12.07.2006 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlátičky bojovaly s vlhkem

Ne zrovna ideální podmínky pro sklizeň ozimého ječmene panovaly na Dni Zemědělce pořádaném 28. až 29. června v Kostomlatech nad Labem. Sklízená plodina sice stačila nakonec jakž takž dozrát, ale do poslední chvíle se nevědělo, zda, dalo by se říci, téměř tradiční nepřízeň počasí nevystaví praktickým ukázkám na poslední chvíli stop.
Naštěstí se tak nestalo, a tak se za drobného mrholení měnícího se postupně v déšť mohlo jedenáct kolosů postupně zakousnout do připraveného porostu.

První řádky sklízela za velkého zájmu několika tisícovek diváků mlátička Fendt 8350 (1). Jde o osmivytřasadlový stroj, jehož pohonnou jednotkou je motor o výkonu 350 koní. V nabídce je i mlátička s motorem o výkonu 300 koní a potřeby menších provozů jsou k dispozici i šesti a pětivytřasadlové stroje. Prostorná klimatizovaná kabina je vybavena počítačem a veškerým ovládáním, které obsluha potřebuje. Lišta Powerflow o záběru 7,7 m je vybavena pohyblivými gumovými pásy, které dopravují sklízené obilí i případně řepku na šikmý dopravník. Proto je příprava na sklizeň jiné plodiny velmi jednoduchá. Stačí pouze nasadit děliče a zapojit jejich pohon. Mlátící klasické trojbubnové ústrojí má šířku 1670 mm a průměr mlátícího bubnu je 600 mm. Žací ústrojí je vybaveno hydraulickým pohonem přihaněče a hydraulicky je poháněna i reverzace. Vlastní vytřasadla jsou šroubovaná, takže není problém při jejich případné výměně.
Sklízecí mlátička Case IH AFX 8010 (2) s axiálním způsobem výmlatu je loňskou novinkou. V Kostomlatech byla osazena žací lištou o pracovním záběru 9,15 m, ale stroj by za normálních podmínek sklizně zvládl i širší záběr. Možná díky vysoké pracovní rychlosti, se kterou do porostu vjela, ale hlavně vinou vlhkosti ječmene došlo k ucpání otvoru pro vypadávání slámy, ale nakonec si obsluha poradila. Šikmý dopravník je poháněn mechanicky. Mlátící a separační rotor sdružující mlácení i separaci má délku 2600 mm. Plynulý pohon rotoru je tvořen převodovkou CVT. Čistící systém prošel pro letošní sezónu inovací. Sklízecí mlátička je vybavena vyrovnáváním a celý čistící systém se vyrovnává až do svahu 15 stupňů. Unikátní je řešení domlatu, stroj je vybaven systémem pro sledování zatížení domlaceče, podle jehož údajů obsluha mlátičku nastavuje. Nedomlatky nejsou vedeny zpět k rotoru, takže zbytečně nezatěžují mlátící a separační systém. Zásobník má kapacitu 10 500 litrů, rychlost vyprazdňování je 105 litrů za vteřinu, takže vyprazdňování celého zásobníku netrvá déle než minutu a půl. Motor Iveco má objem 10,3 l a jmenovitý výkon 405 koní (maximální výkon 455 k). Pohon sklízecí mlátičky je hydrostatický se čtyřstupňovou hydraulicky řazenou převodovkou. Ve standardu je mlátička vybavena uzávěrkou diferenciálu. Prostorná kabina s prosklenou plochou 5,8 m² má objem 3,1 m³. Samozřejmostí je klimatizace a topení, které obsluha ocení při závěru sklizně v podzimních měsících. Nechybí ani dotykový monitor pro pohodlné ovládání stroje.
Mlátička Sampo Rosenlew 2065 Special (3) finské výroby s výkonem motoru 150 koní a pracovním záběrem 4,2 m je určena pro farmáře s menší výměrou o rozloze 200 až 500 ha. V její výbavě nechybí moderní technické prvky, které najdeme u větších strojů, ať již jde o klimatizaci nebo výkonný drtič slámy. S vlhkým obilím si poradila bez problému, jelikož je uzpůsobena pro sklizeň v obdobných skandinávských podmínkách, kde sklízí zrno o vlhkosti až 28 procent. Přizpůsobena jsou výkonná vytřasadla s intenzivním natřásáním hmoty i velice dobrá separace. Mlátící systém je konstruován robustně, takže mu nedělá potíže vlhký materiál.
