V roce 1995 začala jindřichohradecká společnost Some prodávat italskou techniku Agrimaster, zájem mezi českými zemědělci byl především o kvalitní mulčovače. Tuto kategorii zemědělské a komunální techniky doplnily o jedenáct let později anglické mulčovače Bomford. V současné nabídce společnosti Some jsou tak desítky různých modelů vhodných jak k plošnému mulčování luk a pastvin, tak k drcení posklizňových zbytků včetně bramborové natě, ale i k likvidaci náletů a ořezaných větví v sadech a vinicích.
Zatímco u italských strojů převládají modely s horizontální osou rotace, u stejné kategorie strojů Bomford jde především o mulčovače vertikální. Technika s horizontální osou rotace hmotu lépe drtí, neboť je vybavena velkým počtem nožů. Vertikální mulčovače jsou zase méně energeticky náročné a při velkém záběru lépe kopírují terén.
Mulčovače a drtiče Agrimaster
„Mulčovače a drtiče od firmy Agrimaster se vyrábějí v širokém rozsahu pracovních záběrů od 85 do 640 centimetrů a rozdělují se do téměř deseti výrobních řad podle použití, od lehkých pracovních podmínek až po velmi těžké,“ řekl týdeníku Zemědělec produktový manažer společnosti Some Rostislav Richtr. „Vesměs jde o vysoce spolehlivé stroje robustní konstrukce určené pro velké pracovní výkony. Největší zájem je o modely s pracovním záběrem 200 až 280 centimetrů, které se agregují s traktory o výkonu kolem 70 koní.“
Základem mulčovačů je skříň a horizontálně uložený rotor osazený držáky nožů. Nejpoužívanější jsou klasické nože Y, které velice dobře mulčují travní hmotu. Na velké nálety či drcení ořezaných větví se používají těžká kladiva. Velice oblíbená v poslední době je kombinace nožů Y a kladívek. Skříň mulčovače může být celistvá nebo v zadní části opatřena otevíratelným zadním krytem. Mulčovače Agrimaster jsou v zadní části většinou vybaveny výškově nastavitelným opěrným válcem o průměru 140, 194 nebo 323 mm. U menších ploch nebo v členitějším terénu lze nahradit opěrný válec opěrnými koly otočnými o 180 stupňů. Při mulčování okrajů pozemků a cest je možné využít bočního vysunutí, které může být mechanické nebo hydraulické. Agregace k traktorům je většinou zadní, ale pokud je třeba, lze využít i agregaci na přední tříbodový závěs.
Nejprodávanější modely
K neprodávanějším italským mulčovačům v České republice a na Slovensku patří modely RMU, KP, KA a KL. Mulčovače RMU jsou široce univerzální stroje určené ke klasickému mulčování travní hmoty včetně velkých náletů a k drcení rostlinných zbytků i slámy. Vyrábějí se v pracovním záběru 125 až 400 cm, pro nejširší záběr je vhodný traktor o výkonu 150 koní. K velmi oblíbeným patří i mulčovače s označením KP, KA. Jde o robustní, vysoce výkonné stroje určené pro náročné podmínky. S těžkými kladivy jsou vhodné i k likvidaci náletů a drcení větví v sadech či vinicích do průměru 6 cm. Vyrábějí se v pracovním záběru od 85 do 321 cm. Posledním nejprodávanějším mulčovačem je typ KL. Tento profesionální model určený do zemědělství i komunálního sektoru se vyrábí v záběru 85 až 270 cm, lehce ho zvládne traktor o výkonu od 15 do 60 koní.
Naopak do velkých podniků a farem je ideální model Ready se dvěma skládacími sekcemi pro lepší transport po pozemních komunikacích. Vyrábí se v záběru 462 až 644 cm a nezbytný příkon traktoru u největšího modelu je 200 koní. Agreguje se do zadního závěsu traktoru a používá se především k drcení posklizňových zbytků.
