23.04.2018 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

My Data Plant – služby satelitního snímkování

Za poslední dekádu se svět zemědělské techniky opravdu změnil. Do strojů stále více proniká elektronika a chytré systémy, které jsou častěji propojovány a přinášejí do procesů automatizaci. Pryč je doba, kdy se k jednotlivým pozemkům přistupovalo jako k celku a také se s nimi tak pracovalo. Dnešním trendem je přistupovat k jednotlivým částem pozemku a posléze i k porostu zcela individuálně.

Služba My Data Plant od společnosti Kleffmann Group nabízí na základě analýzy satelitních snímků mapy stavu porostů i mapy pro variabilní setí a hnojení.

Mapové podklady ze satelitů

Individuální přístup přináší optimalizaci nákladů a přitom maximální využití potenciálu pozemku. Nejdříve jeale potřeba pozemek analyzovat, vytvořit mapové podklady a podle nich poté postupovat. Možnost použití mapových podkladů přineslo zdomácnění satelitní navigace v zemědělské technice. Aby se stroj v mapách vyznal, potřebuje totiž znát svou vlastní polohu. Díky systémům satelitní navigace, které dnes dokážou zemědělské stroje navádět s přesností na +-2 cm není problém například aplikovat variabilní dávky hnojiva, postřiku nebo třeba i variabilně sít. Většina významných výrobců aplikační techniky již má ve svém sortimentu stroje podporující tyto technologie.
Společnost Kleffmann Group poskytuje službu My Data Plant, která jednak monitoruje stav porostu v čase,  jednak vytváří mapové podklady pro variabilní hnojení a setí. Systém funguje na základě dat, která získává od systémů satelitů Sentinel. Tyto satelity snímkují zemský povrch multispektrální kamerou a snímky proto obsahují i informace z blízké infračervené části spektra, jež reflektuje obsah chlorofylu v rostlinách. Software ze snímků spočítá index listové plochy, index vlhkostního stresu a další parametry. Algoritmy, podle kterých je stav porostu vypočítán, jsou ověřené a testované na řadě farem a spolehlivě odráží vitalitu porostu. Rozlišení map je 5 x 5m a frekvence pořízení snímku je jednou za pět dní. Bohužel někdy se stane, že je velká oblačnost a snímek je proto nepoužitelný. Z praxe vyplývá, že použitelný snímek pořídí Sentinel každých deset až čtrnáct dní. Tento rok se počítá s implementací radarových dat, které pomohou frekvenci použitelných snímků zvýšit.*

Více v Mechanizaci zemědělství 5/2018

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down