13.11.2019 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti ochrany zvěře při sklizni

Kromě dalšího zdokonalování svých strojů se konstruktéři firmy Pöttinger zaměřili i na ochranu divoce žijící zvěře. S touto motivací vyvinuli systém včasného rozeznávání zvěře Sensosafe. Toto zařízení má za sebou již intenzivní testování v různorodých podmínkách, a na jaře 2020 jde do praxe u vybraných zákazníků.

Zvláště první seče představují nebezpečí pro mladá srnčata, která se před blížícím se traktorem v trávě ještě více přitisknou k zemi a obsluha nemá možnost je včas zaregistrovat. Namísto řidiče bude mít tento úkol světově první asistenční systém rozeznávání zvěře Sensosafe firmy Pöttinger. Od roku 2017, kdy byl vůbec poprvé prezentován veřejnosti, byly ještě určité detaily zdokonaleny. Na veletrhu Agritechnica 2019 tak může být prezentován hned ve dvou variantách, které představují ještě efektivnější řešení.

První variantou je nosník Sensosafe, umístěný přímo na čelně neseném žacím stroji. Senzory na nosníku za jízdy rozeznají srnčata, skrytá v porostu, kde nejsou pro řidiče ihned viditelná. Pokud k detekování zvířete dojde, je vyslán signál na hydraulický systém žacího stroje, který je bleskově automaticky vyzdvižený z pracovní polohy.

Protože ale možností agregací žacích strojů k traktoru je více, má firma Pöttinger i druhou variantu systému Sensosafe. Ta spočívá v tom, že nosník Sensosafe je uchycený k samostatnému mezirámu, který se nachází mezi traktorem a čelně neseným žacím strojem. V pracovní poloze je rám s nosníkem vyklopený ven. Pruh porostu, který je sečen vzadu neseným žacím strojem, je systémem Sensosafe takto kontrolován. Pokud pracuje traktor jen s čelním žacím strojem, kontrolují senzory pruh pro následnou jízdu.

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down