(fuk) Zemědělci, a to nejen na Šumavě, dobře vědí, že značka Kuhn je historicky spjatá se sklizní pícnin. Stejně robustní, technicky vyspělé a spolehlivé jsou i stroje Kuhn na zpracování půdy a setí, což si ještě řada zemědělců plně neuvědomuje. „Přesvědčili jsme se, že francouzské půdozpracující stroje je nutné aktivně předvádět,“ tvrdí Ing. Václav Perník, jednatel společnosti PERAGRO z Přísečné. „Kdo je vidí při práci, většinou si je pořídí a pak už se k francouzské technice vrací opakovaně.“
„Soupravy buď agregujeme s našimi traktory, nebo si je mohou zemědělci vyzkoušet ve vlastních podmínkách, se svým traktorem a vlastní obsluhou,“ pokračuje Václav Perník. „Letos na jaře jsme například předváděli kypřič Kuhn Prolander v Chlumečku u soukromého zemědělce Stanislava Bůžka a již u něj zůstal. Vidíme to jako správnou cestu, k níž je vstřícná i společnost KUHN CENTER CZ.“
„Pokud jde o setí, jaro je jiné než podzim,“ zdůrazňuje Stanislav Bůžek. „Letos na jaře jsem musel zaorat osm hektarů řepky, které mi na podzim spláchla voda. A tam jsem si Prolander poprvé vyzkoušel, hned po orbě připravil pozemek k setí. Nejen že ornici krásně nadzvednul, a ta rychle proschla, ale zároveň ji také dostatečně utužil a rozdrobil hroudy. I po vlhkém podzimu a mokrém jaru pak bylo vzcházení obilnin perfektní. Byl jsem s ním nadmíru spokojený, a tak už z farmy neodjel. Po doplnění šípovými radličkami bych s ním chtěl zkusit i podmítku.“
„Na to, že je to hydraulicky ovládaný stroj, nastavil obchodní zástupce i rozumnou cenu,“ dodává závěrem Stanislav Bůžek. „Počítám s tím, že bych kultivátor osadil secím strojem na přísev meziplodiny APW, a řešil tak zelené hnojení.“
Více se dočtete v Zemědělci č. 32.*