10.08.2009 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Modré stroje za zelenými traktory

„Současné nelehké období českého zemědělství sedláci určitě přežijí. Ne však všichni. O bytí či nebytí budou v příští době rozhodovat především náklady. Budeme si muset zvyknout na nový pohled, že už nikdy nepůjde o to, abychom vyrobili hodně, ale o to, abychom vyrobili levně. To je základní filozofie, se kterou se budeme muset naučit žít a já věřím, že to zvládneme. Návod k tomu, jak efektivně a s minimálními náklady zpracovat zemědělskou půdu a zasít, by nám měly dát akce, jako je ta dnešní,“ řekl na úvod polního dne s technikou Lemken Pavel Novotný, předseda ZD Bernartice, na jehož pozemcích se uskutečnila.

Polní den v Podolí uspořádala společně s bernartickým družstvem společnost Daňhel Agro, a. s., a LEMKEN CZECH, s. r. o. Pro návštěvníky byl připraven tucet strojů Lemken na zpracování půdy a setí agregovaných s traktory John Deere, z nichž bylo deset předvedeno při práci. Komentáře k traktorům si připravil Ing. Pavel Fiala ze společnosti STROM Praha, techniku Lemken pak popsal Ing. Lubomír Klička. Jihočeskou premiéru si v Podolí odbyl pásový traktor John Deere 9530T, nemalou pozornost vzbudil i prototyp mulčovače Sperhaed určený speciálně k mulčování strniště po řepce, slunečnici, máku či kukuřici sklízených navysoko.

První tři soupravy
Lemken vyrábí dva typy talířových podmítačů, a to modely Heliodor a Rubin. Talířový podmítač Heliodor 8 v agregaci se šestiválcovým traktorem John Deere 6830 Premium o výkonu kolem 135 koní byl v Podolí první předvedenou soupravou. V porovnání s Rubínem má Heliodor menší průměr talířů a svým použitím se hodí do jiných výrobních podmínek. Je především vhodný do druhých podmítek nebo hrubé brázdy, i když dobře zvládne, jak v Podolí ukázal později, i první podmítku. Má dvě řady talířů o průměru 465 mm, lze ho agregovat s čelní smykovou lištou hydraulicky stavitelnou, která může být umístěna i vzadu. Talíře jsou uchyceny na jednotlivých pružných slupicích.
Druhou soupravu tvořil traktor John Deere 6620 a kombinace secího stroje Solitair 8 s rotačními branami Zirkon 10. Secí stroj Solitair 8 je lehčí formou profesionální řady Solitair 9, neboť se vyrábí v neseném provedení v záběru 3 a 4 metry. Základní rozdíl mezi řadou osm a devět je v tom, že modely řady devět lze využívat s mnoha dalšími stroji na zpracování půdy, zatímco menší model se agreguje převážně s rotačními bránami. Oba modely secích strojů mají dávkovací ústrojí osiva složené z různých velikostí dávkovacích válečků známé z mechanických secích strojů a další rozvod osiva je zajištěn pneumaticky. Třetí souprava byla složená z traktoru John Deere 8300, secího stroje Solitair 9 s objemem zásobníku 2300 litrů a rotačních bran Zirkon 10 s rychlovýměnným systémem nožů, změnou smyslu otáček (natupo – naostro), a obvodovou rychlost 330 nebo 440 ot/min. Za nimi následoval trapézový válec. Jak rotační brány, tak secí stroj mohou pracovat samostatně.

Lemken má i radličky
Pak předjely dvě soupravy kompaktorů o záběru 4 a 6 metrů, které byly vzhledem k vlhkým půdním podmínkám jen představeny. Agregovány byly s traktory John Dere 6920 a 7820, které se již nevyrábějí. Kompaktory Lemken s pasivními pracovními orgány jsou určeny pro kvalitní přípravu seťového lůžka, pracovními orgány jsou drobicí válečky, šípové radličky jištěné pružinou a zadní utužovací válce, jejichž velikost je možné na přání zákazníka měnit. Nesený model byl levou sekcí systémového nosiče Gigant, druhý polonesený typ je již možné kombinovat se secím strojem Solitair 9.
Další soupravu tvořil silný traktor John Deere 8430 o výkonu 300 koní a systémový nosič Gigant 1000 v agregaci s talířovým podmítačem Heliodor o záběru 10 metrů. Právě tato kombinace přesvědčila návštěvníky polního dne, že Heliodor velice dobře zvládne i první podmítku. Jak připomněl Ing. Klička, u talířových kypřičů je důležitá pracovní rychlost. Ta by neměla klesnout pod 10 km v hodině, optimální je 12 až 14 kilometrů, potom je výsledná práce skutečně efektivní. S kloubovým traktorem John Deere 9330, což je nejslabší kloubový model o výkonu asi 400 koní, který se vozí do Evropy, byl agregován nosič nářadí Gigant 800 s talířovým podmítačem Rubin. Pro tento model jsou charakteristické talíře o průměru 610 mm, agresivnější úhel nastavení a světlá výška 800 mm, která dovoluje zapravovat i velké množství posklizňových zbytků. Za každou ze dvou řad talířů jsou zavlačovací prsty, posledním pracovním nářadím jsou utužovací válce. Firma Lemken vyrábí přibližně dvacet typů utužovacích válců, což umožňuje širokou variabilitu využití.

