09.08.2007 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na moravském poli

Hlavními pořadateli Polního dne, který se v červnu uskutečnil na pozemcích akciové společnosti Agria Nížkovice nedaleko Slavkova u Brna, byly Traktory Morava, s. r. o., a Lemken Czech, s. r. o. Prvně jmenovaná firma zastupuje na jižní Moravě především traktory Fendt a techniku Lemken, které během dne spolu vytvořily řadu zajímavých kombinací. Ve svém sortimentu má i dopravní techniku Hawe a Brantner a také krmné míchací vozy Tatoma.

Pro víc než stovku návštěvníků bylo připraveno devět souprav. Každá z nich byla nejdříve představena a pak následovala praktická ukázka. Přednosti traktorů Fendt vyzdvihl jednatel společnosti Traktory Morava Ing. Jiří Leden, o modré technice Lemken pak hovořil zástupce výrobce pro Českou republiku Ing. Lubomír Klička. Po praktické ukázce si mohli zájemci všechny soupravy vyzkoušet.

Od nejmenších po královskou třídu
Nejmenším předvedeným traktorem v Nížkovicích byl model Fendt 312 Vario s maximálním výkonem motoru 125 k. Firma Fendt je podle J. Ledna jedna z mála na trhu, která i do takto slabých traktorů montuje převodovky Vario s plynulým pojezdem od 0 do 40 km/h. Předvedený model měl odpruženou přední nápravu a tzv. TOP výbavu s čelními rameny a vývodovým hřídelem, klimatizovanou kabinou, čtyřmi hydraulickými okruhy vzadu a dvěma okruhy v předu. Všechny traktory Fendt jsou vybaveny motory Deutz se čtyřventilovou technikou, přímým vstřikováním a systémem AGRex pro recilkulaci spalin. Proto také splňují nejpřísnější emisní požadavky Tier III. Traktor Fendt 312 Vario měl kabinu odpruženou pružinami, u větších modelů pak slouží k odpružení vzduchové měchy. Oba systémy zajišťují obsluze při práci vysoký komfort.
Největším traktorem předvedeným během dne byl model Fendt 936 Vario, což je nejsilnější představitel traktorů, které firma Fendt vyrábí. Řada 900 přestavuje královskou třídu modelů, začíná u maximálního výkonu 220 k (model 922 Vario) a končí traktorem 936 Vario s max. výkonem motoru 360 k. „Domnívám se, že žádný jiný traktor v tomto klasickém provedení nemá v České republice větší výkon,“ řekl přítomným Jiří Leden. Tento stroj se již koncepčně odlišuje od nižších řad, především zavěšením kol přední nápravy. Každé kolo je samostatně odpružené na lichoběžníkových nosnících, takže tam, kde to předpisy dovolují, může jet traktor rychlostí až 60 km/h. Přitom využívá systém Fendt Stability Control, který ho v zatáčkách automaticky stabilizuje v protisměru odstředivé síly. Předvedený model byl výrazně dotížen, v každém zadním kole jednou tunou, v předu pak závažím těžkým 1,8 tuny. „Fendt patří mezi nejlehčí traktory na trhu, ale je možné ho dotížit na maximální hmotnost, která nemá na českém trhu konkurenci,“ tvrdí Ing. Leden. „Důvod je prostý - při práci, kde není třeba těžký traktor, se nemusí zbytečně vozit další kilogramy.“
Kabina u všech strojů královské třídy je uložena na vzduchových měších, které zajišťují pohodlnou jízdu i v nerovných podmínkách. Je pouze pětisloupková, takže obsluha má maximální výhled na pracovní stroje. K vysokému komfortu přispívají nejen špičkové sedačky Grammer, ale také ovládání, ovládací konzola je integrovaná do sedačky a řidič má veškeré ovládací prvky stále po ruce. V případě požadavku obsluhy lze otočit celé pracoviště řidiče včetně volantu, sedadla a pedálů o 180 stupňů, přitom se změní i smysl činnosti blinkrů. Traktor tak může pracovat dozadu se stejným komfortem jako dopředu, což např. v lese umožňuje dlouhodobou práci bez velkého vypětí a stresu. Tento model lze vybavit až osmi hydraulickými okruhy, radarem a řadou dalších prvků podle požadavku zákazníka.