Značku New Holland zastupovaly hned dva stroje. Jako první se představila mlátička CR 980 (4), jejíž obsluha předvedla i jednoduchou přestavbu žací lišty pro sklizeň řepky. CR 980 je nejvýkonnějším strojem mezi mlátičkami z produkce značky New Holland. Je osazena dvěma podélnými mlátícími a separačními rotory, které se otáčí proti sobě. Jejich průměr je 58 cm a délka 2,63 m. Jejich první část je vtahovací, za ní následuje asi 70 cm dlouhá mlátící část a poté separace s celkovou plochou 3,06 m². Mlátící koše jsou nastavovatelné z místa řidiče. Separační část se skládá ze tří sekcí s úhlem opásání 148 stupňů. Odmítací buben má průměr 400 mm a úhel opásání 54 stupňů. Vymlácená sláma je pásovým dopravníkem ukládána do drtiče a rozmetače plev. Drtič byl ovšem v Kostomlatech vyřazen z provozu, jelikož po mlátičkách se představily samosběrací vozy a lisy, které nenadrcenou slámu zpracovaly. Mlátička je poháněna motorem Iveco s elektronickým vstřikováním paliva, maximální výkon dosahuje 455 koní. Objem zásobníku zrna je 10 500 litrů při rychlosti vyprazdňování 105 l/s. Jedním z patentů tohoto stroje je detektor kamenů, který je zabudován do šikmého dopravníku. Žací lišta Vario měla pracovní záběr 7,5 m, ale v nabídce jsou lišty až do záběru 9,15 m. Během jedné pracovní směny je strom sklidit až 55 hektarů. Spotřeba se podle podmínek sklizně pohybuje od 13 do 16 l/ha.
Klasická vytřasadlová sklízecí mlátička CX 860 (5) měla v úvodu své ukázky potíže vzhledem k poškození pojistky, ale závada byla rychle opravena. Konvenční mlátička má čtyřbubnové mlátící ústrojí a šestidílná vytřasadla. Pohonnou jednotkou je motor Iveco s maximálním výkonem 350 koní. Zásobník má kapacitu 10 500 litrů s rychlostí vyprazdňování 105 l/s.
V ještě silnější sestavě se představila značka John Deere, kterou zastupovaly hned tři stroje. John Deere 9880 STS (6) má jednorotorové mlátící a separační ústrojí s velice šetrným nakládáním s materiálem. Ústrojí je rozděleno do třech částí. První je plnící s nejmenším průměrem, následuje mlátící část s větším prostorem a patnácti vytíracími elementy. K dispozici jsou tři typy košů (pro sklizeň trav, kukuřice a univerzální). Motor má výkon 455 koní. Ideální pracovní záběr lišty pro tento stroj je 9,15 m. V případě potřeby mlátička velmi dobře drtí a rozprostírá rostlinné zbytky. Násypka má kapacitu 11 000 litrů. Stroj je připraven pro práci s družicovým naváděcím zařízením. Spotřeba se pohybuje i při práci drtiče v rozmezí od 12 do 16 l/ha a výkon od 4 do 9 ha/h dle podmínek a organizace práce.
Druhým zástupcem značky John Deere byla mlátička CTS 9780i (7) s kombinací klasického mlátícího ústrojí a dvou axiálních separátorů. Pracuje s výkonem motoru 375 koní. Zásobník má kapacitu 10 500 litrů. Stroj lze dodat i v provedení hillmaster pro sklizeň do svažitého terénu. Optimální záběr lišty je 7,6 m se snadným a rychlým nastavením kopírování terénu. Obsluha má k dispozici tři programy pro vysekávání polehlého porostu, druhým programem nastavuje výšku strniště a třetím programem je nastaveno vyzvednutí lišty a její čištění na souvrati. Mlácení je velmi šetrné, mlátící ústrojí nemusí mlátit agresivně, jelikož za ním následují dva axiální separátory. Proto je nastaveno na nižší otáčky a větší vzdálenost mezi košem a bubnem. Stroj může být díky konstrukci použit i ve vlhkých podmínkách. Jednoduchá konstrukce umožňuje obsluze velice rychlé nastavení pracovních parametrů a rychlá je i přestavba pro sklizeň řepky.
