Sklizeň pícnin je významnou agrotechnickou operací, pro niž je zapotřebí kvalitní a výkonná technika. S nástupem technologie krmení skotu konzervovanou pící se změnily i nároky na technologii sklizně. Požadavky na rychlost a výkonnost jsou značné. Proto se na trhu objevilo tolik strojů s velkou šířkou záběru. Nabídka sahá od kombinací žacích strojů pro oba závěsy traktoru přes velká závěsná provedení až po samojízdné stroje.
Kvalitní krmivo v krmné dávce skotu jde ruku v ruce s hospodářskými výsledky zemědělského podniku. Aby mohl být využitý genetický potenciál zvířat, je důležité, aby krmivo mělo velký obsah energie. Přitom ale není možné, aby na energii bohaté krmivo bylo do krmné dávky přidáváno v libovolném množství.
Krmivo, které vykazuje vysokou koncentraci energie, a je pro skot chutné, vede ke zvýšení příjmu krmiva a energie. Výsledkem je vysoká dojivost při snížení nákladů na výživu a dobrém zdravotním stavu zvířat.
Pod pojmem silážování se skrývá konzervace rostlin, ukládaných za účelem výroby krmiva. Proces silážování (nebo senážování) začíná po ovinutí balíku nebo zakrytí silážní jámy. Probíhá s pomocí bakterií, které jsou přítomné na rostlinách již v průběhu sklizně. Bakterie mléčného kvašení produkují z uhlovodíků kyselinu mléčnou. Přitom dochází v prostředí v malé míře k nárůstu teploty, nejvýše o deset stupňů. Bakterie pracují za nepřístupu kyslíku (anaerobně).
Proto má v průběhu sklizně prvořadou důležitost co nejúčinnější vytěsnění vzduchu ze hmoty. Díky tvorbě kyseliny mléčné dochází ke snížení hodnoty pH v krmivu. Jakmile klesne hodnota pH pod zhruba 4,5, kvašení se zastaví a krmivo je konzervováno.*
Více informací v týdeníku Zemědělec č. 12.