jen málo orali, ale také se nedostatečně staráme o půdu, její kvalitu a nezbytné investice. A to vnímám jako velký úkol nejen pro všechny zemědělce, ale i pro státní správu a zákonodárce. Od příštího roku chystáme změny, abychom ochranu půdy posílili.“ Orba je podle ministra unikátní zemědělskou disciplínou. Zatímco moderní navigační systémy umožňují půdu přesně kypřit, zasít osivo, aplikovat hnojiva i pesticidy a sklízet produkci, při orbě nikomu žádná navigace nepomůže. Je jen na oráči, jak dokáže seřídit pluh a jak umí orební soupravu ovládat. A že ji lze ovládat mistrovsky, bylo vidět i v Dolním Újezdě, i když to oráči neměli vůbec snadné.
Letošní podmínky byly velice těžké, i když pro všechny oráče stejné. Soutěžilo se na strništi po jetelovinách, které se řadu let neoralo, porost byl navíc založen bezorebným způsobem a několik let ho třikrát za rok sklízely velké samojízdné řezačky s těžkými návěsy a traktory. Připočteme-li k tomu letošní nebývalé sucho, čekal na oráče pod mazlavým povrchem (den před tím pršelo) typický beton. Proto také byla vyhlášená hloubka orby jen 18 cm, u koní o pět centimetrů menší. I tak, kdo neměl dokonale připravený a vybavený pluh, pohořel.
V hlavní soutěžní kategorii s dvojradličným jednostranným klasickým pluhem obhájil titul mnohonásobný mistr republiky Václav Milík z týmu Fuchs Oil. V mistrovství České republiky s dvojradličným otočným oboustranným pluhem si vzal titul po dvou letech zpět Aleš Malý ze SŠSPaS Zábřeh, který obdržel i pohár ministra zemědělství. Soutěž se čtyř- a víceradličnými pluhy vyhrál Miroslav Pachl z týmu ZD Dolní Újezd s traktorem New Holland a osmiradličným pluhem OPaLL-Agri. V soutěži s historickou technikou vystoupil na stupínek nejvyšší Pavel Kocourek z AMK Vyskeř. Mistrovské tituly obhájili i lonští vítězové v orbě s koňmi. A to jak Šárka Daňková s desetiletou klisnou Agrou a čtyřletou Markou v soutěži s otočným pluhem, tak Petr Sitte s osmiletou klisnou Irenou a sedmnáctiletou Marikou v soutěži s jednostranným pluhem.*
Ke všem soutěžím se vrátíme v příštích číslech týdeníku Zemědělec.