V obci Moravěves na Žatecku hospodaří rodinná farma Rajterů. Jan Rajter a jeho dva synové se věnují chovu 120 dojnic a obhospodařují devět set hektarů zemědělské půdy. Protože mají jen několik zaměstnanců, je většina práce na nich, a tak jim nezbývá než používat výkonnou techniku. Pro setí zejména jarného ječmene si zvolili model Kuhn Speedliner.
Z 900 obhospodařovaných hektarů zemědělské půdy tvoří 750 ha orná půda, na níž se převážně pěstují obilniny, zejména jarní ječmen a dále ozimá pšenice, ale též olejniny – slunečnice, řepka a mák. Kromě toho zařazují do osevního postupu ke krmení dojnic vojtěšku a silážní kukuřici.
Na orné půdě dominuje pěstování jarního ječmene, který zaujímá přes 500 ha. Jarní ječmen je mimořádně citlivý na termín setí. Platí, že čím časnější setí, tím lepší, nesmí se ale osivo „zamazat“. Časné setí je výhodné zejména z pohledu využití jarní vláhy a také z hlediska včasné sklizně, která má vliv na výnos a kvalitu. I když s kvalitou na farmě Rajterů problémy nemají, protože suchá oblast Žatecka nepřináší v průběhu vegetace mnoho srážek, proto nedochází k intenzivní mineralizaci dusíku a obsah dusíkatých látek v zrnu je bezpečně pod limitem. Méně srážek a dusíku se na druhé straně projeví na výnosu, který se pohybuje mezi třemi až čtyřmi tunami na hektar, zatímco u ozimé pšenice dosahují sedm až osm tun z hektaru.
Včasné setí rozhoduje
Včasné setí má jistě přímý vliv na kvalitu a výnos, ovšem 500 hektarů s jarním ječmenem se nedá zvládnout tak rychle, pokud není k dispozici výkonný stroj. V Moravěvsi používali secí kombinaci Amazone se záběrem čtyři metry a dále též klasický secí stroj od stejné firmy. Fungovaly sice dobře, ale adekvátní výkon chyběl a kromě toho měly své stáří.
Proto se poohlíželi po novém secím stroji, který by byl univerzální a mohl bez problému provádět i podzimní setí. Požadavkem farmářů bylo, aby měl půdozpracující sekci.
Inspiroval je secí stroj u sousedů – Kuhn Fastliner. Podle mínění Rajterů dobře pracoval, jen půdozpracující sekce tvořená coltry nezpracovávala půdu dostatečně intenzivně. Proto padla volba na model Kuhn Speedliner, který je podobný jako provedení Fastliner, pouze jeho půdozpracující sekce je tvořena s takzvanými krátkými talířovými bránami. Jejich pracovní orgány jsou přes gumové uložení pružně uchyceny k rámu a intenzivně zpracovávají a rovnají půdu, takže částečně eliminují hroudy, s nimiž jsou problémy při podzimní přípravě. U Rajterů se totiž všechna orná půda zpracovává v původním slova smyslu, tedy za použití pluhu.
Technika setí
Použitý Kuhn Speedliner má záběr šest metrů a používá kotoučové secí botky s kopírovacím kolečkem a samostatným uložením. Před každou secí botkou je navíc dvojice disků do tvaru písmene V, jejímž úkolem je rozhrnout hroudy či posklizňové zbytky tak, aby secí botka mohla pracovat i v obtížnějších podmínkách.
Hloubka setí se nastavuje centrálně pomocí mechanického vřetene, které ovládá natočení rámu nesoucího botky. Kromě toho lze samostatně nastavit přítlak botek pomocí pružin. To může být zajímavé při jízdě secího stroje za traktorem bez dvojmontáže, kdy se nastaví větší přítlak pro botky jedoucí ve stopě traktoru. Stopa traktoru by však neměla být příliš výrazná, protože před sekcí výsevních botek je pneumatikový pěch, jehož střední sekce slouží jako podvozek při transportu a je tedy vybavena i vzduchovými brzdami. Pěch je hydropneumaticky odpérovaný, což je důležité pro vyšší rychlost setí. Před pěchem je půdozopracující sekce již popisovaných dvou nebo tří řad talířů. Hloubka zpracování se nastavuje dorazem na hydraulickém válci.
Zásobník na osivo má kapacitu 3400 litrů, výsevní ústrojí je válečkové, typ Venta, který se na secích strojích Kuhn používá již řadu let. Pohon výsevního ústrojí je od ostruhového kola. Distribuce osiva je pneumatická, ventilátor se pohání přes hydromotor. Kuhn Speedeliner má vlastní hydraulický okruh. Hydrogenerátor je tedy nasazen na vývodový hřídel traktoru. Pro správné otáčky ventilátoru není třeba, aby se vývodový hřídel točil otáčkami 1000 ot/min, stačí otáčky redukované. Minimum je 750 otáček za minutu. Díky tomu může traktor jezdit s nižšími otáčkami motoru a příznivější spotřebou paliva.
Zajímavostí stroje Kuhn Speedlineru je uložení sekce secích botek na tříbodovém závěsu. Lze ji tedy demontovat a v budoucnu bude možné použít například aplikační rám pro hnojivo a secí stroj využít pro aplikaci hnojiva.
Co ukázala praxe
V Moravěvsi mají Kuhn Speedliner agregován s New Hollandem T 8040 s jmenovitým výkonem 330 k. Agregace je bezproblémová a obvyklá rychlost setí dosahuje 12 až 13 km/h, což odpovídá zařazenému 12. převodovému stupni. Dalo by se jet ještě rychleji, ale přeřazení na 13. stupeň již znamená zvýšenou zátěž, zejména pro příslušnou spojku v Powershiftové převodovce traktoru.
Se záběrem šest metrů lze za deset hodin zasít i šedesát hektarů s hodinovou spotřebou paliva kolem 40 litrů. To je necelých sedm litrů nafty na hektar, což není špatné.
Co se týká předseťové přípravy, Rajterovi používají kromě klasické orby též kombinátor a teprve poté následuje secí stroj, který ještě používá již popisovanou půdozpracující sekci. Zejména při setí na podzim to má význam, protože po orbě se nelze vyhnout hroudám, a ty je třeba stále redukovat. Klasickou operací je válení po setí, což je v suché oblasti Žatecka nutnost pro obnovení kapilarity a zásobení semen vodou.
Kuhn Speedliner si u Rajterových odbyl svoje první podzimní setí, kdy zasel asi 350 až 400 hektarů. Porosty vzešly velmi dobře a také se strojem samotným nebyly, až na některé detaily problémy. Jediný uváděný nedostatek souvisí opět s již několikrát popisovanými hroudami. Jde o opotřebení pneumatik pěchu na jejich boční straně. To vznikalo při zaklínění hrud mezi pneumatiky a rám, kterému nezamezily ani instalované škrabky. Jiné výhrady ke stoji nepadly a zdá se tedy, že si v Moravěvsi zvolili dobře.