Kde jinde by měla projít komunální technika určená pro zimní údržbu komunikací lepší zatěžkávací zkouškou než v podmínkách českých nejvyšších hor – Krkonoš. A jen stěží by se našla k takovéto zkoušce vhodnější zima, než byla ta právě uplynulá, ve které dostala technika, ale i její obsluha pořádně zabrat.
V Rokytnici nad Jizerou, malebném horském městečku a jednom z turistických center západních Krkonoš, zajišťuje technické služby společnost Rotes. Ta vznikla transformací Technických služeb v Rokytnici nad Jizerou v polovině roku 1992 a plynule navázala na jejich činnost. Celoročně zajišťovala odvoz komunálního odpadu, v letních měsících se věnovala údržbě městské zeleně i veřejného osvětlení a v zimě především údržbě komunikací a odstavných ploch. A k této činnosti využívala objekty i část techniky, která byla v majetku města. To se ovšem změnilo v roce 2002.
Pátý rok ve svém
„Díky radikálnímu řešení zadluženosti města na jaře 2002 byl areál, ve kterém jsme byli do té doby v nájmu, zařazen do soupisu nemovitostí určených k dražbě, které jsme se s úspěchem zúčastnili a areál získali. Zároveň bylo nutné vhodně doplnit technické zázemí, a tak jsme zakoupili jeřáby, kompresory a další stroje a začali fungovat jako stavebně-dopravní firma. Ale výstavbou objektů se nezabýváme, naší doménou jsou inženýrské sítě, opravy komunikací a okrasných pásů i další zemní práce. Tyto činnosti jsou ovšem sezónní a podílí se na nich 15 až 20 pracovníků. Jejich počet se sice v zimních měsících o několik sníží, přesto se firma zdaleka neukládá k zimnímu spánku. Stále se zabýváme údržbou komunikací a odstavných ploch na základě objednávek města. A tuto činnost jsme díky úspěšnému výběrovému řízení získali na dalších pět sezón. Jednou z podmínek účasti ve výběrovém řízení bylo ovšem dovybavení strojového parku potřebnou moderní technikou, konkrétně variabilními sněhovými pluhy, frézou i sypači. Základem bylo ale rozhodnout se pro vhodný tažný prostředek,“ shrnuje stručně vývoj společnosti Rotes její jednatel Ing. Petr Štěpánek.
Rozhodli se pro traktor
Jako optimální řešení volby tažného prostředku se ukazovala hned dvě buď univerzální nosič nářadí, nebo traktor. Po zvažování všech pro a proti nakonec zvítězil komunální traktor John Deere 6320, který si zástupci firmy vyhlédli vloni na předváděcí akci ve Špindlerově Mlýně. A svého rozhodnutí nelitují. „Zásadní argumenty, proč jsme nakonec dali přednost traktoru před univerzálním nosičem, jsou v podstatě dva. Prvním z nich jsou bezesporu pořizovací náklady, které jsou v případě traktoru poloviční. A druhým je možnost jeho celoročního využití. Momentálně se sice nevěnujeme údržbě zeleně, ale i s touto činností se do budoucna počítá, a tak může traktor v letních měsících pracovat v agregaci s příkopovým žacím strojem. Celou zimu je pak plně vytížen společně se sypačem a sněhovou frézou Trejon Optimal, kterou jsme zakoupili počátkem letošního roku, jelikož díky neustávajícím přívalům sněhu byla již situace velice kritická.
Sypač Strassmayr jsme viděli při praktické ukázce na stejné předváděcí akci jako traktor a hned se nám zalíbil. Proto jsme si ho zapůjčili a chtěli vyzkoušet. První zkušenosti ale nebyly dobré. Námi používaný posypový materiál (písek s přísadou soli) ucpával šnek sypače. Ovšem dodavatel i rakouský výrobce sypačů velice pružně reagoval na naše připomínky a po malé úpravě a doplnění šneku o čechrač pracuje zařízení k naší spokojenosti. A velice spokojeni jsme i s frézou, která měla dost práce ještě v druhé polovině března,“ uzavírá Petr Štěpánek.
Ve třech kapacitách
Sypače za traktor vyrábí rakouská firma Strassmayr, která má své sídlo v Adlwangu. Sypače se vyrábějí ve třech standardních objemových třídách a to s kapacitou 1, 1,5 a 2 m³. Na přání zákazníka je možné vyrobit sypače s větším objemem, ovšem důležitá je specifikace traktorového nosiče. Standardní sypač velikosti 1 m³ může nosit například již typová řada Zetor 70. Traktory s nižším výkonem nejsou vhodné, jelikož bývají problémy s hydraulikou.
Sypač je charakterizován jako nesený, což je neocenitelné při práci na malém prostoru, například odklízení sněhu z cest a křižovatek. Traktorový sypač je určen k posypu komunikací (tedy i chodníků), a to jak inertním, tak chemickým posypem. Na požádání zákazníka (bez příplatku) je možné sypač upravit i na směsný posyp s vyřešením hladkého přísunu materiálu k podávacím šnekům a k rozmetadlu. Jako nadstandardní výbava je dodáván i zásobník na solanku k chemickému posypu.
Sypač je samonakládací, a to je jeho velkou výhodou. Řidič traktoru projede určený okruh, vysype materiál, poté přijede k hromadě, nacouvá, sklopí z kabiny sypač do polohy naběrací lžíce, nacouvá do hromady materiálu, nabere, lžíci (sypač) zvedne do pracovní polohy a odjíždí na další okruh. Nepotřebuje další nakladač na naložení a provozovatel si může před zimním období připravit meziskládky.
Sypače se dodávají ve dvou variantách provedení, buď jako mechanické, kdy si obsluha před výjezdem nastaví na sypači šířku posypu a dávku a z traktoru potom systém uvede v požadovaný okamžik do provozu, nebo jako automatické, kdy obsluha vše ovládá z kabiny a za provozu může plynule měnit poměry sypání.
Sypače pracují s šířkou posypu 1 až 8 m, dávkování je 5 až 400 g / m², u automatu s odstupňováním po 5 g. Objem solankových nádrží je adekvátní k velikosti sypače v litrech.
Váha stroje se pohybuje kolem 600 kg, je vybaven pojistkou proti samovolnému sklopení.
Fréza s vysokým výkonem
Od sedmdesátých let minulého století se věnuje výrobě sněhových fréz švédská značka Trejon. Která je dobře známá i švédským zemědělcům. Kromě výroby vlastních produktů, mezi kterými najdeme lisy na kulaté balíky Rollpac je společnost Trejon dovozcem zahraniční zemědělské techniky hned několika renomovaných značek (Pöttinger, Berti, Welger) a její obchodní síť má více než 60 dealerů především v jižní části Švédska. Vlastní výroba sněhových fréz se přestěhovala zhruba před deseti lety do Estonska, kde firma zaměstnává ve výrobním závodě 50 lidí.
Sněhová fréza Trejon Optimal 2450HD o hmotnosti 1010 kg a průměrem šneku 44 cm, kterou používá společnost Rotes, má pracovní záběr 245 cm a pracovní výšku 90 cm. Lze s ní odklízet sníh do vzdálenosti 5 až 40 metrů s výkonem 12 až 16 m³/min. Požadovaný výkon traktoru se pohybuje mezi 90 a 150 koní. V nabídce firmy Trejon jsou sněhové frézy s pracovním záběrem 157 až 260 cm.
Roman Paleček