Rostlinná výroba slouží k zajištění kvalitních objemných krmiv, ale pěstují se také tržní plodiny: ozimá pšenice, jarní ječmen, žito, oves a ozimá řepka. Systém zpracování půdy, která je na většině pozemků hlinitá až jílovitohlinitá, je založen na každoroční orbě. Hrubá brázda se následně zpracovává pomocí kombinátoru, kdy většinou postačuje jediný přejezd.
Pro založení porostu je třeba využívat stroj, který bude spolehlivý a zároveň i precizní. „Při výběru nového secího stroje jsme si zvolili firmu Horsch proto, že její technologie je podle našeho názoru nejvyvinutější. A dodavatele, firmu Stagra spol. s r.o., máme blízko,“ vyjádřil své důvody pro volbu značky mechanizátor Ondřej Brýna. V hledáčku byl secí stroj bez sekce pro souběžnou přípravu půdy a s pracovním záběrem šesti metrů. Zástupci firmy Stagra zemědělcům z Litkovic nabídli secí stroj Horsch Taro 6 SL.
Ten ideálně vyhovuje nejen svou šířkou, ale i svou koncepcí. Do zadního tříbodového závěsu traktoru se agreguje sestava opěrného válce s výsevní lištou a dvojicí rozdělovacích hlav, zatímco zásobu osiva si traktor veze v zásobníku, neseném v předním tříbodovém závěsu. Zatížení je tak na obě nápravy traktoru rozloženo rovnoměrně, což je zvláště v kopcovitém terénu Vysočiny značnou předností. „My hospodaříme často na malých a členitých pozemcích a proto jsme hledali secí stroj, s nímž bude traktor obratný. Secí stroj Horsch Taro 6 SL nám i v tomto ohledu perfektně vyhovuje,“ řekl mechanizátor.*