Hlavním smyslem Prodejních dnů Kverneland není prezentovat technické novinky, k tomu jsou určeny především významné zemědělské veletrhy Techagro, Země živitelka a nedávno skončená Agritechnica v Hannoveru. Koncem listopadu přijíždějí do Berouna zemědělci a obchodní partneři společnosti Kverneland Group Czech především proto, aby si popovídali, vyměnili si názory a zkušenosti a případně si vybrali stroj, který by jim pomohl v příštím období obstát v náročném konkurenčním prostředí.
A letos bylo skutečně z čeho vybírat. Areál společnosti Kverneland Group Czech byl zcela zaplněn technikou především značek Kverneland, Accord, Vicon, Rau, Lagarde, Hatzenbichler či McConnel. Co je však zajímavé, navzdory již uvedeném poslání této tradiční podzimní akce se mezi stroji nacházela řada modelů, které byly letos v Hannoveru prezentovány jako novinky. Ba co víc, mnohé z nich již slouží delší čas českým zemědělcům.
Dodací lhůty se prodlužují
„Pozdní termín prodejních dnů se nám za ta léta osvědčil,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Radovan Malý, obchodní ředitel společnosti Kverneland Group Czech. „Je po sezóně, zemědělci již znají svou ekonomickou situaci a jsou schopni, pokud jde o nákup nové techniky, konkretizovat požadavky na příští rok. Díky tomu, že letošní zásoby obilovin klesly téměř na nulu a jejich farmářská cena se stala tržní, pociťujeme výrazný boom v nákupu nových strojů a technologií i my. Není to jen české specifikum, velký zájem o novou výkonnou techniku je v celé Evropě, zejména ve východních zemích. Samozřejmě se to odráží v prodloužených dodacích lhůtách. Abychom eliminovali tyto výkyvy, má společnost Kverneland Group Czech na rok dopředu rezervovanou výrobní kapacitu v některých závodech, takže stroje dostáváme v požadovaných termínech. Přesto bych rád vyzval zemědělce, aby nákup strojů v roce 2008 nenechávaly na poslední chvíli, neboť poptávka po nich stále roste a dodací lhůty se budou s největší pravděpodobností prodlužovat.“
Ze sortimentu společnosti Kverneland Group je v poslední době největší zájem o pluhy, letos by se jich u nás mělo prodat více než osmdesát. Příčinu vidí Ing. R. Malý především v tom, že díky průběhu počasí a půdním podmínkám potřebují mít dnes farmy více různých technologií, které jim umožní zvládnout agrotechnické lhůty. Právě pro ně je připravena řada pluhů Kverneland, od trojradličných až po dvanáctiradličné. Pokud jde o žebříček prodeje, druhé místo za pluhy zaujímají lisy Vicon, a to jak s pevnou tak variabilní komorou..
Široký výběr pluhů
Vzhledem k tomu,že struktura českého zemědělství je velmi různorodá, je mezi farmáři zájem jak o malé nesené čtyřradličné pluhy určené za lehčí traktory s výkonem motoru kolem sto koní, tak o velké polonesené pluhy s nápravou za traktory o výkonu 300 koní. V poslední době stoupá poptávka především po větších modelech, neboť na český venkov pronikají čím dál silnější traktory. Vneseném provedení je největší zájem o jednoduché čtyřadličné a pětiradličné pluhy, i když se letos prodal i relativně větší počet šestiradličných nesených pluhů. V zemědělském podniku se využívají jako druhý pluh k polonesenému pluhu za těžký traktor. Pokud jde o plonesené modely, zájem je o pětiradličné pluhy až po model PW 100 s nápravou, packomatem a s dvanácti radlicemi.