Další zajímavé typy
Nejrobustnějším drtičem Agrimaster je model K8 210 M. Jde o široce univerzální stroj nejtěžší kategorie, který je díky své konstrukci vhodný do nejtěžších podmínek, dokáže rozdrtit větve až do průměru 12 cm. Pracovní záběr se pohybuje od 210 do 240 cm, požadovaný příkon traktoru je 60 až 80 koní. Ideálním strojem k drcení ořezaných větví do průměru 8 cm, a to i v kamenitých terénech, je speciální model Kaiman s pracovním záběrem 160 cm (příkon energetického prostředku je 70 až 80 koní). „Má zcela odlišnou technologii zpracování než ostatní mulčovače Agrimaster,“ vysvětluje Rostislav Richtr. „Je vybaven dvěma válci – jedním vkládacím a druhý drticím. Vkládací válec vtáhne větve do stroje a druhý válec s kladivy je rozdrtí. Mulčovač je v zadní části uzavřen a nadrcená hmota vypadává v jeho spodní části, kde je umístěn speciální rošt. Dokud se hmota nenadrtí na určitou velikost, roštem nepropadne.
„Od letošního roku začala firma Agrimaster vyrábět mulčovače pod označením KN se šesti různými pracovními záběry od 150 do 260 centimetrů,“ pokračuje R. Richtr. „Od ostatních modelů se liší novou konstrukcí skříně, kdy namulčovaná hmota nejde před opěrný válec, ale za něj po obvodu skříně. Spotřeba energie je tak mnohem nižší. Od této novinky si slibujeme úspěch na českém trhu, a to i kvůli tomu, že jde o lehčí a také finančně dostupnější stroj.“
V nabídce společnosti Some jsou i plošné mulčovače s vertikální osou rotace označené DM s pracovním záběrem 120 až 235 cm. Mají tři nebo pět rotorů a nadrcenou hmotu mohou odhazovat dozadu nebo do strany. Pracovní výška se nastavuje pomocí čtyř opěrných kol, mohou být vpředu či vzadu nesené. Agrimaster má ve svém sortimentu i tzv. vyžínače pod označením Olivia. Slouží k vyžínání travního porostu pod ohradníky či v těžko přístupných místech mezi stromy. Pod otočným talířem jsou dva volně uložené nože poháněné hydromotorem. Rameno rámu se ovládá hydraulicky a vychyluje sekci do boku, samotná výkyvná sekce se pak zaklápí pomocí nastavitelného pružinového mechanismu. Toto zařízení lze agregovat do zadního i předního tříbodového závěsu traktoru.
Plošné mulčovače Bomford
Jindřichohradecká společnost má v nabídce i plošné mulčovače s vertikální osou rotace od anglického výrobce Bomford, které jsou v posledních letech velmi populární. Pracovní záběr těchto strojů je od 300 cm do 800 cm.
Do kategorie Tri-Blade patří stroje se třemi rotory a pracovním záběrem 3 nebo 4 m, jejich navzájem pootočené robustní nože zajišťují dokonalý řez beze zbytků. Výšku strniště od 25 mm do 225 mm lze nastavit pomocí opěrných kol. Maximální výkon a využití poskytuje řada Tri-Wing se sklápěcími křídly a záběrem 460 a 600 cm (tři rotory) nebo 800 cm (pět rotorů). Výška sečení od 25 mm do 375 mm se nastavuje hydraulicky pomocí pístnice a speciálních podložek.
Nejprodávanějším modelem je plošný mulčovač Tri-Wing 4600 s pracovním záběrem 460 cm, speciálně konstruovaný k mulčování velkých travnatých ploch, údržbě pastvin včetně náletů a k drcení rostlinných zbytků kukuřice, slunečnici, řepky a pod. Dokonalé kopírování terénu umožňují sklápěcí křídla s možností pohybu v rozsahu + 90 až -22 stupňů. Speciální tvar nožů napomáhá vzniku sacího efektu, který umožňuje lepší kvalitu mulčování i ležící hmoty. Držák nožů je u tohoto modelu opatřen ve spodní části kloboučkem, který slouží k lepšímu kopírování terénu. Standardně jsou tyto stroje vybavené šesti opěrnými koly 200/60 14.5 – 10 (na přání i osmi koly), vyměnitelnými lyžinami a zadním osvětlením.
Klíčové informace
-V nabídce společnosti Some J. Hradec, s. r. o., jsou mulčovače Agrimaster a Bomford.
-U italských strojů převládají modely s horizontální osou rotace, u anglických mulčovačů Bomford jde především o vertikální mulčovače.
-Modely obou značek se navzájem doplňují a jsou vhodné jak k plošné úpravě luk a pastvin, tak k drcení posklizňových zbytků včetně bramborové natě, ale i k likvidaci náletů a ořezaných větví v sadech a vinicích.