Průřez celým sortimentem
Přehlídku techniky Lemken zahájil postřikovač Primus 35. Lemken vyrábí postřikovače od roku 2005, charakteristická je pro ně sklolaminátová nádrž s hladkou stěnou uvnitř, čímž se minimalizuje ulpívání účinné látky na stěnách. Postřikovače Primus jsou levnější alternativou pro menší zemědělské podniky, předvedený model byl vybaven nádrží o objemu 2400 litrů a rameny s pracovním záběrem 24 m. Kromě těchto modelů má Lemken v nabídce také plně profesionální postřikovače Albatros s komfortnější výbavou a možností řiditelné oje.
Hlavní pozornost se však soustředila na techniku pro zpracování půdy a setí. Firma Lemken se pyšní tím, že její stroje lze různě kombinovat: podmítače i secí stroje mohou pracovat samostatně nebo spolu vytvořit zajímavou kombinaci. Tím lze techniku Lemken využívat v zemědělském podniku mnoho dní v roce.

Diskové i radličkové podmítače
Jako první se představily dva diskové podmítače Rubin v polonesené a nesené verzi. „Podmítače Rubin patří v České republice mezi nejprodávanější typy strojů,“ řekl přítomným Ing. Lubomír Klička. Skládají se ze dvou řad disků vytočených ve dvou úhlech, kdy každý disk je samostatně přichycen na slupici, nikoli na průběžném hřídeli. Za každou řadou jsou zavlačovací prsty, v zádní části stroje se pak nacházejí utužovací válce. K dispozici je široká škála válců a jen namátkou byly zmíněny např. nožové válce, které velmi dobře drobí hroudy, trapézové válce do kombinace se secím strojem nebo dvojité válce trubka – dláto, které jsou v České republice nejpoužívanější. Trubkový válec má za úkol zpětné utužení, zatímco dlátový drobí hroudy. Oba stroje jištěné pružinou udržují přesně nastavenou hloubku, pracovní rychlost by se měla pohybovat od 10 km/h výše.
V Nížkovicích nechyběl ani radličkový kypřič Thorit. Lemken je vyznavačem třínosníkové varianty s roztečí pevných slupic jištěných pružinou nebo střižným šroubem 25 cm. Slupice lze nastavit ve dvou úhlech podle půdních podmínek. Tři druhy radliček dělají z kypřiče Thorit univerzální stroj, který může pracovat v hloubce od 5 do 30 cm. Křídlová radlička je určená pro celoplošné zpracování do nižší hloubky, dlátová varianta je vhodná ke kypření do hloubky kolem 20 cm a úzká radlička s vodicím plechem umožňuje kypření až do hloubky 30 cm. Za třemi řadami radliček následují zarovnávací disky, které rozprostírají hmotu pod utužovací válce. Předvedený model byl vybaven trubkovými válci v kombinaci s dlátovými.

