01.04.2022 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Modely sklízecích mlátiček pro rok 2022

Technika pro sklizeň obilnin prochází postupným rozvojem, u sklízecích mlátiček rostou výkonnosti a kapacity, přičemž se stále více prosazují pásové podvozky zmírňující zhutnění půdy a v souladu s legislativními požadavky se používají motory se stále nižšími emisemi. Dalším zajímavým trendem je rostoucí míra inteligence přispívající k snížení zatížení řidičů prostřednictvím různých asistenčních systémů v oblasti řízení, nastavení a dalších činnostech.

V současnosti se v konstrukci sklízecích mlátiček používají tři různé způsoby odloučení zrna. Nejstarší z nich je konvenční s tangenciálním mechanismem a klávesovým vytřásadlem. Jeho základní soustavu vytváří mláticí buben s košem a odmítací buben. Osa otáčení bubnů je kolmá vůči směru jízdy stroje. Sklízená hmota je vedena okolo bubnu v prostoru mezi košem umístěným ve spodní části, kde dochází k hlavnímu oddělení zrna a postupuje dále k separaci na vytřásadle. Pro zvýšení výkonu doplnili výrobci základní soustavu buď rotačním separátorem umístěným za mláticí buben, nebo naopak urychlovacím či předmláticím bubnem instalovaným do prostoru před mláticí buben. Aktuálně je k dispozici už i mechanismus s oběma těmito prvky.

Další skupinou jsou axiální mlátičky, které mají osu bubnů (rotorů) podélnou, tedy shodnou se směrem jízdy stroje. Rotory jsou opláštěny po celém obvodu s koši ve spodní části. Sklízená hmota prochází okolo rotorů v proudech opisující šroubovici ve směru jejich osy a tak dochází ke komplexnímu odloučení zrna. Rotory bývají doplněny tangenciálním vkládacím bubnem, případně i odmítacím na výstupu z rotoru. Známé jsou také příčně rotorové mechanismy, ale ty se v evropských podmínkách nepoužívají.

Poslední skupinou jsou hybridní mlátičky, kombinující tangeciální způsob výmlatu s axiálními separátory nahrazujícími klávesové vytřásadlo.

Case IH

Výrobní program společnosti Case IH zastupují pouze axiální mlátičky řady Axial-Flow, rozdělené na dvě řady s celkem šesti modely. Středně vyšší třídu pokrývá řada 150 s modely 5150, 6150 a 7150 vybavená motory FPT o maximálních výkonech 295, 409 a 442 koní. Odloučení zrna probíhá v osvědčeném jednorotorovém mechanismu s rotorem o průměru 762 a délce 2794 mm, jeho pohon zajišťuje řemenový variátor s třístupňovou převodovkou.

Ve výkonnější modelové řadě 250 pohon rotoru realizuje třístupňová plynulá převodovka s možností reverzace. Rotor má obdobný průměr a délku 2638 mm. Modely 7250, 8250 a 9250 pohánějí šestiválce FPT s maximálním výkonem až 634 koní u největší mlátičky 9250, jejíž zásobník zrna dosahuje kapacity 14 400 litrů.

Ve sklizni loňského roku se v rámci předvádění na našich polích představila mlátička 8250 nalakovaná do retrodesignu po vzoru vůbec prvních sériových modelů Axial-Flow řady 1400 z let  1977-85 vyráběných ještě původní společností International Harvester. Po sloučení s Case po roce 1985 byla  na trh uvedena řada 1600, jejíž exempláře byly v první polovině devadesátých let dodány také na náš trh, po nich následovaly již proslulé řady 2100, 2300, AFX a další.

Celý článek Davida Jandy najdete v Mechanizaci zemědělství 4/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down