22.11.2004 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na strništi předvedly, co všechno dokáží

Podle typických barevných kombinací by jistě většina zemědělské veřejnosti poznala, že akciová společnost Lukrom Zlín předváděla na polním dnu v Jarohněvicích u Kroměříže především stroje Horsch a John Deere. Prodloužila tak tradici pořádání takových setkání, kde je představována technika, kterou firma v České republice nabízí. Zaměřila se přitom na stroje pro předseťovou přípravu půdy a setí.

„Chceme, aby naši zákazníci byli přesvědčeni, že zemědělská technika, kterou nabízíme, je opravdu kvalitní, a že jim zajistíme dobrý záruční i pozáruční servis.“ Takovou představu vyjádřil Petr Kozák zástupce společnosti Lukrom Zlín, a. s., a hlavní organizátor zmiňované akce. Podle něj právě pořádání polních dnů je jedním ze způsobů, jak ukázat v praxi nabízené stroje. Doopravdy podzimní počasí neodradilo pořadatele ani účastníky, kterých se v Jarohněvicích u Kroměříže sešlo skoro dvě stovky. Na pozemcích firmy Lukrom plus, s. r. o., byly postupně představeny stroje na předseťovou přípravu, secí stroje a nechyběl postřikovač od firmy MGM Holešov.
Pořadatelé předvedli i sklízecí mlátičky John Deere, krmné vozy Luclar a rozmetadlo a senážní vůz Hawe. Petr Kozák uvedl, že jedním z cílů společnosti Lukrom Zlín, a. s., je nabízet široké spektrum strojů, které zemědělci ke své činnosti potřebují. Proto zmínil i dojicí zařízení, které firma před rokem zařadila do svého sortimentu, a které na polním dnu chyběly.
Ti, kteří na polní den přišli, mohli vidět při práci přímo na poli stroje na předseťovou přípravu a secí stroje od firmy Horsch, nesené nebo tažené traktory John Deere. Všechny si vyzkoušely práci na strništi po obilninách a některé i na strništi po kukuřici.

Pro přípravu půdy
Jedním ze skupiny kypřičů byl Horsch Terrano 5 FX s pracovním záběrem pět metrů. Tento stroj je vybaven podvozkem, který snižuje zatížení traktoru a zvyšuje bezpečnost přepravy. V Jarohněvicích se prezentoval stroj s šestnácti radličkami s označením MulchMix, které kvalitně promísí i větší množství slámy se zeminou a kypří půdu v celém profilu. Druhým typem radlic, které dodává firma Horsch ke svým kypřičům, je ClipOn. Ty umožňují při velmi malém tahovém odporu zpracovat půdu do malé až střední hloubky. Terrano 5 FX urovnává prokypřenou půdu nezávisle zavěšenými talíři. Talíře stejně jako radličky jsou chráněny proti poškození kameny. Posledním pracovním nástrojem je pěch Rollflex, který páskovitými prstenci utužuje půdu. Jeho konstrukce zaručuje, že se na něj nelepí půda a může tak pracovat i ve vlhkých podmínkách.
Horsch Terrano FG 8 je schopen zpracovat pás široký osm metrů. I s ním může obsluha zapravovat posklizňové zbytky, hnůj nebo kejdu až 20 cm hluboko do půdy. S plochými řeznými radličkami se stroj změní z kypřiče na podmítač. Jak uvádí výrobce, lze tímto strojem zpracovat 100 až 130 ha za dvanáct hodin. Třířadý prutový zavlačovač rovná půdu za radlicemi. Terrano FG 8 mělo na polním dnu agregován pneumatikový půdní pěch Optipack s odpovídajícím záběrem. Plnění pneumatik pěnou významně snižuje možnost poškození jednotlivých kol při práci i přepravě.
Spolu s Terranem FG 8 se na kukuřičném strništi představil i Tiger 4 AS, který je dalším strojem určeným pro přípravu půdy. V případě, že je na poli více rostlinné hmoty k zapravení, uplatní se vysoká průchodnost tohoto stroje a nedochází tak k jeho ucpávání. Půdu prokypřenou až do 35 cm urovnávají plynule nastavitelné talíře. Rozdrobení hrud a hloubkové utužení půdy zajišťuje pneumatikový pěch. Společně s pneumetikovým pěchem se osvědčilo v ČR hlavně při zpracování těžších půd agregovat ještě mezikroužkový pěch. Ten stlačuje půdu mezi koly pneumatikového pěchu.

Secí stroje
Při předvádění v praxi nechyběly ani secí stroje. Pronto 6 AS s pracovním záběrem šest metrů a váhou 6200 kilogramů má vlastní samostatný podvozek, který slouží pro přejezdy a obracení na souvrati. Dvě řady pracovních nástrojů pro přípravu půdy těsně před setím se skládají z talířových bran a pneumatikového pěchu. U bran jsou vždy dva talíře uchyceny samostatně a pružně, což zaručuje ochranu před poškozením kameny. Pneumatiky pěchu mohou být také naplněny pěnou. Secí jednotka je uchycena v gumových elementech, takže se dokáže vyhnout překážce ve všech směrech. Dvoukotoučová bodka s přítlačnou kladkou pracuje dobře i při vyšší pracovní rychlosti. Výsevní ústrojí je ovládáno elektronicky. Obsluha má tak přehled o výsevku, rychlosti a průtoku osiva, který je kontrolován u každé secí jednotky zvlášť. Celkový objem zásobníku je 3300 litrů.
Pronto 6 DC na rozdíl od 6 AS není vybaveno samostatným podvozkem. Proto Petr Kozák doporučoval při popisu tohoto stroje vyplnit alespoň prostřední, nejvíce namáhanou část pneumatikového pěchu. Užší a delší zásobník o objemu až 3500 litrů umožňuje Pronto 6 DC kompaktně složit na šířku tří metrů.
Concord 8 CO je radličkovým secím strojem. Pokud je vybaven zásobním vozem se systémem PPF, lze vedle setí i přihnojovat tekutým nebo pevným hnojivem. Dvě oddělené komory mají objem dvakrát 3500 litrů. Prutový zavlačovač rovnoměrně zakrývá osivo. Tandemový pěch reguluje nastavenou pracovní hloubku a zatlačuje pásek osiva. Dávkování je radarem a elektropohonem synchronizováno s pojezdovou rychlostí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down