Nesené i polonosené pluhy
„Lemken je znám jako tradiční výrobce pluhů s vynikající manévrovací schopností, velkou plošnou výkonností, jednoduchou obsluhou, vysokou stabilitou a dlouhou životností,“ zaznělo z úst L. Kličky při představování pluhů. V Nížkovicích byly předvedeny dva zástupci v nesené a polonesené verzi, které jsou do českých podmínek nejvhodnější. Prvním byl pětiradličný nesený otočný pluh Lemken s označení VariOpal s plynulou změnou pracovního záběru. U modelů EurOpal se pracovní záběr nastavuje mechanicky. Všechny pluhy Opal jsou vybaveny moderním hydraulickým mechanismem otáčení. Lubomír Klička upozornil na patentované zařízení Optiquick, kterým lze snadno a rychle nastavit šířku záběru prvního orebního tělesa a optimální tahovou linii pluhu. Firma Lemken nabízí několik alternativ jištění slupic, buď střižným šroubem, pružinou, poloautomaticky nebo hydraulicky.
Druhým předvedeným modelem byl polonesený šestiradličný otočný pluh EuroDiamant s mechanickým nastavováním záběru orebního tělesa, k dispozici jsou i verze VariDiamant s plynulou změnou záběru. Firma Lemken vyrábí pluhy až s 12 radlicemi a i takový model již v České republice pracuje. Pro verze s devíti až 12 radlicemi je charakteristická středová náprava. U pluhů Lemken se uchycení slupic s čepy nachází mimo hlavní rám, takže ten není nikterak oslaben. Vlastní orební těleso se skládá z špičky ostří, vlastního ostří (obojí může být také pancéřované) hrudi odhrnovačky, která je nejnamáhanější (proto má trojúhelníkový tvar) a vlastní plné nebo páskové odhrnovačky. Pásková odhrnovačka, která byla na pluhu k vidění, půdu dobře drobí a neklade tak velký odpor, takže se sníží i potřeba energetického příkonu.

Pneumatické secí stroje
Jako první z této kategorii se představil secí stroj Compact Solitair 9, v jehož přední části je připevněn diskový podmítač Heliodor se dvěma řadami disků o průměr 455 mm a tloušťce 5 mm. Každý z nich je opět samostatně uchycen na vinuté slupici prostřednictvím bezúdržbových ložisek. Ve přední části se nachází hydraulicky stavitelný prstový smyk, takže obsluha může během práce nastavit jeho různou agresivitu. Za pracovními orgány jsou umístěny pneumatikové válce vůči sobě vzájemně předsazené, čímž se zamezuje jejich případnému ucpávání. Secí stroj je vybaven dvoudiskovými secími botkami s přítlačným a utužovacím kolečkem a zásobníkem o objemu 3500 l. Posledními pracovními orgány jsou zavlačovací prsty.
Vysokou variabilitu jednotlivého nářadí Lemken demonstrovala kombinace secího stroje Solitair 9 a rotačních bran Zirkon 10. U rotačních bran s noži dlouhými 32 cm lze měnit smyl otáček podle půdních podmínek, buď natupo nebo naostro. Za nimi se nacházejí trapézové válce, kdy rozteč prstenců přesně odpovídá rozteči secích botek. Následuje vlastní secí stroj se zásobníkem osiva o objemu 2300 l a dvoudiskovými secími botkami. Jeden disk je vůči druhému předsazen, stejně jako vyústění semenovodu, čímž se zamezuje jakémukoli úletu osiva .„Secí stroje Lemken jsou typické tím, že nemají jeden centrální rozdělovač umístěný v zásobníku, ale jednotlivé rozdělovače se nacházejí nad secími botkami, takže transportní vzdálenost osiva je u všech botek stejně dlouhá,“ vysvětlil přítomným L. Klička. „Stroj funguje jako pneumatický – transport osiva k secím botkám, ale mechanické dávkování pomocí válečků zaručuje velkou přesnost. Prostřednictvím paralelogramu kopíruje secí botka terén a dodržuje tak požadovanou hloubku setí. Hloubkové vedení a zpětné utužení je úkolem kopírovacího kolečka. Při práci se hmotnost zásobníku rozprostírá na secí lištu i rotační brány.“
Jako poslední se předvedl samostatný secí stroj Solitair 12 s pracovním záběrem 12 m vybavený zásobníkem pro 5800 l osiva. Stroje této koncepce kombinované s rotačními bránami mohou mít pracovní záběru až 6 m, jako samostatný secí stroj se vyrábí v záběrech 8, 9, 10 a 12m. Také o tuto techniku do klasických technologií zpracování půdy je mezi zemědělci značný zájem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down