11.07.2002 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nárůst obratu přináší změny

Mezi zemědělci je asi jen málo těch, kteří by neznali nebo se alespoň nesetkali s produkty akciové společnosti Farmtec. Na to, co je jim schopna nabídnout a jak konkrétně probíhá výroba, jsme se zajeli zeptat do sídla firmy v Táboře a výrobního závodu v Tisové u Jistebnice.

Naše první kroky vedly za generálním ředitelem Ing. Vladimírem Čítkem. Z jeho slov vyplynulo, že společnost nabízí svým zákazníkům komplexní služby při investicích v živočišné výrobě. To znamená, že firma je schopná zemědělcům poskytnout poradenské a projekční služby, zajistit finance, dodávky technologií a jejich montáž, záruční a pozáruční servis a dodávat krmiva.
Farmtec tedy vyvíjí, vyrábí, prodává a montuje kompletní technologické celky
- pro všechny kategorie skotu,
- pro všechny kategorie prasat,
- dojíren a dojicích zařízení pro skot,
- dojíren pro ovce a kozy.
Součástí činnosti je pochopitelně také prodej jednotlivých výrobků, dílů a jejich servis.
V rámci území naší republiky působí sedm oblastních ředitelství Farmtec, v nichž se zpracovávají konkrétní projekty staveb. Jejich stavební a technické řešení a stejně tak i vybavení vhodnou technologií připravuje celkem 40 projektantů – specialistů, kteří jsou schopni zpracovávat projektovou dokumentaci.
Daný projekt je firma schopna připravit od návrhu přes stavební povolení a jednání s orgány státní správy a dotčenými organizacemi a zajištění financování až po vlastní realizaci stavby a její kolaudaci.
Technologie dodávané společností Farmtec jsou z 80 % domácí výroby a jsou tudíž výsledkem vývojové činnosti ve vlastním výrobním závodě. Každý rok uvádí Farmtec na trh okolo 35 nových výrobků a své starší a provozem osvědčené výrobky dále inovuje a modernizuje. Firma již třetím rokem provádí všechny své činnosti v souladu s normou ISO 9001.
Pro podporu a další rozvoj společnost rozšiřuje svoji činnost v zahraničí prostřednictvím dceřiných firem Farmtec Slovakia, Farmtec Vostok, Farmtec Selchoztech, ale i prostřednictvím dealerů v dalších zemích (Polsko, Německo, atd.).
Z důvodu enormního nárůstu zakázek došlo a v současnosti ještě dochází k rozšiřování výroby. S tím souvisí i celá řada dalších opatření a změn s velkým důrazem na informovanost a přesné rozdělení odpovědností a pravomocí, protože, jak řekl ing. Čítek, „s nárůstem výroby není prostor pro improvizace.“
Firmou bude brzy prolínat celopodnikový informační systém, který bude schopen sledovat a koordinovat veškeré činnosti podniku.

Výroba
Vývoj a sériová výroba probíhá v areálu Tisová. Zde se kromě vlastní výroby nachází sklady materiálu, hotových výrobků, středisko konstrukce a expedice. Protože během několika posledních let došlo k enormnímu nárůstu obratu firmy, muselo dojít k rozšíření stávajícího areálu a částečně novému uspořádání.
V současnosti probíhají takové úpravy, aby mohl být areál striktně rozčleněn na příjem materiálu a jeho skladování, vývoj a výrobu, skladování a kompletaci výrobků a expedici. Důvodem je opět nárůst obratu, při kterém není možné, aby byl materiál, rozpracovaná výroba nebo hotové produkty uskladňovány nesystémově, ale aby měla každá položka své stálé místo a nemohlo tudíž dojít k záměně. Také jednotlivé investiční akce jsou důsledně odděleny, aby se na správné místo dostalo vše potřebné. Tento aspekt je důležitý hlavně u dodávek na větší vzdálenosti a do zahraničí, kde každé opomenutí může znamenat problém.
Součástí výrobního areálu je i výstavka, na níž si příchozí zájemci mohou prohlédnout produkty firmy.
Vše ale začíná ve vývoji a v konstrukci. Farmtec má přímo v areálu vývojové pracoviště s prototypovou dílnou, kde pracuje šest osob. Zde dochází ke vzniku nových součástí a celých produktů nebo zdokonalení původních. Pokud je výrobek propracován do konečné fáze, dochází k jeho odzkoušení většinou přímo v zemědělských provozech. Zde se prokáže jeho funkčnost nebo je dále oddělením vývoje zdokonalován. Pokud se osvědčí, má konstrukční oddělení za úkol připravit podklady pro schválení, dokumentaci pro výrobu, návody k obsluze a montáži, podklady pro zapracování do projektů, vytvoření katalogu dílů apod. „Zároveň jsme povinni sledovat veškeré zákony a normy související s naší činností.“ konstatuje Ing. Pavel Anděl, ředitel výroby a technického rozvoje. Stále více se i v technologiích dodávaných společností prosazují elektronické systémy. Aktuálním úkolem konstrukce je zavést všechny vyráběné položky do zaváděného informačního systému tak, aby s nimi bylo možné později pracovat on-line.
Ve výrobě je v současnosti zaměstnáno přibližně 40 pracovníků. V minulém roce podnik zakoupil s pomocí dotace ministerstva průmyslu a obchodu několik nových strojů na zpracování kovových částí, díky nimž je výroba pružnější. Rozčleněna je do oddílu zpracování kovu a zpracování plastů. Všechny kovové součásti vycházející z výroby jsou pozinkovány nebo vyráběny z nerezu, aby odolávaly stájovému klimatu.

