10.12.2009 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na třicet novinek v expozici (II)

Na veletrhu Agritecnica v Hannoveru se potvrdilo, že společnost Claas neustále inovuje svoje produkty. Jak mohli návštěvníci jedné z největších expozic vidět, tato rodinná firma nezastavila vývoj ani v dobách hospodářské recese, což jen potvrzuje sílu a tradici této německé značky. Přesvědčit se o tom mohla i řada českých a slovenských zemědělců, pro něž připravila společnost Agrall zemědělská technika, a. s., výhradní dovozce strojů Claas do České a Slovenské republiky, na hannoverský veletrh odborný zájezd.

Mnoho novinek roku 2010 se týkalo především techniky na sklizeň pícnin. A zde jsou některé z nich

Od bočního ke středovému zavěšení
S traktorem Claas Arion 420 byla na veletrhu agregovaná nová žací lišta Claas Disco 3500 Contour zavěšená v zadním tříbodovém závěsu. Tento lehký žací stroj se středovým zavěšením a pracovním záběrem 3,4 m je určen především ke sklizni travnatých ploch. Claas původně používal boční zavěšení, od roku 2007 přechází na středové zavěšení s hydropneumatickým odpružením Active Float System pomocí stlačeného dusíku.
Vystavena byla i nová žací souprava Claas Disco 8400 C/RC Contour s válcovým kondicionérem a šířkou pracovního záběru 8,1/8,3 m a nová žací kombinace Disco 9100 C Contour se záběrem 8,9/9,1 metru. U tohoto žacího stroje připraveného speciálně pro výstavu si mohli návštěvníci prohlédnout jak prstový kondicionér, tak mačkací válce a čelní nesenou lištu bez kondicionéru. Také u této trojkombinace jsou zadní lišty středově zavěšené, takže celý stroj je lépe vyvážen a dokonale kopíruje pozemek. Při najetí na překážku se žací lišty nadzvednou a vychýlí se do strany. Všechny stroje Claas Disco používají velice stabilní žací lištu s dokonalým řezem P-Cut. Hlavní přenos síly zajišťují velká, pomalu se otáčející kola v jedné řadě, což má vliv na malé opotřebení, delší životnost a tichou práci. Proti poškození jsou lišty chráněny systémem Safetylink pomocí definovaného střižného místa.
V Hannoveru nechybělo ani nové provedení bubnového žacího stroje Claas Corto 3150 FN Profil o záběru 3,05 m. Tyto stroje se využívají především v Německu, v České republice je zájem zejména o diskové žací stroje.

Velký shrnovač na stěně
Stěžejním bodem expozice Claas byla svislá plocha haly 13 s novým shrnovače Liner 4000, jehož čtyři rotor byly neustále v pohybu a plocha pod nimi představovala sklízený pozemek včetně řádků. Tento zajímavý a poutavý způsob představení jedné z 28 novinek v expozici společnosti Claas navozoval dojem pohledu z ptačí perspektivy. Nový shrnovač Liner 4000 má záběr 12,2 až 15 m, což je o 2,5 m více, než doposud největší Liner 3000. Oproti původnímu modelu se změnila i konstrukce, ať už upevnění a kopírování rotorů, či pohon pomocí kardanových hřídelí, nebo systém skládání do přepravní polohy, která bez demontáže ramen nepřekročí transportní výšku 4 metry. Shrnovač Liner je určen pro velké zemědělské podniky či poskytovatele služeb.
V loňském roce byl uveden na trh i vystavený model Liner 2900 s dvěma velkými rotory a celkovým pracovním záběrem 8,0 až 9,0 metrů. Kopírovací podvozek v těsné blízkosti pracovních ramen zajišťuje vynikající kopírování. Je to velmi jednoduchý stroj s velkým výkonem a tvorbou řádku uprostřed. Zemědělci u něj oceňují také rychloupínáním ramen. V případě, že dojde k jejich náhodnému poškození, lze ramena jednoduše vyměnit bez použití nářadí. V praxi se osvědčil i velký průměr hlavy shrnovače s uzavřenou dráhou v olejové lázni, která řídí pohyb jednotlivých ramen. Tato konstrukce zajišťuje minimální opotřebení a tím i velmi dlouhou životnost.