V německém Zweibrückenu se vyrábí další z představených mlátiček John Deere, model WTS 9660 (8). Vytřasadlové mlátičky jsou k dispozici ve výkonových řadách od 215 do 375 koní vybavené dvoububnovým mlátícím ústrojím. Buben má velký průměr 660 mm, za ním je umístěn odmítací a domlacovací buben s průměrem 450 mm.První koš je nastavitelný prostřednictvím automatiky z kabiny, druhý koš se nastavuje do dvou poloh na levé straně mlátičky. Žací lišty mohou být dodány v pracovních záběrech od 4,5 m do 7,6 m. Jsou velmi robustní, takže jim nedělá problémy ani sklizeň kukuřice GPS. Mlátičky WTS jsou buď pěti nebo šestivytřasadlové, vytřasadla jsou 4,6 m dlouhá a mají šroubované obložení. Takže jej lze měnit podle podmínek, a tím regulovat separaci na vytřasadlech. V zadní části vytřasadel je umístěn prstový válec, který protřásá a načechrává hmotu. Slámu zpracovává drtič, který se vyrábí ve dvou provedeních. Do standardu patří také rozmetadlo plev, výbava laserovou kontrolou kláskového elevátoru. Nastavení mlátících režimů je řešeno automaticky. Ovládání stroje je jednoduché.
Nejsilnějším strojem mezi dováženými mlátičkami Claas je Lexion 600 (9). Pohonnou jednotkou sklízecí mlátičky je motor Daimler – Chrysler s maximálním výkonem 586 koní. Zásobník zrna má kapacitu 12 000 litrů a během dvou minut jej lze vyprázdnit. Síta mají celkovou plochu 6,2 m². Mlátící ústrojí s šířkou 1700 mm a průměrem bubnu 600 mm zaručuje vysoký výkon stroje stejně jako celková plocha koše 1,26 m². Ve standardu je mlátička vybavena žacím ústrojím Vario s pracovním záběrem devět metrů. Novinkou je systém řízení pracovního výkonu Cruise Pilot, který přizpůsobuje rychlost jízdy podle množství právě vkládaného materiálu a zatížení motoru. Zbytkové oddělení zrn ze slámy je řešeno dvěma protiběžnými separačními rotory o průměru 445 mm a délce 4200 mm, jejichž otáčky regulují agresivitu odlučování. Nastavují se z kabiny obsluhy v rozsahu 360 až 1050 n/min a jsou zcela nezávislé na otáčkách mlátícího ústrojí. Nová je i dvoustupňová vysoce výkonná sítová skříň Jet Stream se zvětšeným prvním stupněm na 150 mm, osminásobným turbinovým ventilátorem se dvěma samostatnými vzduchovými kanály a plochou zvětšenou na 6,2 m².
Sklízecí mlátičky od výkonu 220 do 380 koní má ve svém výrobním programu značka Challenger. Prezentovala se klasická konvenční mlátička Challenger 654 (10) s motorem Sisu o výkonu 350 k s navýšením výkonu Powerboost o 22 k při vykládce zrna. Stroj je vybaven osmi vytřasadly a lištou Powerflow se záběrem 6,8 m, jejíž výhodou je především univerzálnost a jednoduchá přestavba. Reverzace lišty i dopravníku je řešena hydraulicky. Lišta je schopna kopírovat terén do sklonu osmi stupňů. Celková separační plocha zabírá 9,9 m². Síta jsou elektronicky nastavitelná z kabiny, takže obsluha může jejich nastavení měnit díky systému Datatronic za provozu. Zásobník má kapacitu 9500 litrů. Stroj lze dovybavit drtičem a rozmetadlem plev. Problémem není ani práce se systémy GPS.
O více než stoletou historii se opírají strje značky Massey Ferguson. V Kostomlatech je mezi mlátičkami reprezentoval model Cerea 7274 (11) vyráběný v Dánsku. Má výkon 350 koní a její předností je patentovaná lišta Powerflow s přímým aktivním podáváním na prodloužený vál. Díky podávacím pásům padá pokosená hmota kláskem vpřed, což je optimální pro kvalitní výmlat. Mlátící systém je trojbubnový tvořený hlavním mlátícím bubnem, odmítacím bubnem a třetím bubnem s označením rotační separátor. Ten je důležitý především při práci v těžkých podmínkách. Šířka mlátícího ústrojí je 168 cm a průměr těžkého mlátícího bubnu 60 cm. Mlátičky Cerea jsou osmivytřasadlové, což umožňuje kvalitní separaci a čištění. Ke standardu patří rozmetadlo plev, osmiřadý drtič a domlaceč. Klimatizovaná prostorná kabina je vybavena počítačovým informačním systémem a nechybí ani další výbava.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down