Systémová změna
Jak už jsme řekli, z důvodu navýšení poptávky došlo ke značnému navýšení obratu výroby a s tím souvisejících operací. Proto nedošlo pouze k rozšíření areálu, investicím do výroby a navýšení počtu pracovníků, ale k celé řadě koncepčních změn.
Všechny akce nyní procházejí jasným a standardním postupem, který je součástí zaváděného informačního systému a který zajišťuje jejich naprosté a dokonalé zvládnutí po všech stránkách. To znamená, že po obdržení požadavku na výrobu od zákazníka, resp. oblastního ředitelství, dojde k důkladnému časovému posouzení akce a stanovení přesných termínů plnění dodávek (termínů výroby, balení a expedice). S těmi je poté prostřednictvím oblastního ředitelství srozuměn zákazník a ze strany Farmtecu by již nemělo dojít ke změnám. „Nebude už docházet k živelnému uzavírání zakázek,“ shrnul situaci Vladislav Turek, ředitel odbytu.
Na druhou stranu jsou v Tisové stále schopni obsloužit ty zákazníky, kteří si přijedou přímo do výroby pro náhradní díl nebo malý objem součástí. Možná je i zásilková služba. Větší akce, ke kterým je však třeba projektová dokumentace, jsou a budou předávány příslušným oblastním ředitelstvím, která mají v místě své působnosti větší přehled.
Dalším důležitým bodem bylo vyčlenění samostatného pracovníka, který zodpovídá za kvalitu, a to jak zboží opouštějícího závod, tak i zboží vstupujícího do závodu. Případné nedostatky jsou tak odhaleny hned v počátcích a zaměstnanci ve výrobě a následně i v expedici se nyní mohou plně věnovat výrobě či kompletaci.
Tyto a ještě další dílčí změny budou v blízké době korunovány zavedením celopodnikového informačního systému. Ten bude prolínat do všech složek firmy a budou s ním moci pracovat všichni odpovědní zaměstnanci – každý na svém úseku. Jeho základem je účetnictví a s jeho pomocí se bude vést skladové hospodářství i vyřizování jednotlivých zakázek. Samotný systém bude pak jednotlivá oddělení podniku propojovat a podle nastavených závislostí bude schopen údaje analyzovat a v podstatě rozhodovat a řídit činnosti ve firmě. Při jeho správné činnosti nedojde např. k nedostatku materiálu na skladě, nakumulování zakázek nad únosnou míru apod. Další výhodou je možnost vstoupit do systému pomocí internetu kdekoli, např. přímo u zákazníka, a zjistit, jsou-li dané součásti na skladě a kdy je možná jejich dodávka nebo realizace celé stavby.

Financování
Farmtec zajišťuje podle přání zemědělců i financování investičních akcí. Kromě běžných typů, jako je leasing a získání podpory od PGRLF, je to v současnosti i aktuální možnost získání dotace z programu SAPARD.
Program SAPARD je strukturálním fondem EU. Jeho hlavní význam v oblasti živočišné výroby je financování investic do ustájení skotu, prasnic a výstavby jímek na kejdu podle norem EU. Program dotuje až 50 % investičních nákladů. Pro získání dotace musí podnik předložit výběrové komisi odpovídající projekt se všemi náležitostmi. Z dotací je vyřazena dojírna a technologie krmení.
Zemědělský podnik má šanci získat absolutně nejlevnější peníze, ale za cenu zvýšeného úsilí. Toto úsilí spočívá po získání stavebního povolení v sestavení žádosti, v mnoha případech ještě posouzení vlivu stavby na životní prostředí, v předložení a tedy předchozím zpracování podnikatelského záměru včetně zajištění financování a dodání povinných, případně nepovinných příloh.
„My jsme ve spolupráci s agenturou zpracovali pro zemědělce návod, jak postupovat v případě žádosti o dotaci,“ říká Ing. Pavel Zárybnický, ekonom střediska obchodu, a dodává: „Jsme připraveni poskytnout zájemcům o tomto programu podrobné informace.“
Podle dosavadních zkušeností Farmtecu trvá příprava podkladů k požádání o dotaci od jednoho do šesti měsíců právě podle toho, co je třeba k dané investici doložit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down