Řada novinek mezi lisy
Široký pícninářský program společnosti Claas byl rozšířen o nové lisy řady Rollant, a sice modely Rollant 454 a 455 vybavené patentovaným systémem MPS Plus a řezacím ústrojím Roto Cut s 25 noži. A co se za třemi písmeny MPS skrývá? Je to nová konstrukce lisovacího ústrojí se třemi válci, které lisují balík, aniž by byla zaplněna celá pevná lisovací komora. Výraznou inovací je i varianta s integrovanou baličkou pod novým označením Rollant 454/455 Uniwrap. Tyto stroje jsou vybaveny dvěma balicími jednotkami, které urychlují balení až o 30 procent.
Na veletrhu Agritechnica bylo vystavené i nové provedení lisu Variant 385, který je oproti starším modelům 280 a 380 vylepšen o HD Roto Cut s 25 noži (lze využívat 0, 12, 13 či 25 nožů). Nové řezací ústrojí označené HD je určeno do tvrdších podmínek, neboť má silnější náhony a pevnější ložiska, takže dlouhodobě snese vysoké zatížení. Kromě delší životnosti je pro lis Variant 385 příznačný i vyšší výkon. Pozornost si zasloužilo i nové provedení lisu Quadrant 3200 s řezacím ústrojím Fine Cut se 49 noži, které při 35 000 řezech za minutu dokáže vytvořit řezanku dlouhou 20 mm. Tu lze pak využít jako podestýlku pro monogastry. Lis vytváří balíky o rozměru 70 x 120 x 50 až 300 cm, větší model Quadrant 3400 tvoří balíky o rozměru 100 x 120 x 50 až 300 cm. Větší lis je už také vybaven novou konstrukcí vázání, která obdržela ocenění na výstavě Sima 2008.

Nový kombinovaný návěs
Úplnou novinkou na veletrhu Agritechnica byl kombinovaný sběrací návěs Claas Cargos 9600, který přesně splňuje požadavky stávajících zákazníků předešlé řady Quantum. Nové konstrukční řešení posunuje tento sběrací vůz o objemu 100 m3 při středním stlačení na špičku ve svém oboru. Uvedený objem platí nejen pro seno či slámu, ale také pro těžkou silážní hmotu. K dispozici jsou ještě dva menší modely, Cargos 9500 a Cargos 9400 o objemu 88 a 76 m3 při středním stlačení.
Vozy Cargos jsou vybaveny sběracím ústrojím nové konstrukce o záběru 2 m, které vyniká, stejně jako ostatní sběrací vozy Claas, dokonalým kopírováním pozemku. Základem je řezací buben o velkém průměru 860 mm se čtyřiceti, individuálně jištěnými noži. Nejmenší teoretická délka řezanky je 38 mm. Podstatně lepší plnění korby zabezpečuje nový sešikmený vstup. Nejdříve se plní přední část a pak teprve postupně celý vůz. Na dně se nacházejí dva velmi silné řetězové dopravníky, přičemž každý z nich je samostatně poháněn. V zadní části vozu jsou pomocí rychloupínacího systému připevněny odnímatelné rozdružovací válce. Vůz je vybaven třemi nápravami, z nichž jedna je řiditelná.
Sběrací ústrojí a rozdružovací válce je možné během 15 minut odmontovat a pak se ze senážního vozu stává klasický dopravní prostředek, který lze využít k odvozu zelené píce od řezačky. Jde o stavebnici, která se může během roku různě využívat podle okamžité potřeby.

Jaguar s novými adaptéry
V expozici Claas byly také dvě řezačky Jaguar řady 900. Návštěvníci si mohli na samostatném modelu prohlédnout i inovovaný, středově zesílený řezací V-Max buben. Upraven byl také metač. Jeho zadní stěna je pohyblivá a podle potřebné intenzity metání se přibližuje nebo oddaluje, čímž se zvyšuje či snižuje průtoková rychlost. Tímto systémem lze výrazně šetřit příkon, tedy energii. Všechny ostatní přednosti řezaček Jaguar včetně tvarovaného nože, který má zachován řez do tvaru písmene V a vzhledem k tvaru i vynikající dopravní účinnost, zůstávají nedotčené.
K jedné z řezaček Jaguar 940 byl připojen nový adaptér Disco 610 s šířkou záběru 6,10 m. Původní maximální šířka záběru při sečení zelené hmoty byla 5,10 m. Opodál byl vystaven nový adaptér PICK UP 300. Zemědělci u něj ocení nejen větší průměr šnekovice a nový design, ale i dokonalejší příčně i podélně kopírování. Je na něm připevněna kamera pro snímání řádku, takže řidič nemusí u řezačky používat volant, ale kamera sama automaticky vede řezačku po řádku.

Klíčové informace
 -Společnost Claas nezastavila vývoj ani v dobách hospodářské recese.
 -Na veletrhu Agritechnica představila 28 novinek.
 -Nové technologie bylo možné vidět nejen u žacích lišt, shrnovačů, lisů, ale také u senážních vozů, samojízdných řezaček a jejich adaptérů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down