Pro návštěvníky byl v Berouně připraven průřez celým sortimentem pluhů. K nejjednodušším patřil nesený čtyřradličný model VX 85 jištěný střižným šroubem, s krokově stavitelným záběrem 30, 35, 40 a45 cm, závěsnou hlavou 200, tepelně zpracovaným rámem, zahrnovacím límcem, kotoučovým krojidlem a standardním kolem. K agregaci stačí traktor Zetor s výkonem motoru do 120 koní. Nechyběl ani nesený model střední třídy EM 85 s počtem radlic 4 + 1, stejně jako nesený typ LM 85 či pětiradličný polonesý pluh PB 100. Jde o jeden z nejluxusnějších modelů s kolem vzadu a hydraulickým variem, kterých se u nás prodalo již mnoho. Největším modelem byl polonesný pluh PW 100 Variomat v provedení 5 + 3 radlice, s nápravou a dvěma packomaty. V Hannoveru byl vystaven jako novinka pro německý trh, u nás se již zkoušel před třemi lety a dnes už v České republice pracuje řada těchto pluhů, které lze rozpojit. Vyrábějí se sedmi až 12 radlicemi a při záběru jedné radlice 35 až 50 cm lze dosáhnout celkového záběru až 6 m. Unikátní systém změny záběru Variomat zaručuje maximální pracovní výkon při snížené spotřebě nafty. Pluh je vybaven systém ATS, který umožňuje, díky nastavené časové prodlevě jednotlivých funkcí, ovládat jedním tlačítkem zvedání nápravy, otáčení pluhu vpředu i vzadu a vysunutí hydraulického třetího bodu. Tento model je vybaven i systémem ISO-Bus.
Podmítače a secí stroje
Dalším modelem vystaveným na veletrhu Agritechnica v Hannoveru, který si mohli prohlédnout i návštěvníci prodejních dnů, byl malý nesený podmítač Kverneland CLC Pro s pevným pracovním záběrem 3 m, k dispozici jsou i typy o záběrech 3,5 a4 m. Pracovní orgány jsou buď klasické pluhové dláto se šípovou radličkou nebo natloukací šípové radličky se zahrnovacím límcem. Pokud farmář hodlá strojem provádět první podmítku s podříznutím celého profilu, zvolí šípové radličky. Když je nahradí dlátem, může podmítač využít k přípravě půdy před setím. Jištění střižným šroubem nebo pružinami je převzaté z pluhu. Zvláštností jsou duté slupice indukčně kalené tak, aby se i bez jakéhokoli jisticího prvku vychýlily o dvacet centimetrů dozadu a vrátily se zpět. Nedochází tedy u nich k trvalé deformaci. Nesený podmítač Kverneland CLC je pasivní kypřič určený ke zpracování půdy až do hloubky 30 cm. Za třemi řadami radliček jsou v jedné řadě urovnávací disky a za nimi segmentový válec, který má v předu mezi každým segmentem škrabku. Za ním může být zavlačovací rám. Podle půdních podmínek lze volit různé válce, popř. je možné kypřič vybavit i dvojitou diskovou sekcí jako u taženého podmítače Kverneland CTC, který stál hned vedle. Tyto tažené podmítače se záběrem 4, 5 a6 m jsou určené za silné traktory.
Během dvou dnů se velká pozornost návštěvníků soustředila i na univerzální pneumatickou secí kombinace Accord I-drill v záběru 3 m (vyrábí se i ve čtyřmetrovém provedení), která byl rovně ž vystavena v Hannoveru. Jen pro zajímavost, u nás se již sedm těchto strojů prodalo. Násypka o objemu 1200 l je pevně přišroubována k rotačním branám a rozdělovací hlava je umístěna vně násypky, což přispívá k jejímu snadnému plnění nebo čištění. S nástavbou o velikosti 600 l je možné zvednout kapacitu násypky na 1800 l. Nosník botek je uchycen na opěrném válci rotačních bran, takže nastavení hloubky zpracování půdy nemá vliv na nastavení hloubky seťového lůžka. Jde o nový koncept jednoho stroje, který nejde rozpojit, pokud se však nahradí jedno táhlo pístem, secí botky se zvednou a kombinace slouží pouze ke kultivaci půdy. Accord I-drill se vyznačuje vysokou kapacitou zásobníku při stále nízké zvedací síle hydrauliky traktoru, jednoduchým nastavením výsevku a skvělým výhledem na pracovní orgány díky speciálnímu tvaru násypky a závěsu k rotačním bránám. Nastavení výsevku je pohodlně přístupné z boku. Stroj je plně ISO-Bus kompatibilní.