Klasika minulosti i současnosti
V další soupravě byl za traktorem John Dere 8430 s potřebným dotížením 50 kg na jednoho koně zapřažen radličkový kypřič Karat 9 intensiv. Oproti starším kypřičům Thorit došlo u Karatu k několika zásadním změnám, které mají vliv nejen na lepší vlastní práci kypřiče, ale zvýšil se i komfort pro obsluhu, pracovní hloubka se centrálně nastavuje z kabiny řidiče. V Podolí byl Karat vybaven rychlovýměnným systém radliček a vzadu dvojitým packer válcem. Také u tohoto stroje je nezbytná vyšší pracovní rychlost.
S traktorem John Deere 8330 byla agregována modrá kombinace, která dokazovala, že před secí stroj Solitair 9 lze zapojit různé typy nářadí na zpracování půdy. V tomto případě šlo o talířový podmítač Rubin. Celá sestava dokáže jedním přejezdem optimálně založit porost, přitom je možné využívat oba stroje i samostatně. Srdcem secího stroje s mechanickým dávkováním a pneumatickým rozvodem je dvoudisková secí botka (rozteč řádku 12,5 cm) doplněná utužovacím a vodicím kolečkem. Předvedený model byl vybaven čtyřmi rozdělovacími hlavami umístěnými nad secí kolejnicí a zásobníkem o objemu 2300 litrů.
V Podolí nechyběl ani traktor John Deere 7810, klasika minulého století, který byl spojen s klasikou současného století - kompaktním secím strojem Compat Solitair 9. Jde o novou vývojovou řadu secích strojů trvale spojených s nářadím na zpracování půdy, v tomto případě s talířovým kypřičem Heliodor (v budoucnu i s rotačními bránami). Za druhou řadou disků jsou utužovací pneumatikové válce, dále vlastní válec k přípravě seťového lůžka a za ním dvojdiskové secí botky. Novější modely tohoto kompaktu už jsou vybaveny novou secí botkou s označením OptiDisc, kde dvoudisková secí botka a utužovací kolečko pracují nezávisle na sobě. Přítlak je stavitelný hydraulicky do 80 kg na botku.

Tradičním výrobkem jsou pluhy
V Podolí byly předvedeny i dva pluhy, tedy stroje, které provází firmu Lemken už od jejích začátků. Šlo o nesené a polonesené modely. Nesené se označují Opal, polonesené Diamant, oba s předponu Euro nebo Vari (mechanicky nebo hydraulicky stavitelný záběr). Pro pluhy Lemken je charakteristické to, že jejich celková konstrukce je minimálně svařovaná a o to více šroubovaná. Šroubový spoj je podstatně pevnější než spoj svařovaný, což je podle Ing. Lubomíra Kličky u nejnamáhanějších strojů na zpracování půdy velice důležité. Lemken nabízí tři základní typy jištění, a to střižným šroubem, pružinou nebo hydraulické jištění. Vlastní orební těleso se skládá ze špičky ostří, ostří, hrudi odhrnovačky a z vlastní odhrnovačky, která může být plná nebo pásková. Orební těleso lze doplnit předradličkou nebo zaklopovacím límcem v závislosti na množství organické hmoty na pozemku.
Návštěvníci polního dne v Podolí mohli posoudit práci sedmiradličného otočného pluhu VariDiamant 10X jištěného pružinou a neseného čtyřradličného pluhu VariOpal 7X, opět jištěného pružinou. Tento způsob jištění je v našich podmínkách nejčastější. Při nárazu orebního tělesa na překážku klesá na něj se vzrůstající výškou zdvihu přítlak, naopak při zahlubování přítlak na těleso roste.

Klíčové informace
-Lemken jako jedna z mála firem nabízí ucelený výrobní program strojů jak pro klasické, tak i minimalizační technologie zpracování půdy.
-Vyrábí dva typy talířových podmítačů, a to modely Heliodor a Rubin.
-Secí stroje Solitair mají mechanické dávkování osiva výsevními válečky kombinované s následným pneumatický rozvodem.
-Jednotlivé stroje secích kombinací lze využívat i samostatně.
-Lemken vyrábí nesené a polonesené pluhy, nesené se označují Opal, polonesené Diamant, oba s předponu euro nebo vari (mechanicky nebo hydraulicky stavitelný záběr).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down