Tři lisy, tři letošní novinky
Tak jednoduchá je bilance vystavených lisů Vicon v Berouně, které mohli shlédnout jak návštěvníci letošní výstavy Agritechnica v Hannoveru, tak i návštěvníci výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Šlo o modely RF 2125 OC 14 s pevnou lisovací komorou, RV 2160 OC 14 s variabilní lisovací komorou a LB 12290 – lis na velké hranaté balíky. Typy RF 2125 a RV 2160 nahradí od příštího roku současné starší modely, jejichž výroba končí.
Lis s pevnou lisovací komorou RF 2125 je nástupcem oblíbeného modelu RF 125. Již na první pohled se liší novým designem, úsporným pohonem, zavěšením sběrače a novým zavěšením kopírovacích kol. Zvýšil se i lisovací tlak, což má výrazný vliv na úsporu sítě a fólie, pracovních nákladů i úsporu při přepravě objemné píce z pole do stájí.
Lisy s variabilní lisovací komorou RV 2160 a RV 2190 nahrazují modely RV 1601 a RV 1901. Velikost komory s pěti nekonečnými pásy zůstala stejná (1,60 nebo 1,85 m), oproti původním modelům mají ale nové uspořádání poháněcích válečků se samočisticím efektem. Dochází tak k lepšímu rozrovnávání lisované hmoty i v přední části komory, většímu stlačení hmoty a k výrobě kvalitnějšího balíku. V konečném důsledku je ekonomika sklizně objemné píce příznivější. Další inovace spočívá v tom, že vázací síť byla přemístěna ze zadní do přední části lisu nad vkládací ústrojí, takže již nepřekáží případně připojené baličce u typu RV 2160 Balepack. Nové vázání má také větší předpětí síťoviny a kratší chod, čímž se spoří až 1 m sítě o šířce 123 a130 cm.. Stejný zůstal sběrač, inovované je však zavěšení kopírovacích kol. Za zmínku stojí i nové provedení robustního vázání do provázku se silnějším pohonem. Řetěz, který pohání lisovací mechanismus, byl zesílen z jednoho palce na jeden a čtvrt palce, robustnější jsou i řetězová kola, nové uložení ložisek a větší průměr válečků. Opět je vidět nový design, s evropskými pravidly přichází i osvětlení a úchyt pro státní poznávací značku. Nová je také elektronika pro ISO-Bus se snadnějším ovládáním a přehlednějším Focus II terminálem.
V Berouně nechyběl ani nový typ lisu na hranaté balíky LB 12290 o velikosti komory 90x 120 cm, který je oproti jeho kolegům LB 8200 až 12 200 robustnější. Využívá patentovaný integrální rotor, tzv. zkrácený chod materiálu do předlisovací komory, čímž se zvýší hltnost lisu, stlačení a výkon. Lisy LB používají vázání se čtyřmi nebo šesti provázky. Ve standardu se dodávají s tandemovými nápravami (zadní řiditelnou), vzduchovými brzdami pro přepravní rychlost 40 km/hod, centrálním mazáním všech ložisek a širokým příslušenstvím. V letošním roce pracovaly tyto lisy také ve službách, např. i při sklizni konopí, které se obtížně touto technologií sklízí. Více než 600 slisovaných balíků konopí lisem LB 12290 přesvědčilo zemědělce, že i s touto technologií je možné v budoucnu počítat. Nový model se zkoušel také při sklizni slámy kukuřice po vymlácení zrna (pevné balíky našly uplatnění ve spalovně) a i v tomto případě se setkal s velice příznivým ohlasem zemědělské praxe. Lis na hranaté balíky LB 12290, který bude od srpna 2008 plně ISO-Bus kompatibilní, lze využívat ve službách více dnů v roce, což přispěje k jeho vyšší rentabilitě a rychlé návratnosti vynaložených investic.
Inovací prošly také lisy na válcové balíky s pevnou a variabilní komorou s integrovanou baličkou pod označením Ballepack, které však v Berouně chyběly.